<-
inspiracje

10 najpopularniejszych stylów wystroju wnętrz

Jeżeli szukasz inspiracji do aranżacji wnętrz, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem. Prezentujemy w nim 10 najpopularniejszych stylów, które dominują nie tylko w polskich domach. Skorzystaj z naszych podpowiedzi i stwórz wyjątkową przestrzeń, do której z przyjemnością będziesz wracać. Sprawdź, co polecamy! Dokonaj wyboru Urządzanie własnego domu lub mieszkania zawsze jest ekscytujące. Jednak dla niektórych […]
10 najpopularniejszych stylów wystroju wnętrz

Jeżeli szukasz inspiracji do aranżacji wnętrz, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem. Prezentujemy w nim 10 najpopularniejszych stylów, które dominują nie tylko w polskich domach. Skorzystaj z naszych podpowiedzi i stwórz wyjątkową przestrzeń, do której z przyjemnością będziesz wracać. Sprawdź, co polecamy!

Dokonaj wyboru

Urządzanie własnego domu lub mieszkania zawsze jest ekscytujące. Jednak dla niektórych jest to spore wyzwanie, dlatego wiele osób korzysta z usług profesjonalnych dekoratorów wnętrz. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu będziesz mieć pewność, że wszystko zostanie dopracowane w najmniejszych szczegółach. Zgłoś się do nas i uzyskaj wyjątkową aranżację, która w stu procentach spełni Twoje oczekiwania!

Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujesz się na wsparcie projektanta, czy samodzielnie stworzysz daną przestrzeń, na wstępie zapoznaj się z poszczególnymi stylami i wybierz taki, który najbardziej do Ciebie pasuje.

Co jest w Twoim guście?

Aby stworzyć wystrój, w którym będziesz się świetnie czuć i codziennie funkcjonować, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

Jeśli już mniej więcej wiesz, co jest w Twoim guście, rozpocznij poszukiwania stylu, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

styl klasyczny

Zawsze modna klasyka

Tak naprawdę trudno jednoznacznie określić, czym jest klasyka, zwłaszcza w zakresie wystroju wnętrz. Myli się jednak ten, kto utożsamia to pojęcie ze schematycznymi aranżacjami i nudą. Raczej są to uniwersalne rozwiązania – takie, które nigdy nie wychodzą z mody i świetnie się sprawdzają pomimo upływu lat. Klasyczne wnętrza są eleganckie i spójne. Co ważne – nie muszą być staroświeckie! Pojawiają się w nich efektowne zasłony, antyki i starannie wykonane, drewniane meble oraz pluszowe kanapy. Ten styl doskonale pasuje do starego budownictwa i wysokich pomieszczeń, w których są sztukaterie oraz parkiety. Jest idealnym wyborem, jeśli planujesz odnowić szlachecki dworek lub pałacyk.

Dla kogo?

Warto pamiętać, że w stylu klasycznym dobrze może czuć się każdy, niezależnie od wieku. Wystarczy zadbać o odpowiednie wykończenia i funkcjonalność, by tego typu wnętrze przypadło do gustu także osobom młodym.

styl nowoczesny

Przestronnie i nowocześnie

Przeciwieństwem klasyki jest nowoczesność. Ten styl powstał na początku XX wieku jako alternatywa dla panującego wówczas przepychu i mnogości zdobień w wystroju oraz architekturze. Dominuje w nim przestrzeń – w modernistycznych wnętrzach nie ma miejsca na zakamarki – jeśli już, to pojawiają się dobrze ukryte schowki. Jest w nim natomiast dużo światła i wolnego miejsca, ponieważ w tego typu aranżacjach stawia się na prostotę i ogranicza do niezbędnych mebli oraz sprzętów. Wszystko powinno być funkcjonalne, dlatego jeśli kolekcjonujesz dekoracje i bibeloty, ten styl na pewno nie jest dla Ciebie. Będzie natomiast odpowiadał osobom, które cenią minimalizm i lubią wnętrza, w których łatwo jest utrzymać porządek.

Dla kogo?

