Style „soft loft” i „hard loft” – czym się charakteryzują?
Postindustrialne inspiracje coraz częściej są wykorzystywane w aranżacji wnętrz. Styl loft zdominował budynki pofabryczne, w których powstają oryginalne apartamentowce, hotele i kluby. Są one odnowione, gustownie urządzone i zachwycają detalami. Jednak nie każdy, komu podoba się taki wystrój, dysponuje odpowiednim lokalem. Stąd podział na hard loft, który odnosi się do typowych przestrzeni poprzemysłowych, i soft loft, czyli przystosowanie zwykłego mieszkania do tego stylu. Czym charakteryzują się te odmiany? Jakie elementy w nich dominują? Przeczytaj nasz wpis i sprawdź, czy jest to coś dla Ciebie!
-
Styl loft inspirowany przemysłem coraz częściej stosowany jest w aranżacji wnętrz.
-
Istnieją dwie odmiany: hard loft (typowe przestrzenie poprzemysłowe) i soft loft (przystosowanie zwykłego mieszkania do tego stylu).
-
Dominują w nim surowe materiały, ciężkie meble, stonowane kolory i nietypowe dodatki.
-
Projektowanie wnętrz w tym stylu wymaga dyscypliny i pomocy profesjonalistów.
-
Warto stawiać na jakość, detale i industrialne oświetlenie.
Przestronne i nowoczesne
Moda na nietypowe mieszkania w budynkach, w których dawniej prężnie rozwijał się przemysł, rozpoczęła się w latach 50. ubiegłego wieku. Swój początek miała w Nowym Jorku na Manhattanie. Sporo funkcjonujących tam firm przeniosło się wówczas na obrzeża miasta, pozostawiając po sobie liczne pustostany. Ich wynajem nie był drogi, więc znalazło się wielu chętnych na ich zagospodarowanie. Okazało się, że z powodzeniem można w nich stworzyć przestronne i nowoczesne lokale, tzw. lofty. Z czasem te aranżacje stały się bardziej przemyślane, lepiej dopracowane i znane na całym świecie. Zostały docenione przez projektantów, którym spodobała się idea nadawania starym budynkom drugiego życia.
Trend ten dotarł również do Polski. Niszczejące fabryki i magazyny wykorzystano nie tylko do stworzenia mieszkań, ale też lokali użytkowych. Wiele tych przestrzeni stało się popularnymi i znanymi miejscami, w których wypada bywać. Dzięki temu styl loft zyskał nowych zwolenników i zaczął przenosić się do zwykłych mieszkań, zwłaszcza tych umiejscowionych w starych kamienicach i na poddaszach, gdzie dominuje cegła. To niebanalny materiał, który można wyeksponować i potraktować jako element dekoracyjny. Nie wychodzi z mody, a dzięki odpowiednim dodatkom może stać się punktem wyjścia do stworzenia przytulnego wnętrza.
Mocne akcenty
Decydując się na styl loft, trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że wyróżnia go prostota i minimalizm. Mając do dyspozycji sporą przestrzeń, nie można jej wyposażyć w liczne meble i bibeloty. Raczej należy ograniczyć się do mocnych akcentów. W tego typu aranżacjach dominują:
- materiały takie jak beton, cegła, metal, szkło,
- „ciężkie” meble, na przykład ogromne łóżka, masywne stoliki,
- stonowane kolory,
- nietypowe dodatki – kable, widoczne rury i instalacje.
Projektowanie takich wnętrz nie jest najłatwiejszym zadaniem. Chodzi przecież o to, by było „surowo”, ale zarazem stylowo, nowocześnie i funkcjonalnie. Dlatego właśnie warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy tworzą lofty dostosowane do potrzeb ich mieszkańców. Projektanci potrafią też zestawiać wzory i kolory w taki sposób, by dobrze się wśród nich żyło na co dzień.
W dawnych fabrykach
Mieszkanie w dawnych budynkach fabrycznych lub magazynach przerobionych na apartamentowce to w Polsce luksus dla nielicznych. Wynika to głównie z tego, że wiele tego rodzaju miejsc zostało zniszczonych w czasie drugiej wojny światowej. Dlatego, jeżeli marzysz o wnętrzach typu hard loft, musisz szukać głównie w okolicy Łodzi i na Śląsku – tam jest ich najwięcej. Aranżacje te są mniej lub bardziej udane, ale ze względu na ich charakter zawsze wysoko wyceniane. Czego można się po nich spodziewać?
Przede wszystkim są to wysokie pomieszczenia często o otwartej przestrzeni, dlatego sypialnia może przechodzić w salon, a salon w jadalnię i łączyć się z kuchnią. To wymaga odpowiednich mebli o minimalistycznym designie. Poza tym wnętrza postindustrialne czasami sprawiają wrażenie niewykończonych. Pojawiają się w nich:
- betonowe ściany i schody w stanie surowym,
- wyeksponowane kable i nieosłonięte rury,
- różnego rodzaju widoczne instalacje i elementy konstrukcyjne.
Zazwyczaj wykorzystuje się elementy, które w tych pomieszczeniach już były. Nie demontuje się ich, lecz umiejętnie dopasowuje do reszty wystroju. Trzeba więc pamiętać, że zakupy dotyczące takich aranżacji muszą być bardzo przemyślane. Styl loft wymaga swego rodzaju dyscypliny w zakresie dodatków, ale też ogólnego wyposażenia.
Stworzone od podstaw
W związku z tym, że budynków pofabrycznych jest w naszym kraju mało, zwolennicy loftów urządzają je w różnego rodzaju mieszkaniach, a nawet w przerobionych na domy stodołach. Są one wystarczająco duże i wysokie, dają więc wiele możliwości. Często pojawiają się w nich antresole, bardzo efektowne i praktyczne, lubiane nie tylko przez dzieci.
