5 filozofii w projektowaniu wnętrz. Poznaj je wszystkie! Cz. 1
Aranżowanie pomieszczeń to sztuka, która łączy w sobie estetykę, funkcjonalność i… filozofię. Tak, dobrze przeczytałeś. Za każdym starannie zaprojektowanym wnętrzem kryje się głębsza myśl, idea kształtująca przestrzeń nie tylko do życia, ale i do przeżywania. W tej serii artykułów poznasz pięć filozofii, które zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o naszych domach i miejscach pracy. Dowiedz się więcej o Feng Shui, minimalizmie i wabi-sabi.
Skąd wzięła się filozofia w projektowaniu wnętrz?
Początki tej idei sięgają czasów, gdy ludzie zaczęli zastanawiać się nad wpływem otoczenia na swoje samopoczucie i duchowość. W każdej kulturze można znaleźć ślady dążenia do stworzenia przestrzeni, która jest nie tylko funkcjonalna, ale też odzwierciedla wartości i przekonania jej użytkowników.
W starożytnym Rzymie Vitruviusz autor traktatu „O architekturze”, już w I wieku p.n.e. mówił o znaczeniu proporcji, harmonii i odpowiedniego dostosowania budowli do funkcji, jaką ma pełnić. Natomiast na dalekim Wschodzie koncepcje takie jak Feng Shui kształtowały podejście do organizacji przestrzeni życiowej. Z czasem, wraz z rozwojem społeczeństw i technologii, filozofie te ewoluowały, przekształcając się i adaptując do nowych warunków życia.
Harmonia w przestrzeni mieszkalnej, czyli Feng Shui
Bazując na zasadach taoizmu, filozofia ta koncentruje się na przepływie Qi, czyli energii życiowej. Zgodnie z Feng Shui każdy element wnętrza ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie, a nawet sukces w życiu zawodowym i osobistym. Ważna jest na przykład:
- orientacja przestrzeni względem kierunków świata, odpowiednie rozmieszczenie mebli oraz eliminacja przeszkód blokujących przepływ Qi,
- zastosowanie kolorów odzwierciedlających pięć elementów: drewna, ognia, ziemi, metalu i wody,
- porządek i czystość w domu, kluczowe dla utrzymania zdrowego przepływu energii.
Adoptowanie zasad Feng Shui nie musi oznaczać kompletnego przemeblowania domu czy dokonywania radykalnych zmian. Architekt wnętrz może zaproponować kilka drobnych korekt, takich jak dodanie roślin (żywioł drewna), wprowadzenie elementów wodnych (akwarium, fontanna), czy zmianę koloru ścian lub zasłon.
Im mniej, tym lepiej? Poznaj minimalizm
Zakorzeniony w idei odcięcia się od nadmiaru, minimalizm promuje prostotę, funkcjonalność i czystość formy. To podejście, które wychodzi naprzeciw współczesnemu pragnieniu spokoju i porządku w zatłoczonym i szybkim świecie. Jednym z kluczowych jego elementów jest intencjonalność – każdy przedmiot pełni określoną funkcję. Nie ma miejsca na zbędne ozdoby czy dodatki, które nie służą żadnemu celowi.
Za narodziny minimalizmu w projektowaniu wnętrz uważa się ruch modernistyczny początku XX wieku, który następnie ewoluował w latach 60. i 70. w ruch artystyczny. Minimalizm odznacza się używaniem jasnych, otwartych przestrzeni, małą ilością mebli i dekoracji, a także funkcjonalnym wykorzystaniem każdego elementu. Kolorystyka jest zazwyczaj stonowana, dominują neutralne barwy, które wzmacniają poczucie spokoju i przestronności.
Japonia w Twoim domu dzięki wabi-sabi
Filozofia ta skupia się na znajdowaniu piękna w niedoskonałości, przemijaniu i prostocie. Jest to podejście, które celebruje autentyczność, doceniając naturalne procesy starzenia się i „doskonałe niedoskonałości”. Projektowanie wnętrz według wabi-sabi przekłada się na tworzenie przestrzeni, które są ciepłe, żywe i nieprzeładowane, zachęcając do doceniania naturalnej urody otaczającego nas świata.
W praktyce wnętrza inspirowane wabi-sabi charakteryzują się używaniem naturalnych materiałów, które z czasem nabierają charakteru. Drewno, kamień, glina czy len wnoszą do domu ciepło i tworzą poczucie bezpretensjonalności. Kolorystyka nawiązuje do barw ziemi. Meble i przedmioty często mają prostą formę, a ślady ich użytkowania są świadomie eksponowane. Wabi-sabi oferuje alternatywę dla współczesnego dążenia do perfekcji, przypominając, że prawdziwe piękno kryje się w autentyczności, prostocie i akceptacji przemijania.
Chcesz poznać pozostałe filozofie w projektowaniu wnętrz? Przeczytaj drugą część naszego artykułu!
Odkryliśmy już piękno i głębię Feng Shui, prostotę i funkcjonalność minimalizmu oraz autentyczną niedoskonałość wabi-sabi. Każda z tych filozofii wnosi unikatową wartość do naszych przestrzeni i uczy, jak świadomie je kształtować. To jednak nie wszystko – w drugiej części naszego artykułu odkryjesz kolejne podejścia do projektowania wnętrz, które mogą całkowicie odmienić Twoje otoczenie i sposób, w jaki w nim żyjesz.