Istotne jest to, by nie mylić stylu nowoczesnego ze współczesnym, który opiera się po prostu na najmodniejszych, aktualnie obowiązujących trendach.

styl skandynawski

Przytulnie i jasno – po skandynawsku

Jeżeli wariant nowoczesny wydaje Ci się zbyt surowy, być może przypadnie Ci do gustu nieco bardziej przytulna, chociaż równie prosta aranżacja. Styl skandynawski daje wiele możliwości, dzięki czemu można ocieplić wnętrze, ale też jest oszczędny w formie. Tworzy się go z naturalnych materiałów, takich jak drewno i tkaniny – len, bawełna czy płótno. Wszystko jest stonowane, a jednocześnie idealnie dopasowane. W tego typu wystroju dominują miękkie koce, poduszki i narzuty, a także przyjemne w dotyku dywany. Przede wszystkim jednak styl skandynawski charakteryzuje się jasnymi kolorami. Wynika to z tego, że przybył z krajów północy, w których dominują pochmurne dni, dlatego we wnętrzach króluje biel, odcienie szarego, beże i pastele. W Polsce też narzekamy na zbyt szybko zapadające ciemności (zwłaszcza jesienią i zimą), więc styl ten jest u nas bardzo popularny i chętnie modyfikowany na różne sposoby.

Dla kogo?

Warto podkreślić, że w stylu skandynawskim pojawiają się dekoracje i dodatkowe zdobienia (między innymi z juty i wikliny), ale jest ich niewiele, są wkomponowane w meble lub mają jakieś praktyczne zastosowanie.

Przeczytaj więcej o stylu skandynawskim

styl loftowy

Metal i drewno – styl loftowy

Powszechnie uważa się, że lofty przeznaczone są przede wszystkim dla wyzwolonych singli, ale my podkreślamy, że jest to po prostu wystrój dla osób z charakterem, które lubią mocne akcenty. Zalicza się do nich betonowe ściany i podłogi, nieosłonięte kable, metalowe elementy. Wszystko to składa się na styl industrialny, czyli loftowy. Powstał on w Ameryce, w latach 50. ubiegłego wieku. Wówczas to po raz pierwszy na większą skalę przekształcono poprzemysłowe pustostany na przestronne mieszkania. Z czasem trend ten stał się popularny na całym świecie, a lofty, zwłaszcza te urządzone w dawnych fabrykach, okazały się unikatowym „towarem” na rynku nieruchomości. Mieszkanie w nich jest uznawane za prestiżowe, a wysokie ceny świadczą o ich wartości.

Jednak coraz więcej lokali jest tylko wzorowanych na loftach – jak wiadomo, typowych przestrzeni poprzemysłowych nie ma zbyt wiele. Można natomiast stworzyć oryginalne wnętrza, które nawiązują do tego stylu. Powstają one między innymi na strychach i poddaszach, gdzie można wygospodarować otwartą przestrzeń. Oprócz betonu dominuje w nich metal i cegła, pojawia się także szkło, odkryte instalacje, widoczne rury. Meble zazwyczaj są masywne – ważnym elementem wystroju są ogromne łóżka i duże stoły.

Dla kogo?

Jeśli podoba Ci się ten styl, dodatków możesz poszukać na targach staroci – tam na pewno znajdziesz różnego rodzaju mechanizmy (na przykład zegary), plakaty i inne elementy, które urozmaicą wnętrze.

Przeczytaj więcej o stylu loftowym

styl paryski

Paryski szyk

Za typowo miejski uznawany jest też styl paryski – elegancki, a nawet wyszukany. Jest całkowitym przeciwieństwem wariantu loftowego, ponieważ dba się w nim o staranne wykończenia. Poza tym pojawiają się w nim zdobienia, sztukaterie i delikatna porcelana – wszystko to w odpowiednich proporcjach, styl paryski bowiem nie ma nic wspólnego z przepychem. Kojarzony jest z jasnymi pomieszczeniami, stylowymi meblami i dużymi lustrami, które odbijają światło. Dominuje w nim biel zestawiona z beżami i subtelną szarością, czasami przełamanymi złotem lub czernią.

Paryski szyk doskonale sprawdza się w wysokich lokalach o dużych oknach i drzwiach. Wymaga zaangażowania, ponieważ trzeba poświęcić wiele czasu na skompletowanie, ale przede wszystkim skomponowanie wyposażenia. Nie może być mowy o przypadkowych wyborach i nieprzemyślanych zestawieniach.

Dla kogo?

Należy podkreślić, że styl paryski łączy w sobie to, co klasyczne z modernistycznymi elementami, takimi jak metalowe lampy lub awangardowe dzieła sztuki. Nie musisz się więc obawiać, że będziesz mieć w domu muzeum, w którym będą przeważać zabytki i antyki.

