<-
inspiracje

Dopasowanie koloru do wnętrza – jak dokonać wyboru?

Od kilku dni spędzasz długie godziny nad wzornikami kolorów i wciąż nie zdecydowałeś, która barwa będzie najlepsza dla Twojego wnętrza? Jeśli nie wiesz, jaki kolor ścian wybrać do salonu lub sypialni, przygotowaliśmy krótki poradnik, dzięki któremu z całą pewnością dobór odpowiedniego odcienia farby będzie o wiele łatwiejszy. Dopasowując kolor do wnętrza, trzeba pamiętać, że każdy […]
Dopasowanie koloru do wnętrza – jak dokonać wyboru?

Od kilku dni spędzasz długie godziny nad wzornikami kolorów i wciąż nie zdecydowałeś, która barwa będzie najlepsza dla Twojego wnętrza? Jeśli nie wiesz, jaki kolor ścian wybrać do salonu lub sypialni, przygotowaliśmy krótki poradnik, dzięki któremu z całą pewnością dobór odpowiedniego odcienia farby będzie o wiele łatwiejszy.

Dopasowując kolor do wnętrza, trzeba pamiętać, że każdy z nich wywołuje określone emocje, pomagając się wyciszyć lub sprawiając, że czujemy się pełni energii i zapału do działania. Decyzję o kolorze warto więc uzależnić nie tylko od stylistyki, w jakiej zostało zaaranżowane pomieszczenie, ale także od tego, w jaki sposób ma oddziaływać na domowników.

Kolory do pracy i nauki

Chcąc stworzyć idealne miejsce do pracy i nauki, warto postawić na barwy sprzyjające wysiłkowi intelektualnemu. Wiele oczywiście zależy także od zadań, które zamierzamy wykonywać. W przyswajaniu wiedzy może pomóc biel przełamana intensywnym akcentem, natomiast do pracy analitycznej dekoratorzy najczęściej zalecają barwę niebieską.

W sytuacji, kiedy wykonujemy czynności wymagające kreatywności, można sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa, decydując się na jeden z kolorów pobudzających do twórczego działania. Dobrym wyborem może być zestawienie żółtego z zielonym, ale na wyobraźnię doskonale oddziałują także wszelkiego typu kontrastowe połączenia takie jak limonka i fiolet.

Jak dobrać kolor do ściany?

Poza tym, że barwy mogą oddziaływać na nasze samopoczucie, są w stanie także optycznie powiększać lub pomniejszać pomieszczenie. Dlatego w dobieraniu kolorów warto kierować się kilkoma prostymi zasadami:

Jakie kolory sprzyjają relaksowi?

Specjaliści nie zalecają zbytniego eksperymentowania z barwami w pomieszczeniach, które mają sprzyjać odpoczynkowi i relaksowi. Wprawdzie nie ma wyraźnych reguł, które określałyby, jakie kolory najlepiej się w nich sprawdzą, ale prawdziwe odprężenie zagwarantują nam przede wszystkim odcienie jasne. Mogą to być np. stonowane zielenie, czyste błękity lub niezbyt ciemne brązy.

Zieleń daje poczucie ładu i harmonii, natomiast brązy sprawiają, że czujemy się bezpiecznie. Błękity są pomocne w uspokojeniu myśli, dlatego mogą stanowić dobry wybór nie tylko do salonu, ale także do sypialni. W otoczeniu takich kolorów z przyjemnością można spędzać długie godziny na czytaniu książek, słuchaniu muzyki czy prowadzeniu rozmów z bliskimi.

Podsumowanie

Dopasowanie koloru do wnętrza rządzi się wieloma prawami, o których warto pamiętać, aranżując dom czy mieszkanie. Barwy wpływają bowiem na nasze samopoczucie, a niekiedy nawet na procesy fizjologiczne. Dlatego osoby ze skłonnością do stanów depresyjnych raczej nie powinny malować ścian na fioletowo, natomiast nerwusy powinny unikać pobudzającej czerwieni. Poszukując najlepszego koloru dla siebie, warto wziąć pod uwagę nie tylko indywidualne preferencje, ale także własną osobowość.

Kontynuując, akceptujesz naszą politykę prywatności, która pozwala Ci w pełni korzystać z naszego serwisu.