<-
inspiracje

Projektanci podpowiadają — co warto wiedzieć o aranżacji wnętrz!

Stworzenie wymarzonego wnętrza to zadanie wymagające. Należy uwzględnić wiele czynników. Bogactwo dostępnych możliwości potrafi przyprawić o zawrót głowy. Z jednej strony daje to ogromny wybór, a z drugiej sprawia, że trudno się zdecydować. Jak nowoczesne wnętrza domów tworzą profesjonalni projektanci? Co warto wiedzieć na temat aranżacji mieszkań, aby ułatwić sobie zadanie? Dowiedz się z tego artykułu. Piękno […]
Projektanci podpowiadają — co warto wiedzieć o aranżacji wnętrz!

Stworzenie wymarzonego wnętrza to zadanie wymagające. Należy uwzględnić wiele czynników. Bogactwo dostępnych możliwości potrafi przyprawić o zawrót głowy. Z jednej strony daje to ogromny wybór, a z drugiej sprawia, że trudno się zdecydować. Jak nowoczesne wnętrza domów tworzą profesjonalni projektanci? Co warto wiedzieć na temat aranżacji mieszkań, aby ułatwić sobie zadanie? Dowiedz się z tego artykułu.

Piękno i funkcjonalność

Przy wyborze mebli, dodatków i materiałów wykończeniowych trzeba pamiętać o tym, że dom ma być miejscem, zarówno zachwycającym, jak i funkcjonalnym. Nie zawsze to, co się podoba, sprawdzi się w danym pomieszczeniu. Przedstawiamy przykładowe obszary, wymagające szczególnej uwagi. Wzięcie pod uwagę poniższych czynników przełoży się bezpośrednio na jakość codziennego życia.

Po pierwsze – podłogi

Progi to przeszłość. Współczesne mieszkanie to przestrzeń, po której masz wygodnie się poruszać. Żeby stworzyć równą powierzchnię, zadbaj o to, aby podłogi były na jednej wysokości. Proste? Nasze doświadczenie pokazuje, że niekoniecznie. Aby osiągnąć zamierzony efekt, niezbędne jest staranne planowanie. Decyzja o rodzaju posadzki powinna zostać podjęta już na etapie wylewek. Materiały różnią się między sobą grubością. Dlatego tak ważne jest wybranie konkretnego produktu, jak najwcześniej.

Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest położenie drewnianych desek nawet na posadzkę w kuchni. Zastanów się jednak, czy będziesz mieć czas na jej regularną impregnację i cierpliwość, aby ostrożnie ją użytkować? Wybierz materiał, który będzie zarówno wpisywał się w Twoje gusta, jak i tryb życia. Ogrzewanie podłogowe również wymaga specyficznego rodzaju posadzki. Jeśli potrzebujesz pomocy w tej kwestii – skorzystaj z usług profesjonalnego studia projektowego z Poznania.

Oświetlenie i kontakty

Dobrze jest na wstępie oszacować ilość naturalnego światła wpadającego do pomieszczenia. Ponadto, przy wyborze kształtu oraz ilości lamp, kieruj się tym, co masz zamiar robić w danym wnętrzu. Zobacz oczami wyobraźni, gdzie będziesz np. czytać książkę lub pracować i zaplanuj tam gniazdko oraz podłączenie małej lampki. Oświetlenie tworzy cały klimat wnętrza. Odpowiednio rozplanowane lampy pozwolą stworzyć niezwykłą atmosferę.

Jeśli planujesz stworzyć wystrój, bazujący na ciemnych kolorach – miej to także na względzie. Nowoczesne wnętrze będzie potrzebować więcej sztucznego światła. Lampy dobieraj tak, aby wzorniczo nie „gryzły” się z oświetleniem umieszczonym w sąsiednich wnętrzach.

Nowoczesne wnętrza domów – efekty optyczne

Dopasuj kolory i wzory dominujące w aranżacji do wielkości wnętrza. Najprostsza zasada mówi, że im mniejsze pomieszczenie, tym jaśniejsza i mniej wzorzysta aranżacja. Przy dużych i wysokich mieszkaniach (np. w kamienicy) możesz pozwolić sobie na więcej! Zdecydowane i złożone wzory tapet, meble w ciemnych odcieniach czy bogate dekoracje.

Przy niewielkich przestrzeniach, takich jak kawalerki, można osiągnąć optyczny efekt powiększenia mieszkania. Jednak wymaga to wiedzy i doświadczenia.

Aranżacja domu według podpowiedzi doświadczonych projektantów

Myślenie całościowe – spójna aranżacja wnętrz

Warto pamiętać o tym, że nowoczesne wnętrza domów i mieszkań to spójne kompozycje. Mimo że poszczególne części domu mogą się między sobą różnić, nadal stanowią spójną kompozycję. Ze szczególną uwagą podchodź do tworzenia aranżacji kuchni otwartej na salon. Należy zaprojektować ją tak, aby nawiązywała do salonu. Do obu wnętrz warto wybrać zbliżoną kolorystykę. Jeśli zdecydujesz jednak oddzielić je od siebie – zrób to umiejętnie lub skorzystaj z pomocy architektów.

Podsumowanie

Jeśli interesuje Cię aranżacja domu lub mieszkania – skontaktuj się z nami! Jesteśmy zespołem doświadczonych projektantów i architektów z Poznania, którzy urządzili już setki obiektów. Zajmujemy się projektowaniem przestrzeni prywatnych i publicznych na każdym etapie. Powiedz, o jakim wnętrzu marzysz, a my je dla Ciebie stworzymy!

Kontynuując, akceptujesz naszą politykę prywatności, która pozwala Ci w pełni korzystać z naszego serwisu.