Przeczytaj więcej o stylu paryskim

 

Sielskie klimaty – wnętrza rustykalne

Jeśli miasto nie jest tym, co odpowiada Ci najbardziej, ponieważ wolisz kontakt z naturą, postaw na wnętrza rustykalne – ciepłe, przytulne, odrobinę staroświeckie, przypominające wystrojem wiejskie chaty. Doskonałym punktem wyjścia do stworzenia takiego pomieszczenia może być na przykład zabytkowy, kaflowy piec. W stylu rustykalnym nie może zabraknąć naturalnych materiałów, takich jak kamień czy bawełna. Odpowiedni klimat zapewniają drewniane podłogi, wiklinowe fotele do bujania, wyplatane kosze, ręcznie wykonane narzuty, serwetki i obrusy. Jako dodatki świetnie sprawdzają się rośliny doniczkowe, ale też polne kwiaty ustawione na stołach, różnego rodzaju stroiki i wieńce. Możliwości jest wiele – tego typu wystrój wymaga przede wszystkim zmysłu estetycznego. Nakłady finansowe mogą być naprawdę niewielkie, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na wykonanie części wyposażenia własnoręcznie, a meble odkupisz „z drugiej ręki”. Styl rustykalny można często modyfikować – zgodnie z potrzebami i tym, co niesie ze sobą codzienne życie.

Dla kogo?

Czy tego typu aranżacja pasuje tylko do domku położonego na bezdrożach? Niekoniecznie! Jeżeli chcesz stworzyć namiastkę sielskiego klimatu w mieście – w mieszkaniu lub kamienicy – skontaktuj się z nami. Podpowiemy najlepsze rozwiązania i zaprezentujemy, w jaki sposób zagospodarować dostępną przestrzeń.

styl vintage

Kontrastowe połączenia – przestrzeń vintage

Cenisz wygodę i funkcjonalność, a równocześnie masz sentyment do antyków i przedmiotów stylizowanych na takie z poprzednich epok? Bez wątpienia spodoba Ci się styl vintage – nieco awangardowy, zaskakujący, ale dzięki temu interesujący i stale modny. Początkowo dotyczył przede wszystkim ubrań – polegał na noszeniu strojów wzorowanych na dawnych kreacjach lub takich, które pochodziły sprzed wielu lat. Musiały być w doskonałym stanie i świetnie się prezentować. Podobnie jest z wnętrzami. W stylu vintage łączy się to, co nowoczesne, z tym, co dawne. Mogą to być antyki wykorzystane w apartamentowcach lub wręcz przeciwnie – nowej generacji sprzęty ustawione w klasycznym dworku. Skala zestawiania przeciwieństw zależy tylko od Ciebie i Twojej wyobraźni – interesujące są zarówno ledwo zauważalne akcenty, jak i wyraźne kontrasty.

Style wnętrzarskie zawsze wymagają wyczucia i umiejętności dopasowywania poszczególnych elementów. Jednak osiągnięcie zadowalającego efektu w nurcie vintage jest wyjątkowo trudne, bo oprócz zmysłu dekoratorskiego istotne jest także doświadczenie. Dlatego w tym wypadku na pewno warto skorzystać z pomocy projektanta, zwłaszcza w zakresie dodatków. Tego typu wykończenia w dużej mierze decydują o ostatecznym wyglądzie danego pomieszczenia.

Dla kogo?

Pamiętaj, że w stylu vintage meble oraz dekoracje nie muszą być bardzo stare i kosztowne. Wystarczy, że pochodzą z czasów PRL-u. Znajdziesz je na strychu, w piwnicy, na internetowych grupach i bazarkach – za darmo lub do kupienia za niewielkie kwoty.

Przeczytaj więcej o stylu vintage

 

styl glamour

Luksusowo i z połyskiem – wnętrza glamour

Wymieniając najpopularniejsze trendy w zakresie aranżacji wnętrz, nie można pominąć stylu glamour. Czy dotyczy on tylko celebrytów, wielkich gwiazd i sław znanych z czerwonych dywanów? Oczywiście, że nie! Doskonale sprawdza się w zwyczajnych mieszkaniach o dużym metrażu i w apartamentowcach. Jednak decydując się na niego, warto zadbać, by nie był kiczowaty, a jedynie efektowny. Jest to możliwe, jeśli odpowiednio dobierzesz poszczególne sprzęty i dodatki.

Czym się charakteryzuje? Głównie przepychem i luksusem. W stylu glamour wszystko jest z górnej półki – dominują pikowane kanapy i tapicerowane meble. Nie oszczędza się na materiałach, zapomina się o minimalizmie. Jeśli jednak poszukasz okazji, możesz znacznie obniżyć koszty, nie rezygnując z jakości. Z przyjemnością wesprzemy Cię w tym trudnym zadaniu i podpowiemy najlepsze rozwiązania!
Glamour nieodłącznie kojarzony jest z połyskiem – większość wyposażenia powinna być błyszcząca, na przykład z dodatkiem brokatu lub innych elementów odbijających światło. Jeśli chcesz mieć matowe meble, postaw na rzucające się w oczy podłogi, lustra, metaliczne bibeloty i kryształowe żyrandole. W tego rodzaju przestrzeniach powinno też pojawić się złoto lub srebro zestawione z czernią, odcieniami różu i bieli.

