<-
inspiracje

Jak zaaranżować przedpokój?

Przedpokój to niejako „zaproszenie” do domu lub mieszkania – jest swego rodzaju wizytówką. Sposób i styl jego urządzenia zdradza wiele informacji o gospodarzach. Dlatego warto poświęcić czas i uwagę na jego projektowanie. Odpowiednia aranżacja sprawi, że będzie nie tylko efektowny, ale też funkcjonalny. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do lektury! Od czego zacząć? Na początku istotne […]
Jak zaaranżować przedpokój?

Przedpokój to niejako „zaproszenie” do domu lub mieszkania – jest swego rodzaju wizytówką. Sposób i styl jego urządzenia zdradza wiele informacji o gospodarzach. Dlatego warto poświęcić czas i uwagę na jego projektowanie. Odpowiednia aranżacja sprawi, że będzie nie tylko efektowny, ale też funkcjonalny. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do lektury!

Od czego zacząć?

Na początku istotne jest określenie stylu, w jakim ma być urządzony przedpokój. Zazwyczaj jest on dopasowany do wystroju całego mieszkania. Poza tym warto się zastanowić nad rozmieszczeniem poszczególnych elementów, które są w tym pomieszczeniu konieczne. Zalicza się do nich:

Często w przedpokojach pojawiają się też ozdobne skrzyneczki na klucze, bardzo charakterystyczne dla tego rodzaju wnętrz. Warto również zadbać o miejsce do siedzenia, dzięki któremu łatwiej będzie wkładać buty. Poza tym należy uwzględnić indywidualne potrzeby. Obecność dzieci w domu wiąże się z tym, że konieczna jest duża szafa na zimowe okrycia, pledy i inne dodatki. Ci, którzy mają psa, wieszają w przedpokoju smycze i obroże, więc trzeba pamiętać o dodatkowym wieszaku. Inni lubią kapelusze i montują specjalną półkę, by je bezpiecznie przechowywać. Nie zapominaj jednak, że aranżacja ma być dopasowana do Twojego stylu i upodobań.

Dobry układ

Jeżeli wiesz już, co jest niezbędne w Twoim przedpokoju, starannie zaplanuj układ mebli – tak, by dało się w nim swobodnie poruszać. Zazwyczaj tego typu pomieszczenia nie są zbyt duże, więc na przykład siedzisko może być równocześnie schowkiem na buty. Istnieje wiele takich praktycznych rozwiązań – warto z nich skorzystać. W małych przedpokojach można też zagospodarować powierzchnię ścian, ale w tym przypadku trzeba pamiętać o umiarze i dobrym smaku – zbyt duża liczba przedmiotów może być nieco przytłaczająca zarówno dla Ciebie, jak i dla odwiedzających Cię gości.

Optyczne powiększenie

W wielu przedpokojach lustra pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale też optycznie powiększają wnętrze. Montuje się je na przykład na szafach przesuwnych, które są bardzo praktyczne i pojemne – można w nich przechowywać okrycia (takie jak kurtki i płaszcze), ale też buty i dodatki. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią trzymać niczego na wierzchu, kochają ład i porządek.

Mały przedpokój nie powinien być też ciemny – lepiej postawić na jasne kolory i błyszczącą posadzkę. Taka aranżacja sprawi, że będzie wydawał się bardziej przestronny. Nie bez znaczenia jest też oświetlenie, zwłaszcza że w tych pomieszczeniach zazwyczaj nie ma okien. Montuje się więc w nich duże żyrandole i masywne lampy sufitowe, które zapewniają sporo światła. Pod tym względem można sobie naprawdę na dużo pozwolić – nie będzie więc przesadą, jeśli do podstawowego oświetlenia dopasujesz kinkiety lub dodatkową lampę stojącą. Możesz pokusić się też o listwę LED zamontowaną wzdłuż górnej krawędzi szafy. Także przy lustrze może pojawić się tego typu akcent.

Dzięki takim rozwiązaniom nawet najmniejszy przedpokój będzie wydawał się nieco większy, ale przede wszystkim stanie się ergonomiczny, przytulny i przyjazny.

Dekoracje i inne dodatki

Tak jak napisaliśmy powyżej – niewielka przestrzeń przedpokoju nie powinna być przeładowana zarówno przedmiotami codziennego użytku, jak i bibelotami. Lepiej zachować umiar. Jeśli jednak zależy Ci na urozmaiceniu wnętrza, postaw na praktyczne dodatki – kosze, szkatułki i ozdobne pudła. Pięknie się one prezentują i można je wykorzystać na wiele sposobów. Od kilku lat bardzo popularne są też hasła motywacyjne, które nakleja się bezpośrednio na ścianę – są duże i bardzo efektowne. Można nimi sporo wyrazić i w ten sposób wprowadzić odwiedzających w swój świat.

Skorzystaj z pomocy fachowców

Stworzenie pięknego i funkcjonalnego przedpokoju od podstaw nie należy do najłatwiejszych zadań. Samo projektowanie wymaga nie tylko wyobraźni, ale też doświadczenia. Dlatego warto zatrudnić profesjonalistów, którzy pomogą Ci na każdym etapie i sprawią, że aranżacja spełni Twoje oczekiwania i zachwyci praktycznymi rozwiązaniami!

Kontynuując, akceptujesz naszą politykę prywatności, która pozwala Ci w pełni korzystać z naszego serwisu.