Odbiór mieszkania od dewelopera. Sprawdź, na co zwrócić uwagę!
Zakup nowego lokum z rynku pierwotnego to jednocześnie radosne i niezwykle stresujące wydarzenie. Nerwów jest dużo szczególnie wtedy, gdy konieczne było związanie się z bankiem na wiele lat. Dlatego trudno się dziwić, że chcesz, aby wszystko było idealne. Do technicznego odbioru mieszkania od dewelopera trzeba się przygotować. Każda niezauważona usterka może kosztować Cię sporo pieniędzy i czasu. Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy. Sprawdź!
Odbiór: techniczny czy lokalu?
W tym artykule omówmy techniczny odbiór lokalu, który różni się od zwykłego przejęcia lokum. W pierwszym przypadku sprawdzasz mieszkanie pod kątem usterek, w drugim spisujesz stan liczników i odbierasz klucze. Często jeden typ procedury łączy się z drugim, co jest wygodne dla Klienta. My dziś skupimy się na pierwszej wersji.
Podstawy
Przede wszystkim na spotkanie z deweloperem zarezerwuj minimum dwie godziny. Najlepiej, gdy możesz pozwolić sobie na chociaż pół dnia urlopu. Ważne, abyś nigdzie się nie spieszył – nerwowe patrzenie na zegarek i myślenie o tym, co jeszcze masz danego dnia do zrobienia może bardzo ujemnie wpłynąć na rzetelną ocenę lokalu. Jeśli Twój napięty grafik nie pozwala Ci na wygospodarowanie takiego czasu w ciągu dnia – zatrudnij profesjonalnego inspektora. Natomiast jeśli decydujesz się pójść na takie spotkanie samodzielnie, ale nie czujesz się wystarczająco pewnie, zapewnij sobie towarzystwo osoby, której ufasz i którą postrzegasz jako „konkretną”.
Na techniczne przejęcie lokalu umawiaj się wyłącznie w ciągu dnia – w świetle dziennym znacznie więcej widać. Poza tym, jeśli ściany doświetlane są halogenami, zauważone w takich warunkach usterki łatwo można zakwestionować. Przede wszystkim – masz prawo do starannego i powolnego oglądania każdego zakamarka w mieszkaniu. Pamiętaj o tym!
Odbiór mieszkania od dewelopera – na co zwracać uwagę?
Poniżej umieszczamy listę, która pomoże Ci solidnie przygotować się do spotkania z deweloperem.
- Weź ze sobą – kartkę, długopis, miarkę (lub dalmierz), duży kątownik, poziomicę, aluminiową łatę o długości min. 2 m oraz projekt obiektu.
- Porządek – apartament lub kawalerka, którą idziesz oglądać, powinna być dobrze wysprzątana. Masz prawo oczekiwać, że przez czyste i odsłonięte okna wpadać będzie ilość światła dziennego pozwalająca na właściwą ocenę każdego wnętrza. Poza tym niezwykle trudno jest ocenić wykonanie, gdy wylewkę pokrywają pozostałości po wykonawcach, a jakiś fragment (np. pion wentylacyjny) czeka na domurowanie. Jeśli na miejscu nie jest idealnie czysto, masz prawo odmówić realizacji odbioru.
- Aspekt psychologiczny – jedną z najważniejszych rzeczy jest nie poddać się presji. Możesz, zarówno wyczuwać ją z zewnątrz (osoba pokazująca lokal będzie chciała mieć to z głowy jak najszybciej), jak i z własnych przekonań, że nie należy zbytnio narzekać i że „jakoś to będzie”. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, jeśli nie czujesz się wystarczająco pewnie, idź na odbiór z kimś, kto Cię wesprze lub wezwij fachowca.
- Wykończenie ścian – sprawdź w umowie, co zagwarantował deweloper. Większość lokali wykańczana jest tynkiem gipsowym IV kategorii. To niestety nie to samo, co gładź szpachlowa, dlatego pęknięcia na ścianach możesz zgłosić, ale drobne nierówności już nie.
- Protokół – zadbaj o to, aby każda Twoja uwaga została odnotowana w protokole. Nie daj się zbyć zapewnieniami, że ktoś to później naprawi lub zapamięta i dopisze do dokumentu po Twojej wizycie. Co więcej – nie bój się robić zdjęć i koniecznie zażądaj kserokopii dokumentu.
- Elektryczność – sprawdź każde pojedyncze gniazdko. Prąd powinien w nich płynąć w czasie odbioru mieszkania. Najlepiej wziąć ze sobą telefon i ładowarkę, w ten sposób od razu zobaczysz, czy jest energia w danym kontakcie.
- Niedopatrzenia – zdarzają się one każdemu. Ba, nawet nie wszystko da się podczas technicznego przejęcia lokalu wyłapać. Może się okazać, że podczas malowania ścian zaczyna odchodzić tynk. Pamiętaj, że prawo budowlane zakłada, że deweloper ma obowiązek naprawy usterek w ciągu kolejnych 3 lat od momentu odebrania lokalu. Ten zapis obowiązuje zawsze, nawet jeśli w umowie nie ma słowa o rękojmi.
Podsumowanie
Jeśli szukasz profesjonalisty, który pomoże Ci w fachowym odbiorze mieszkania od dewelopera – skontaktuj się z nami! Studio Motiv z Poznania to zespół wykwalifikowanych architektów oraz projektantów wnętrz z wieloletnim doświadczeniem. Zapraszamy!