<-
inspiracje

Styl paryski wnętrz

Jeżeli szukasz informacji dotyczących tego, jak urządzić wnętrza w stylu paryskim, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim wiele wskazówek i inspiracji. Sprawdź, czym charakteryzuje się tego typu aranżacja i czy będzie ona odpowiednia do Twojego mieszkania. Paryski klimat Z czym kojarzy się stolica Francji? Przede wszystkim z niewymuszoną elegancją. Paryż jest jednym z najczęściej […]
Styl paryski wnętrz

Jeżeli szukasz informacji dotyczących tego, jak urządzić wnętrza w stylu paryskim, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim wiele wskazówek i inspiracji. Sprawdź, czym charakteryzuje się tego typu aranżacja i czy będzie ona odpowiednia do Twojego mieszkania.

Paryski klimat

Z czym kojarzy się stolica Francji? Przede wszystkim z niewymuszoną elegancją. Paryż jest jednym z najczęściej odwiedzanych europejskich miast, bo ma niepowtarzalny urok. Łączy w sobie wiele sprzeczności i pełen jest klimatycznych miejsc, które trzeba zobaczyć. Z jednej strony jest bardzo nowoczesny, z drugiej – awangardowy. Można w nim spotkać zarówno osoby biznesu, jak i artystów, którzy spędzają całe dnie, próbując przenieść na płótno paryskie krajobrazy.

To wyjątkowe miasto inspiruje na wiele sposobów. Także architekci są pod jego wrażeniem i od lat tworzą aranżacje nawiązujące do tego, co jest w nim najbardziej charakterystyczne. Na całym świecie można znaleźć domy, mieszkania i poszczególne pomieszczenia utrzymane właśnie w paryskim stylu. Być może jest to coś także dla Ciebie? Przekonaj się!

Klasyczne piękno

Francuzi od wieków wyznaczają trendy i prezentują, czym jest szyk oraz elegancja, zarówno w zakresie strojów, jak i wnętrz. Projektanci z przyjemnością wykorzystują podpatrzone u nich klasyczne motywy i elementy. Zaliczymy do nich na pewno bogato zdobione sztukaterie, dekoracyjne listwy, drewniane podłogi i białe ściany. Tworzą one stylowe przestrzenie, które można wypełnić stołami na giętych nogach, jasnymi meblami, dużymi lustrami, porcelaną i staroświeckimi zegarami. Dominuje w nich monochromatyczna paleta barw – podstawą jest biel, ale pojawia się także beż i subtelna szarość. Wszystko to tworzy wysublimowany wystrój, który sprawdza się nie tylko w wyszukanych hotelach i restauracjach, ale też w zwyczajnych mieszkaniach.

Jasno i przestronnie

Jakie wnętrza najłatwiej urządzić w stylu paryskim? Na pewno wysokie, o dużych oknach i drzwiach, takie, w których nie brakuje światła. Zazwyczaj są to mieszkania w starych kamienicach lub przestronne domy. W nich można stworzyć prawdziwie artystyczny klimat, znany ze starych filmów i najlepszych magazynów wnętrzarskich.

Jednak zwyczajne, niezbyt obszerne lokum też można zaaranżować w ten sposób. Wystarczy je optycznie powiększyć, rezygnując z matowych podłóg na rzecz tych błyszczących, instalując odpowiednie oświetlenie i umiejętnie dobierając kolory. Jeśli więc marzy Ci się paryski szyk, skorzystaj z pomocy profesjonalnego projektanta – razem z nim stwórz koncepcję i zamieszkaj w stylowych wnętrzach! Na pewno zrobią wrażenie na odwiedzających Cię gościach, ale też będą dostosowane do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Praktyczne rozwiązania

Wiele osób, rozważając wybór stylu paryskiego do jednego z pomieszczeń lub do całego mieszkania, zastanawia się, czy nie jest to zbyt muzealna aranżacja pełna delikatnych bibelotów i jasnych kolorów, które łatwo zabrudzić, zwłaszcza jeśli w domu znajdują się dzieci. W takim przypadku pastele można zestawić z drewnem, a także ze złotem lub kontrastującą czernią. Barwy te nie mogą być oczywiście dominujące, ale stanowić subtelną przeciwwagę.

Warto też pamiętać o tym, że styl paryski, chociaż pozornie wydaje się mało praktyczny, nie wyklucza funkcjonalnych rozwiązań. Szezlongi można więc zastąpić stylowymi, rozkładanymi sofami z pojemnikiem na pościel, a porcelanowe dodatki ograniczyć do minimum. Szafy mogą być pojemne, dzięki czemu schowasz w nich nie tylko niezbędne elementy garderoby, ale też wszystko to, czego potrzebujesz na co dzień, a co niekoniecznie idealnie komponuje się z całym wystrojem.

Modernistyczne akcenty

Należy też podkreślić, że Paryż kojarzony jest nie tylko z klasyczną elegancją, muzeami i zabytkami. Obecnie jest to nowoczesne, tętniące życiem miasto, nad którym góruje zbudowana z kutej stali wieża Eiffla. Dlatego styl paryski bywa również eklektycznym połączeniem klasycyzmu z nowoczesnością. Mogą się w nim pojawić masywne, modernistyczne lampy, różnego rodzaju współczesne rzeźby i instalacje, a także awangardowe dzieła sztuki. Ważne, by nie przytłaczały swoją obecnością, a były przeciwwagą dla tego, co standardowe i uniwersalne.

