<-
inspiracje

Jak stylowo urządzić salon?

Salon – dla wielu osób to serce domu. Nie ma wątpliwości, że przestrzeń ta stanowi ogromne znaczenie dla równowagi całego budynku. To tutaj przyjmowani są goście, tutaj spotykamy się z rodziną po dniu pracy i nauki. Stylowy pokój dzienny jest więc obowiązkiem. Musi doskonale pasować do naszego stylu życia, odpowiadać naszym potrzebom i być gotowy na największe […]
Jak stylowo urządzić salon?

Salon – dla wielu osób to serce domu. Nie ma wątpliwości, że przestrzeń ta stanowi ogromne znaczenie dla równowagi całego budynku. To tutaj przyjmowani są goście, tutaj spotykamy się z rodziną po dniu pracy i nauki. Stylowy pokój dzienny jest więc obowiązkiem. Musi doskonale pasować do naszego stylu życia, odpowiadać naszym potrzebom i być gotowy na największe wyzwania.

Klasyczna elegancja

Jest to jedna z bardzo popularnych propozycji, szczególnie wtedy, gdy posiadamy dość duży salon i lubimy kolekcjonować rzeczy takie jak obrazy, lampy czy innego rodzaju bibeloty. Klasyczne pomieszczenie doskonale przyjmuje wszystkie tego rodzaju elementy, a urządzanie stylowego salonu sprawia tym większą przyjemność, że mamy tu przestrzeń na eksponowanie naszego smaku oraz wszystkich nowych zakupów.

Klasyczne pomieszczenie z antykami warto zacząć aranżować od stonowanych kolorów. Jest to wymóg ten konwencji, ponieważ w stylowym pomieszczeniu nie ma miejsca na rzucające się w oczy, krzykliwe kolory. Białe lub beżowe ściany doskonale będą współgrać z meblami z litego drewna, które mogą mieć w takim wypadku nawet bardzo ciemne barwy i wyraziste słoje. Gdy zadbamy o neutralne kolory w tle, nie będzie problemem ustawienie wielu bibelotów w różnych kątach pomieszczenia, a najważniejszym elementem dekoracyjnym staną się właśnie same szafy, ciężkie stoły oraz komody. Nie zapomnijmy o wygodnej kanapie i fotelu lub fotelach. Uzupełnieniem będzie miękki, choć nadal możliwie prosty dywan.

W tego rodzaju pomieszczeniu możemy bawić się światłem. To ono podkreśla najważniejsze części danego pokoju. Warto zadbać o lampy stojące na ławach i półeczkach, a także na duże stojące lampy w rogu. Oświetlenie górne przestaje mieć takie znaczenie, gdy w kilku strategicznych miejscach zadbamy o stylowe mniejsze oświetlenie. Tak rozproszone światło może dodać pomieszczeniu kilka metrów, może także wprowadzić spokojny nastrój.

Nowoczesna prostota

Jeśli zależy nam na tym, by nasz stylowy salon był możliwie nowoczesny i doskonale wpisywał się w minimalistyczne i futurystyczne trendy, musimy zadbać przede wszystkim o kształty. Proste, ostro cięte meble będą doskonale komponowały się z jasnymi kolorami ścian oraz podłogi. Warto postawić na meble białe, metalowe oraz szklane. Dobrze uzupełnić wszystko nieznaczną ilością drewna. W pomieszczeniach minimalistycznych znajdziemy przede wszystkim proste figury, dlatego nie bójmy się zaaranżować całej ściany na zamkniętą szafę lub biblioteczkę.

Od kilku sezonów najmodniejszym połączeniem jest biel, beż oraz czerń i warto pójść właśnie w te kolory. Warto jednak wiedzieć, że równie modne jest zaskoczenie – które uzyskamy poprzez dodanie fantazyjnych dodatków w szalonych kolorach. Róż, błękit i turkus w postaci ramek, poduszek albo pufy doskonale zrównoważą prostotę całego pomieszczenia.

Także w tego rodzaju salonach warto zadbać o światło. Zamiast jednak rozpraszać je w postaci wielu fantazyjnych lamp, dobrze jest wybrać najbardziej minimalistyczne, szklane lampy. Duża lampa w kącie salonu będzie prawdziwym dziełem sztuki.

Jakie meble wybrać do tego rodzaju pomieszczenia? Tu nie postawimy na drewniane i ciężkie kształty, ale na meble proste i lekkie. Przede wszystkim chodzi o meble skandynawskie, chociaż od wielu sezonów rosnącą popularnością cieszą się także meble vintage. Ich ponadczasowe projekty doskonale uzupełnią najbardziej nowoczesne pomieszczenie.

Gdzie szukać inspiracji?

Jeśli zastanawiamy się, jak urządzić salon, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jaki styl jest mi najbliższy? Jak wygląda reszta mojego domu? Jakie mam potrzeby? Warto przed rozpoczęciem remontu uważnie przejrzeć internet. Sprawdźmy, jak prezentują się różne wnętrza w stylu klasycznym, nowoczesnym, nowojorskim, vintage czy skandynawskim. Warto zapisywać te zdjęcia, które najbardziej nam się podobają – i na ich podstawie sporządzić zakupy. Nie zapominajmy także, że nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić na pełen eklektyzm! Ostatecznie można doradzić się architekta wnętrz, który nie tylko doradzi nam odpowiednią stylistykę, ale także wykorzysta wszystkie zalety naszego pomieszczenia, np. właściwe naturalne nasłonecznienie, wnęki czy też wysokie sufity.

Kontynuując, akceptujesz naszą politykę prywatności, która pozwala Ci w pełni korzystać z naszego serwisu.