Dla kogo?

Jeśli zastanawiasz się, czy taki styl może być praktyczny, zapewniamy, że tak. Wystarczy odpowiednio zaplanować wystrój i dopasować go do indywidualnych potrzeb.

styl boho

Kolorowo i z fantazją – nurty eklektyczne

Tym, którzy wolą coś skromniejszego, a zarazem wyrażającego ich osobowość i sposób bycia, polecamy różnego rodzaju style eklektyczne. Zaliczamy do nich fantazyjne i bardzo popularne aranżacje typu boho, w których można na wiele sobie pozwolić. Polegają one na dowolnym doborze wzorów, fasonów i kolorów, wnętrza są więc barwne i oryginalne. Należy jednak zwrócić uwagę, by jednocześnie były dopracowane i stylowe – tylko wtedy uzyskasz naprawdę interesujący efekt. Warto zadbać o spójną, chociaż zróżnicowaną kolorystykę, powtarzające się motywy i nietypowe wzornictwo.

Styl boho opiera się w dużym stopniu na naturze i wyrobach rękodzielniczych. Tworzą go patchworkowe narzuty i kapy, różnego rodzaju makatki, ale też elementy z drewna i wikliny. Mogą go urozmaicić bambusowe naczynia, które są nie tylko praktyczne, ale też atrakcyjne wizualnie. Całość dopełniają meble w intensywnych kolorach, często z odzysku – odrestaurowane i zaaranżowane na nowo.

Dla kogo?

Jeśli lubisz majsterkować, szyć i projektować, styl boho możesz stworzyć samodzielnie od podstaw i zmieniać go w zależności od nastroju oraz życiowej sytuacji. Bez ograniczeń!

styl marynistyczny

Jak na wakacjach – marynistyczne motywy

Na koniec tego zestawienia warto też wymienić styl, jaki przez długi czas kojarzony był tylko z nadmorskimi apartamentami i lokalami, w których serwowano ryby. Z czasem jednak motywy marynistyczne weszły na salony, do prywatnych apartamentów i stały się oryginalnym urozmaiceniem standardowych wnętrz. Kojarzą się z latem i beztroską, przywodzą więc miłe wspomnienia i są chętnie wykorzystywane.
Całe mieszkanie urządzone w stylu marynistyczny może być zbyt jednolite i przytłaczające, ale jedno pomieszczenie tego typu na pewno nie będzie przesadą. Ważne, by w jakimś stopniu korespondowało z ogólnym wystrojem, na przykład w zakresie kolorów. Jeśli więc w Twoim lokum jest dużo granatu, błękitów i bieli, a także piaskowej żółci, łazienka w stylu marynistycznym może być strzałem w dziesiątkę. Jej motywem przewodnim niekoniecznie będą statki i liny – polecamy raczej muszle i bursztyn, który pięknie się prezentuje, ale ma też właściwości lecznicze.

Dla kogo?

Jeśli lubisz żeglowanie, nie bój się eksperymentować i przenieś swoje zainteresowania do aranżacji wnętrz. Pamiętaj jednak, by stawiać na jakość i unikać kiczowatych bibelotów oraz ozdób, które są dostępne w każdym nadmorskim sklepie z pamiątkami.

Przeczytaj więcej o stylu marynistycznym

Idealny dla Ciebie

Wszystkie opisane style są jedynie propozycją – zarysem tego, co może powstać w Twoim domu lub mieszkaniu. Każdy z nich powinieneś indywidualnie dopasować do siebie, a także do Twoich bliskich. Wiele zależy od tego, z kim mieszkasz, czy masz dzieci lub zwierzęta. Warto też zastanowić się, czy wybrać jednolity styl i nie wychodzić poza jego ramy, czy zdecydować się na eklektyzm, który łatwiej modyfikować.

Poza tym można zapoznać się z innymi trendami – może mniej popularnymi, ale równie interesującymi. Każdy z nich ma w sobie coś wyjątkowego!

Skorzystaj z naszych wskazówek

Na co dzień zajmujemy się projektowaniem i aranżacją domów i mieszkań. Pomożemy Ci stworzyć wymarzoną przestrzeń – urządzimy ją zgodnie z Twoim gustem i wybranym stylem wnętrzarskim. Wspólnie dobierzemy meble i dodatki, by każdego dnia żyło Ci się przyjemnie i wygodnie. Skontaktuj się z nami – działamy na terenie całej Polski!

Kontynuując, akceptujesz naszą politykę prywatności, która pozwala Ci w pełni korzystać z naszego serwisu.