Klasyczne wnętrza wiele też zyskują dzięki kontrastowi, jaki można uzyskać, wyposażając je w nowoczesne sprzęty. W stylu paryskim zazwyczaj kuchenki, piekarniki i zmywarki są zabudowane w drewnianych szafkach, jednak odważni architekci nie boją się eksperymentować w tym zakresie.

Artyzm w najlepszym wydaniu

Pamiętaj, że szeroko pojęta kultura jest ważnym elementem życia Paryżan. Wystawy, wernisaże, spotkania literackie i happeningi są tam na porządku dziennym. Dlatego projektowanie wnętrz w stylu paryskim zawsze uwzględnia ten bardzo istotny aspekt. W poszczególnych pomieszczeniach nie może zabraknąć półek lub regałów na książki, subtelnie wkomponowanych i starannie dobranych. W salonie powinno znaleźć się miejsce na staroświecki gazetownik. Warto wygospodarować przestrzeń na jeden duży obraz lub urocze miniatury.

Oryginalnym dodatkiem może też być rękodzieło. W paryskim stylu mile widziane są różnego rodzaju ręcznie wykonane pufy i narzuty. Świetnie też prezentują się meble, ozdobne pudełka, wazony i świeczniki zdobione metodą decoupage.

Niedocenione plakaty

W Paryżu, na brzegach Sekwany ciągną się stragany bukinistów. Legenda głosi, że kiedyś, w okolicy katedry Notre Dame utonął statek wypełniony książkami. To, co ocalało, handlarze wystawili na miejscu i w ten sposób powstała tradycja sprzedawania tam różnego rodzaju publikacji. Wśród nich można też znaleźć stare plakaty i afisze, które mogą być oryginalną ozdobą niejednego wnętrza urządzonego w stylu paryskim. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki.

Zachęcamy, by osobiście wybrać się po nie do Paryża, jeśli jednak nie masz takiej możliwości, możesz zamówić grafiki dostępne nie tylko w galeriach sztuki, ale też w wielu sklepach. Wybór jest naprawdę duży, masz więc możliwość doboru odpowiedniej kolorystyki i tematyki. Puste ściany wiele dzięki nim zyskają! To interesująca alternatywa dla klasycznych obrazów.

Znane motywy

„Widoczki z Paryża” bywają tandetne, a eksploatowany na różne sposoby wizerunek wieży Eiffla – kiczowaty. Dlatego trzeba uważać z ich zastosowaniem we wnętrzach. Jeżeli już, to należy pamiętać o zachowaniu umiaru i kupować dekoracje z wyższej półki, starannie wykonane. Niekoniecznie muszą być wartościowe, raczej chodzi o względy estetyczne.

Projektowanie wnętrz z typowo paryskimi motywami bywa trudne, dlatego czasami lepiej z nich zrezygnować niż zepsuć efekt. Jeśli Ci jednak na nich zależy, zainwestuj w:

Ściany możesz ozdobić własnoręcznie zrobionymi fotografiami, a w gabinecie powiesić tablicę z pamiątkowymi biletami i ciekawostkami dotyczącymi tego wyjątkowego miasta. Takie dekoracje sprawdzą się jednak w przypadku prawdziwych miłośników Paryża, a nie tych, którzy się nim tylko inspirują.

Dla kogo?

Nie musisz być fanem Francji, by zdecydować się na styl paryski. Jest on przede wszystkim przeznaczony dla osób, które lubią jasne, przestronne wnętrza i niestandardowe połączenia. Jeżeli więc dysponujesz odpowiednim lokalem – na przykład w starym budownictwie, warto rozważyć tego typu aranżację. Nie musi ona dominować w całym mieszkaniu lub domu – często bywa tak, że w stylu paryskim urządzona jest tylko sypialnia lub salon.

Poza tym taki wystrój polecamy zwolennikom szczegółów, bibelotów, subtelnych dekoracji. Daje on wiele możliwości w tym zakresie i pozwala stwarzać unikatowe, harmonijne, a zarazem przytulne przestrzenie. Przy jego projektowaniu warto jednak skorzystać z pomocy profesjonalisty, który doradzi optymalne rozwiązania i zakup stosownych mebli. Jeśli kogoś takiego szukasz – skontaktuj się z nami!

Niekoniecznie antyki

Nie musisz obawiać się, że styl paryski jest przesadnie kosztowny. Czekają Cię standardowe wydatki. Musisz natomiast nastawić się na poszukiwanie poszczególnych elementów wyposażenia, które często nie są dostępne w powszechnie znanych sklepach. Czasami trzeba odwiedzić antykwariaty, ale bywa też tak, że wystarczy poszukać w sieci i kupić coś znacznie tańszego niż antyki. Wiele więc zależy od zasobności Twojego portfela, a także zakresu planowanych prac. Pamiętaj, że wersje minimum też mają swój urok!

Miejski szyk

Pomimo tego, że styl paryski w dużym stopniu nawiązuje do aranżacji retro i vintage, jest jednak na wskroś współczesny. Jak sama nazwa wskazuje – wywodzi się z miasta. Odznacza go szyk i elegancja, które zawsze są modne. Zainspiruj się więc klimatyczną stolicą Francji i stwórz unikatowe, ponadczasowe wnętrze!

Kontynuując, akceptujesz naszą politykę prywatności, która pozwala Ci w pełni korzystać z naszego serwisu.