<-
inspiracje

Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię? Podpowiadamy! Cz. 1

Zadbaj o praktyczny układ kuchennej przestrzeni. Sprawdź, czym jest trójkąt roboczy, jak ustawić meble i sprzęty AGD. Urządzanie kuchni może być proste i przyjemne. Wystarczy korzystać z porad doświadczonego architekta.
Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię? Podpowiadamy! Cz. 1

Nie lubisz marnować czasu i chcesz wygodnie żyć? Potrzebujesz funkcjonalnej kuchni. Sprawdź, dlaczego warto przyłożyć szczególną uwagę do urządzania tego pomieszczenia. Poznaj zasady, jakimi kieruje się dobry projektant wnętrz i zaaranżuj przestrzeń dostosowaną do swoich potrzeb. Dzięki naszym wskazówkom gotowanie będzie szybsze i przyjemniejsze.

Funkcjonalna kuchnia, czyli jaka?

Przede wszystkim warto zastanowić się, na czym polega funkcjonalne urządzanie kuchni. Jego celem jest przygotowanie przestrzeni ułatwiającej wykonywanie codziennych obowiązków. Przyrządzanie posiłków i sprzątanie po gotowaniu może być mniej czasochłonne. Wystarczy odpowiednio ustawić meble i upewnić się, że każdy przedmiot ma swoje miejsce. Mieszkańcy muszą mieć pod ręką wszystkie potrzebne im w danej chwili artykuły. Architekt wnętrz w swojej pracy stawia przede wszystkim na ergonomiczny układ pomieszczenia. Warto wiedzieć, co to znaczy i zainspirować się metodami profesjonalistów.

Podziel kuchnię na 5 stref

Rozpocznij od podziału przestrzeni. Uwzględnij 5 stref, które wyodrębniono na podstawie wykonywanych w nich czynności. W Twojej kuchni powinna znaleźć się:

  1. Strefa zapasów: lodówka, zamrażarka, szafka na produkty sypkie i suche niewymagające chłodzenia.
  2. Strefa przechowywania: szafki i szuflady na naczynia, sztućce, garnki i drobne sprzęty AGD, takie jak blender, mikser lub opiekacz do chleba.
  3. Strefa zmywania: zlewozmywak, zmywarka, kosz na śmieci, półka na środki do mycia naczyń, ściereczki i zmiotki.
  4. Strefa przygotowywania posiłków: blat kuchenny, wieszaki na kubki i chochle, szyny z przyprawami i deski do krojenia.
  5. Strefa gotowania: kuchenka, piekarnik, mikrofalówka, okap.

Taki podział znacznie ułatwi projektowanie kuchni, ponieważ od razu wiesz, gdzie umieścić przynależne do danej kategorii przedmioty. Pięciostrefowa przestrzeń jest bardzo uniwersalna. Sprawdzi się zarówno dla miłośników pieczenia, jak i gotowania, którzy dużo czasu spędzają na przygotowywaniu potraw oraz dla osób rzadziej korzystających z kuchennych akcesoriów.

Pamiętaj o trójkącie roboczym

Kolejną zasadą, jaką warto wdrożyć, jest trójkąt roboczy. Polega on na rozmieszczeniu lodówki, kuchenki i zlewozmywaka na planie trójkąta. Dzięki temu poruszanie się między tymi elementami wyposażenia będzie szybsze i wygodniejsze. Architekci radzą, by lodówka znajdowała się w odległości maksymalnie 210 cm od zlewozmywaka. Zapoznaj się z przykładowymi aranżacjami kuchni, a zrozumiesz powód takiego ustawienia. Jest nie tylko funkcjonalny, ale też spójny estetycznie i ułatwia zachowanie wrażenia uporządkowanej przestrzeni. W trójkącie roboczym umieść również blat kuchenny, niezbędny do przyrządzania posiłków. Jego wielkość uzależniona jest od metrażu pomieszczenia. Jeżeli wahasz się z doborem wymiarów i odległości, dobrym rozwiązaniem jest zamówienie wizualizacji wnętrza u projektanta.

Zdecyduj o układzie mebli

Jak ustawić meble? Masz do wyboru kilka opcji. W najmniejszych mieszkaniach często realizowany jest projekt kuchni jednorzędowej. Wówczas wszystkie szafki i sprzęty AGD znajdują się w jednej linii. Przy nieco większym metrażu warto jednak zdecydować się na układ dwurzędowy. Wystarczy zachować odległość około 100 centymetrów, by pomiędzy zabudową z obu stron było miejsce do swobodnego przejścia. Najbardziej uniwersalna jest kuchnia na planie litery L, gdzie można ciekawie zaaranżować narożniki, na przykład za pomocą wysuwanych koszy obrotowych.

Kolejną propozycją jest układ w kształcie litery G, najczęściej spotykany w dużych apartamentach i domkach jednorodzinnych. Uwzględnia wyspę kuchenną i bardzo dużo przestrzeni do przechowywania przedmiotów. W pomieszczeniu można ustawić również krzesła i przestronny stół, przez co będzie pełnić funkcje jadalni.

Chcesz wiedzieć więcej o funkcjonalnej kuchni? Przeczytaj drugą część naszego artykułu!

Skorzystaj z naszych wskazówek, a urządzanie kuchni będzie szybkie, łatwe i efektywne. Podziel przestrzeń na kilka stref, uwzględnij trójkąt roboczy i wybierz układ mebli dostosowany do metrażu pomieszczenia. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat projektowania wnętrz? Przeczytaj drugą część naszego artykułu. Skontaktuj się z nami, a razem zaprojektujemy stylową i funkcjonalną kuchnię.

Kontynuując, akceptujesz naszą politykę prywatności, która pozwala Ci w pełni korzystać z naszego serwisu.