Na tym właśnie polega styl soft loft – na urządzaniu wnętrza od podstaw z wykorzystaniem elementów stylizowanych na poprzemysłowe. Jeżeli masz niekonwencjonalne pomysły i odznacza Cię nieszablonowy sposób myślenia, może Ci się to świetnie udać.
Od czego zacząć?
Musisz liczyć się z tym, że standardowe mieszkanie dostosowywane do stylu loft będzie wymagać wielu przeróbek – między innymi likwidowania ścianek działowych. Ważne są też okna – powinny być jak największe i wpuszczać światło, które współgra z metalem i szkłem. Istotne jest także to, czy coś „położysz” na ścianach, a jeśli tak, to co to będzie. Proponujemy pozostawienie surowego betonu lub cegłę, ale jeśli nie jesteś przekonany do tych pomysłów, pomaluj wnętrza na chłodne, stonowane kolory. Przede wszystkim odpowiednie będą wszelkie odcienie szarości. Zawsze też dobrze prezentuje się złamana biel i neutralne beże.
Total look white
Dobór kolorystyki ma duże znaczenie w pomieszczeniach, które chcesz optycznie powiększyć. W nich najlepiej zastosować biel i elementy błyszczące. Należy wystrzegać się ciemnych, matowych płytek na podłogach i ścianach. W stylu loft bardzo popularne są wnętrza total look white, w których wszystko jest białe. Niektórzy uważają, że to niepraktyczne rozwiązanie, inni zachwycają się tym, jak te przestrzenie są jasne i tym samym przestronne. Interesującą alternatywą jest malowanie na biało cegieł. W tym odcieniu są dostępne także drewniane parkiety.
Biel można przełamać metalowymi, odbijającymi światło dodatkami. Takie zestawienie jest bardzo nowoczesne, eleganckie i daje wiele aranżacyjnych możliwości. Blasku dodają też lustra – koniecznie w metalowych ramach!
Mniej znaczy więcej
Ta maksyma przyświeca wszystkim, którzy projektują wnętrza w stylu soft loft. Dlatego w poszukiwaniu mebli i dekoracji do swojego mieszkania wybierz się do sklepów ze starociami. Oryginalne przedmioty można też znaleźć na bazarach, które są organizowane w wielu miastach. Jeżeli wyposażenie ma być skromne, niech będzie naprawdę stylowe.
Zwróć uwagę przede wszystkim na zegary i inne przedmioty, które posiadają mechanizmy. Oryginalną ozdobą mogą być też różnego rodzaju plakaty, najlepiej utrzymane w podobnej konwencji. Odważni stawiają na siermiężne naczynia. Na rynku dostępne są pojemniki i butelki przeznaczone do przechowywania kosmetyków, stylizowane na takie, które kiedyś używane były w laboratoriach. A może spodoba Ci się staroświecki, metalowy gazetownik? Przemyśl, co naprawdę Ci się przyda, zaplanuj, gdzie to postawisz i stwórz listę. Nie ograniczaj się do zakupów w popularnych sieciówkach. Szukaj, wymyślaj, kreuj. Niektóre elementy możesz wykonać samodzielnie. Pamiętaj o tym, że ma być niebanalnie i gustownie.
Stawiaj na jakość
Niektórym przemysł kojarzy się z rdzą, brudem i bałaganem. Tymczasem styl loft, chociaż oparty na industrialnych inspiracjach, jest elegancki, a niekiedy nawet wyszukany. Wszystkie stare przedmioty, które w nim zastosujesz, powinny być więc wyczyszczone i odnowione. Stawiaj na jakość i na detale, które sprawią, że przestrzeń nabierze indywidualnego charakteru. Wiele zależy od środków, którymi dysponujesz. Im większe możliwości finansowe, tym bardziej wysublimowany wystrój.
Industrialne oświetlenie
Zarówno przestrzeń utrzymana w stylu soft loft, jak i hard loft musi mieć odpowiednio dopasowane oświetlenie. W halach pofabrycznych mogą być to sporej wielkości halogeny, a w mieszkaniach gołe żarówki. Te zwisają na kablach lub są montowane obok siebie na listwach. W sklepach jest ogromny wybór wiszących, industrialnych lamp. Zazwyczaj są one metalowe, niektóre wzbogacono o drewniane elementy. Hitem jest oświetlenie ledowe w belkach dębowych. Warto też pomyśleć o nowoczesnych lampach stojących, które można ustawić w salonie lub w miejscu, gdzie pracujesz przy biurku. Ważne, by wnętrza były dobrze oświetlone i zaprojektowane, a to nie jest łatwe ze względu na ich metraż.
Zawsze modne
Pomimo zmieniających się trendów, popularność loftów nie mija. Styl ten ewoluuje, czasami pojawia się tylko w jednym pomieszczeniu, a nie w całym mieszkaniu. Kojarzony jest z bohemą i jej nonszalancją, ale wybierają go często biznesmeni i osoby, które po prostu lubią przestrzeń i prostotę. Inspiracji możesz szukać nawet w galeriach sztuki nowoczesnej. Jeśli jednak polegasz głównie na własnej pomysłowości, to zostań łowcą okazji. Sprawdź też, co możesz znaleźć na strychach, w piwnicach i garażach swoich bliskich oraz znajomych. Czasami przechowywane są tam przedmioty, które wymagają jedynie małej renowacji. Zadbaj o to, by zostały naprawione i powróciły na salony w najlepszym stylu!