<-
inspiracje

Jak przestronnie urządzić małe mieszkanie?

Urządzanie małego mieszkanie to bardzo duże wyzwanie. Kiedy mamy ograniczoną ilość metrów kwadratowych, na których musimy zmieścić kuchnię, łazienkę, przestrzeń do odpoczynku oraz do snu – problemy aranżacyjne mogą nas przerastać. Na szczęście istnieje kilka uniwersalnych trików, które można wykorzystywać w przypadku każdego niewielkiego pomieszczenia. Tak, by zmienić malutkie mieszkanie w przestronne wnętrza, w których miło […]
Jak przestronnie urządzić małe mieszkanie?
Urządzanie małego mieszkanie to bardzo duże wyzwanie. Kiedy mamy ograniczoną ilość metrów kwadratowych, na których musimy zmieścić kuchnię, łazienkę, przestrzeń do odpoczynku oraz do snu – problemy aranżacyjne mogą nas przerastać. Na szczęście istnieje kilka uniwersalnych trików, które można wykorzystywać w przypadku każdego niewielkiego pomieszczenia. Tak, by zmienić malutkie mieszkanie w przestronne wnętrza, w których miło jest przebywać

Kolor?

Jeśli kolor, to tylko jedna paleta barw i koniecznie jasna strona mocy. Intensywne barwy oraz ciężkie kolory sprawią, że malutka przestrzeń zmniejszy się jeszcze bardziej. Jeśli postawimy na biel, jasne beże lub delikatne szarości, pomieszczenia zyskają mnóstwo światła i wizualnie będą wydawać się przestronniejsze, niż są w rzeczywistości. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie rezygnować z kolorów. Te warto zestawiać w formie dodatków, np. poduszek, ramek obrazów czy bibelotów.

Nie ograniczajmy jednak wyboru koloru jedynie do tego, jaką barwę będą miały ściany. Równie ważnym elementem są podłogi. Jeśli postawimy na ciemne barwy – skrócimy pomieszczenie. Także tutaj postawmy na jasną podłogę, najlepiej tylko w jednym typie, co sprawi, że nawet nieduża kawalerka zyska trochę oddechu.

Postaw na światło!

Jak już wspomnieliśmy, jasne kolory są potrzebne do tego, by zapewnić sobie maksimum światła w pomieszczeniu. I właśnie to jest odpowiedzią na pytanie, jak przestronnie urządzić mieszkanie! Odpowiednie oświetlenie optycznie wydłuży oraz powiększy przestrzeń. Warto postawić na lampy szklane lub stworzone z takich materiałów, które dodatkowo dodadzą pomieszczeniu lekkości. Potężne i ciężkie lampy dobrze będą wyglądać w dużych pomieszczeniach – nie w małej kawalerce.

Odrobina szaleństwa?

Jeśli nie możesz znieść jednolitego koloru ścian, nic nie stoi na przeszkodzie temu, by zakupić fototapetę. Postaw tu na dość jasne kolory, ale zabaw się formą. Interesuje cię małe mieszkanie z przestronnym wnętrzem? Zapoznaj się ze złudzeniami optycznymi! To najważniejszy trik, gdy zajmuje cię urządzanie mieszkania! Tapety przestawiające uliczki albo mosty to doskonały wybór wtedy, gdy chcemy optycznie powiększyć dane pomieszczenie i dać mu wrażenia niebywałej przestronności.

Funkcjonalność wielkiej szafy

Zabudowana szafa to doskonałe rozwiązanie do każdego pomieszczenia, ale w przypadku niewielkich przestrzeni pełni jeszcze ważniejszą rolę. Sprawia, że zawsze mamy miejsce do tego, by przechowywać nasze rzeczy, a przecież bałagan w niewielkim mieszkaniu zaczyna się już wtedy, gdy pierwsza część garderoby ląduje nie na wieszaku, ale na krześle.

Postaw na piękną, zabudowaną szafę, która będzie rozciągać się od podłogi po sam sufit. Możesz wybrać takie rozwiązanie, które ma lustra, co doda przestrzeni nieco lekkości i światła. Taką szafę dobrze jest zaaranżować w przedpokoju, ale nic nie stoi na przeszkodzie do tego, by stworzyć z niej ścianę w pokoju dziennym. Wybierz prostą formę i lekkość wykonania. Prześledź także uważnie plan swojego mieszkania. Jeśli posiadasz w nim wnękę, która nadaje się na szafę, wykorzystaj tę naturalną zaletę swojego malutkiego mieszkania.

Magia porządku

Jeśli mieszkamy na niewielkiej przestrzeni, każdy przedmiot musi mieć swoje miejsce. Życie w kawalerce to ogromne wyzwanie, ponieważ oznacza nieustannie ćwiczenie się w porządkowaniu, segregowaniu rzeczy, a także mądre wybieranie tego, co kupić nam wolno, a z czego powinniśmy zrezygnować. Pojemna szafa jest tutaj obowiązkowym elementem, ale nie zapomnijmy także o schowkach w kuchni czy łazience, pojemnej szufladzie pod kanapą czy łóżkiem. W kuchni warto postawić na pełną zabudowę. Wykorzystujmy maksimum przestrzeni do sufitu, gdzie będziemy mogli przechowywać mniej często używane przez nas przedmioty.

Trening dla wyobraźni

Niewielka przestrzeń to prawdziwy trening dla wyobraźni. Nie musisz się jednak obawiać – dziś w wielu sklepach meblowych znajdziesz doskonałe rozwiązania dla niewielkich pomieszczeń, które błyskotliwie wykorzystują całe dostępne miejsce. Niech Twoja nieduża kawalerka nie będzie więc więzieniem, ale polem do zabawy i eksperymentów. Efekt może Cię zaskoczyć!

Kontynuując, akceptujesz naszą politykę prywatności, która pozwala Ci w pełni korzystać z naszego serwisu.