Mieszkania w stylu marynistycznym

Podróże morskie od setek lat rozpalają wyobraźnię, od pokoleń chętnie wypoczywamy także na nadmorskich plażach. Nie powinno więc dziwić, że wnętrza w stylu marynistycznym cieszą się dużym zainteresowaniem i to nie tylko wśród marynarzy, podróżników czy mieszkańców nadbałtyckich miejscowości. Co wyróżnia aranżacje tego typu? O czym należy pamiętać przy ich projektowaniu? Odpowiadamy – sprawdź!
Najważniejsze elementy stylu marynistycznego
Profesjonalni architekci, którzy zajmują się projektowaniem w tym stylu, nierzadko otrzymują zlecenia od klientów indywidualnych z całej Polski, choć na co dzień mają też okazję tworzyć koncepcje dla:
- hoteli,
- restauracji,
- barów,
- pensjonatów,
- obiektów SPA.
Zgodnie z nazwą, styl marynistyczny jest inspirowany morzem. Wnętrza są malowane i wyposażane z wykorzystaniem przede wszystkim błękitnego i białego koloru. Często spotyka się również akcenty żółte, granatowe czy czerwone. Ważnym materiałem konstrukcyjnym i zdobniczym jest drewno. Do istotnych elementów stylu marynistycznego architekci wnętrz zaliczają dodatki i motywy inspirowane:
- muszlami,
- wiosłami,
- sterami,
- żaglowcami,
- hamakami,
- kołami ratunkowymi,
- elementami statków,
- piaskiem,
- kamieniami,
- rybami.
Planowanie i projektowanie mieszkań dla pasjonatów morza powinno uwzględniać specyfikę konkretnego obiektu. Powierzchnia, liczba i przeznaczenie pomieszczeń, sposób korzystania z nieruchomości – to tylko część czynników, które należy brać pod uwagę. A o czym trzeba pamiętać w konkretnych pomieszczeniach? Generalna zasada dotyczy umiaru. Przytłaczająca liczba dodatków i zbyt jednowymiarowe podejście do aranżacji przejaskrawia efekt. Optymalne wykorzystanie morskich motywów wprowadza przyjemny nastrój, kojarzy się z wolnością, ciekawością świata, przygodą. Co istotne, choć omawiany styl jest dość wyrazisty i zdefiniowany, pozostawia dużo swobody w aranżacji. Koszt uzyskania pożądanego efektu wcale nie musi być wysoki.
Salon
Pokój dzienny, zwany salonem, jest zazwyczaj swoistym „sercem” mieszkania, spełniając wiele istotnych funkcji. Odgrywa też rolę przestrzeni, do której najczęściej zaprasza się gości, więc i z tego powodu wystrój wnętrza powinien odzwierciedlać indywidualne pasje i preferencje.
Właśnie w tym pokoju, z racji jego wielkości i przeznaczenia, można pozwolić sobie na najbardziej wyraziste dekoracje w rodzaju zawieszonego na ścianie wiosła albo koła sterowego. Jak ugryźć temat od strony kolorystycznej? Wiele mebli jest dostępnych w białym kolorze, a wyglądają one świetnie na tle błękitnych czy jasnoszarych aranżacji. Architekci wnętrz zachęcają do eksperymentów jak np. pomalowanie jednej ze ścian w biało-błękitne pasy. W witrynach lub na półkach warto znaleźć miejsce na nadmorskie pamiątki czy starannie wyselekcjonowane bibeloty – od kolekcji różnokolorowych muszli, po model statku. Może w butelce?
Co do zasady, nie warto gromadzić i eksponować zbyt dużej liczby ozdób. Lepiej też akcentować marynistyczne motywy w subtelny sposób, aby najważniejsza część Twojego mieszkania nie przypominała domownikom i gościom nadmorskiego muzeum albo wystroju portowej smażalni ryb.
Kuchnia
Kuchnia to wnętrze, którego projektowanie jest szczególnie dużym wyzwaniem, ponieważ styl musi iść w parze z pragmatyzmem. Przestrzeń, w której się gotuje, a nierzadko i spożywa posiłki, powinna się podobać, ale i spełniać wiele praktycznych zadań. Również tu można „przemycić” marynistyczne motywy, choćby samym doborem kolorystyki ścian, kafli czy mebli. Jest to o tyle łatwiejsze zadanie (w porównaniu do innych pomieszczeń), że akurat do kuchni standardowo kupuje się komplety.Zachowanie stylistycznej spójności nie powinno sprawiać problemu. Ciekawym rozwiązaniem w „morskiej” kuchni jest wykorzystanie drobnych ozdób, które budzą jasne skojarzenia. Elementy z motywem ryby czy atrakcyjny obraz albo plakat na wolnej ścianie – dzięki tego typu dodatkom dopełnisz pożądanego efektu.
Łazienka
Kolejnym z pomieszczeń, które można urządzić w marynistycznym stylu, jest łazienka. Podstawowa kwestia to dobór materiałów i kolorystyki. Architekci wnętrz zachęcają zarówno do przemyślanego kupowania kafelków i płytek, jak i odważnego wprowadzania elementów drewnianych. Dlaczego? To oczywiste – z drewna są przecież pokłady tradycyjnych, morskich statków, można je również pobielić.
Ciekawych pomysłów nie brakuje, jednak ważne jest, aby zadbać o odpowiedni dobór kolorów. Oprócz bieli znów warto sięgnąć do odcieni błękitu i granatu. Gdzie jak gdzie, ale właśnie w trakcie projektowania łazienki te barwy płytek, ścian czy dodatków wydają się idealnie pasować do morskiego klimatu. Akcenty? Umiejętnie wyeksponowany sznur czy kotwica dają doskonały efekt!
