<-
inspiracje

Na co zwrócić uwagę podczas inwentaryzacji mieszkania?

Wbrew pozorom popełnienie kosztownego błędu przy inwentaryzacji mieszkania nie jest takie trudne. Szczególnie jeśli mowa o mieszkaniach z rynku wtórnego. Prawidłowe sprawdzenie nieruchomości nie jest wcale proste. Wymaga wcześniejszego przygotowania i dobrego planu. Jakie elementy zawiera dobrze przeprowadzona inwentaryzacja? Co należy wiedzieć, zanim zacznie się zbierać pomiary? Na te oraz inne pytania odpowiadamy poniżej. Sprawdź! […]
Na co zwrócić uwagę podczas inwentaryzacji mieszkania?

Wbrew pozorom popełnienie kosztownego błędu przy inwentaryzacji mieszkania nie jest takie trudne. Szczególnie jeśli mowa o mieszkaniach z rynku wtórnego. Prawidłowe sprawdzenie nieruchomości nie jest wcale proste. Wymaga wcześniejszego przygotowania i dobrego planu. Jakie elementy zawiera dobrze przeprowadzona inwentaryzacja? Co należy wiedzieć, zanim zacznie się zbierać pomiary? Na te oraz inne pytania odpowiadamy poniżej. Sprawdź!

Co zawiera procedura pomiaru stanu lokalu?

Pomiar stanu lokalu w standardzie deweloperskim jest względnie łatwy. W pustych pomieszczeniach wszystko widać jak na dłoni, a dostęp do poszczególnych miejsc jest swobodny. Inaczej sprawa ma się z mieszkaniami z rynku wtórnego. Na drodze do zebrania właściwych danych staje między innymi:

Ta lista nie wyczerpuje tematu niespodzianek, które mogą spotkać Cię w starym budownictwie. W tym przypadku warto zadbać o zestaw odpowiednich narzędzi. Właściwy ekwipunek i dobry plan nie sprawią, że pomiar będzie nagle prosty, ale przynajmniej okaże się możliwy i na pewno bardziej precyzyjny. Jeśli chcesz uniknąć pomyłek – zleć inwentaryzację nieruchomości fachowcom. Zaoszczędzisz mnóstwo czasu i nerwów. Jeśli jednak chcesz samodzielnie zmierzyć się z tym zadaniem – zapraszamy dalej.

Odpowiednie przygotowanie

Poniżej zamieszczamy listę rzeczy, które zdecydowanie ułatwią Ci działanie. Weź ze sobą:

Dobrze, jeśli inwentaryzacja lokalu przebiega pod okiem minimum dwóch osób. Zawsze jest szansa, że ktoś dostrzeże coś, co umknęło Tobie. Zapewnij więc sobie towarzystwo kogoś zaufanego.

Na arkuszach projektu będziesz robił notatki, dlatego dobrze, aby były one rozmiaru A3 (A4 będzie za małe). Na jednej kartce zapiszesz wymiary okien, drzwi i ścian, na drugiej liczby dotyczące instalacji hydraulicznej, elektrycznej i c.o. Fragmenty komentarzy możesz odróżnić od siebie dzięki zakreślaczom. Znacznie usprawni to odczyt.

Inwentaryzacja – na co zwrócić uwagę?

Procedurę pomiaru stanu lokalu zacznij od zwykłego rozejrzenia się po mieszkaniu. Sprawdzisz w ten sposób czy plan zgadza się z tym, co zastałeś na miejscu. Jeśli widzisz jakieś różnice – zanotuj je. Części i elementy, których wymiary powinieneś uwzględnić przy inwentaryzacji nieruchomości to:

Istotna jest jeszcze technika zbierania pomiarów. Przykładowo przy otworach okiennych nie wystarczy zebrać danych o ich wysokości i szerokości. Pamiętaj, aby także zmierzyć ich odległość od podłogi do parapetu. W przypadku gniazdek elektrycznych sprawdź, jak daleko ulokowane są one od posadzki i najbliższej ściany. Plan może wydawać się prosty, jednak sama inwentaryzacja mieszkania wymaga czasu i wysiłku. Warto poświęcić jedno popołudnie i dokładnie przeprowadzić pomiar stanu lokalu. Pozwoli Ci to oszczędzić gorzkich rozczarowań i nierzadko sporo pieniędzy.

Podsumowanie

Jeśli potrzebujesz pomocy w inwentaryzacji nieruchomości – skontaktuj się z nami! Jesteśmy zespołem architektów i projektantów wnętrz, który z sukcesem przeprowadził setki procedur pomiarowych. Mieścimy się w Poznaniu, jednak chętnie dojedziemy do Ciebie i pomożemy w dowolnym miejscu. Zapraszamy do zapoznania się z naszym portfolio!

Kontynuując, akceptujesz naszą politykę prywatności, która pozwala Ci w pełni korzystać z naszego serwisu.