Sypialnia
Istnieje wiele argumentów przemawiających za tym, żeby wnętrze sypialni również wykonać w stylu marynistycznym:
- to pokój, w którym liczy się przede wszystkim relaks, a odcienie błękitu doskonale wpływają na samopoczucie, pomagają obniżyć poziom stresu i ułatwiają walkę z bezsennością,
- sypialnia jest oazą prywatności – ozdabiając pomieszczenie ulubionymi motywami, robisz to przede wszystkim dla siebie i możesz popuścić wodze wyobraźni.
Biel i błękit można wpleść zarówno do wyposażenia łóżka (narzuty, pościel, koce, poduszki), jak i na ściany (farby, tapeta, obrazy, plakaty). Co do dodatków, warto powstrzymać się od zbyt dużej liczby bibelotów, ale pewne akcenty, np. na parapecie okna, mogą fantastycznie współgrać z morską koncepcją mieszkania.
Pokój dziecięcy
Marzenia o dalekomorskich podróżach, przygody piratów czy podwodna fauna i flora to stałe elementy dziecięcej wyobraźni. Z tego względu marynistycznym stylem można kierować się także przy projektowaniu wnętrza pokoiku dla malucha. Zadanie jest o tyle ułatwione, że na rynku nie brakuje ogromnej liczby zabawek, pamiątek czy dekoracji dla najmłodszych właśnie z motywami:
- kotwic,
- muszelek,
- ryb,
- statków.
Spraw przyjemność małemu piratowi. A może poćwiczycie zdolności manualne poprzez wspólne składanie drewnianego modelu statku, który na wiele lat trafi na półkę? To jeden z wielu ciekawych pomysłów, podobnie jak znalezienie miejsca dla muszelek, bursztynów czy kamyczków przywiezionych z nadmorskich wakacji.
Balkon, taras i patio…
…co prawda znajdują się poza mieszkaniem, ale przy odpowiednim wykorzystaniu stanowią jego integralną, funkcjonalną część. Czy strefa relaksu może wyróżniać się stylem marynistycznym? Oczywiście! Architekci doradzają sięganie po drewno, które – jak już wspomnieliśmy – kojarzy się ze statkami. Od brązu po biel, od „mikroplaży” po stylizowaną kajutę – tak naprawdę granicą jest jedynie wyobraźnia i możliwości przestrzenne.
Dobrze zaaranżowany balkon daje gwarancję doskonałego relaksu – w pojedynkę lub z domownikami i przyjaciółmi. Ciekawym skojarzeniem ze stylem marynistycznym jest też klasyczny hamak, który może zastąpić standardowy leżak, dając równie dużo frajdy przy popołudniowej drzemce albo lekturze książki w ciepły, letni dzień.
Gabinet
W niektórych mieszkaniach, szczególnie większych, można pozwolić sobie na zaaranżowanie jednego z pomieszczeń na gabinet. Jeżeli jego użytkownikiem jest prawdziwy „wilk morski”, a przynajmniej oddany pasjonat morza, marynistyczne motywy jak najbardziej współgrają z tradycyjnym lub funkcjonalnym wyposażeniem. Zwróć uwagę, jak fantastycznie może się prezentować:
- model statku (również w butelce) na półce,
- mapa świata powieszona na ścianie,
- globus na biurku lub regale,
- liny, wiosła, stery czy inne elementy w eksponowanym miejscu.
Pamiętaj, że w gabinecie urządzonym ściśle według upodobań przebywa się z większą przyjemnością, a co za tym idzie – można uzyskać dobrą efektywność w trakcie pracy czy wypoczynku.
Jak urządzić mieszkanie w stylu marynistycznym?
Wiesz już, jakie motywy składają się na styl marynistyczny, omówiliśmy również przykładowe koncepcje oraz inspiracje dotyczące poszczególnych pomieszczeń. Pozostaje jednak pytanie, jak przejść do wcielania pomysłów w życie? Pomijając kwestie zakupu farb, tapet czy mebli, warto:
- przywozić pamiątki znad morza,
- kolekcjonować autentyczne „morskie” przedmioty,
- wykorzystywać możliwości, jakie stwarza internet i świat e-commerce.
Kompleksowe, spójne i udane projektowanie wnętrz to zadanie dla architektów, dlatego dobrym pomysłem jest powierzenie zlecenia ekspertom tworzącym nasze Studio Projektowe Motiv. Pracownia mieści się w Poznaniu, więc większość klientów to właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych ze stolicy Wielkopolski i okolic. Dostępna na stronie internetowej galeria prac jest najlepszym potwierdzeniem kompetencji zespołu pasjonatów i specjalistów w dziedzinie architektury wnętrz. Kontaktując się z nami, można uzyskać wstępną wycenę projektu i realizacji aranżacji w stylu marynistycznym. Ten wybór oznacza wiele korzyści, między innymi oszczędność czasu i energii, jak również pewność, że efekt będzie niepowtarzalny.
Podsumowując
Wspominając swoje morskie przygody lub jedynie o nich marząc, możesz przenieść je bezpośrednio do swojego mieszkania. Znalezienie oryginalnego pomysłu na kolory, meble czy ozdoby i dodatki niektórym zajmuje całe lata. Jeżeli masz wstępną koncepcję, ale chcesz powierzyć jej rozwinięcie i wcielenie w życie specjalistom, wiesz już, komu zaufać.