Kominek w domu – tak czy nie?
Jedni oddaliby wszystko, żeby go mieć, inni oddaliby go z dopłatą. A Ty, chciałbyś mieć kominek w domu? A może sam już nie wiesz, co o nim myśleć? Pomaga stworzyć przyjemny klimat, ale trzeba go czyścić, dokładać drewna, no i ten kurz. Jeśli się wahasz, to być może przeczytanie tego artykułu, pomoże Ci ostatecznie skłonić się w którąś stronę. W Studiu Motiv wiemy, że projektowanie wnętrz z kominkiem ma zarówno zalety, jak i wady, dlatego tutaj uczciwie je przedstawimy.
O czym musisz pamiętać przed wyborem kominka do domu?
Zacznijmy od tego, że decyzja o tym, czy mieć kominek w domu, czy nie powinna zapaść już na etapie projektowania. Dlaczego? Ponieważ to element wymagający stworzenia całej instalacji odprowadzającej spaliny. Bez niej można sobie pozwolić co najwyżej na wariant elektryczny, ale nie on jest bohaterem tego artykułu.
Druga rzecz, którą trzeba od razu ustalić, to jego rola. Czy chcesz, żeby po prostu wprowadzał klimat i przyjemne ciepło w salonie? A może zamierzasz go wykorzystać także do ogrzewania wody i innych pomieszczeń? W zależności od funkcji będziesz musiał wybrać konkretny rodzaj kominka i stworzyć dostosowaną do niego instalację.
Ostatnia ważna kwestia, o której musisz pamiętać, to fakt, że to przyjemne ciepło i hipnotyzujące płomienie nie są pozbawione wad. Powinieneś więc rozważyć wszystkie za i przeciw, zanim zabierzesz się za projektowanie wnętrz. Wieloletnie doświadczenie, jakie zdobyliśmy w Studiu Motiv, pokazuje, że te trzy sprawy trzeba dobrze przemyśleć na samym początku, żeby potem nie żałować.
Jakie są rodzaje kominków?
Na szczęście w sklepach możesz dziś dostać wiele różnych modeli. Ze względu na funkcję i sposób działania można je podzielić na:
- otwarte – o sprawności cieplnej na poziomie ok. 10%, prawie całe ciepło ucieka przez komin,
- konwekcyjne – z zamkniętą komorą spalania; oddają ok. 70-80% ciepła do pomieszczenia; można je połączyć z powietrznym systemem ogrzewania (DGP),
- akumulacyjne – dzięki zastosowaniu masy kumulującej ciepło jest ono oddawane do pomieszczenia nawet jakiś czas po wygaszeniu paleniska,
- kotłowe – oprócz pomieszczeń ogrzewają też wodę, wspomagając tym samym c.o.
Dziś wiele osób decyduje się też w domu na kominek z płaszczem wodnym, który łączy się z instalacją c.o. i może pracować naprzemiennie z głównym źródłem ciepła, np. piecem gazowym. Jak widzisz, projektowanie wnętrz wymaga nieco wiedzy technicznej, dzięki której można mądrze wybierać się optymalne rozwiązania. Pamiętaj, Studio Motiv służy pomocą!
Zalety kominków
Przejdźmy teraz do przyjemnej części, czyli omówienia zalet posiadania kominka w domu. Według Studia Motiv są to przede wszystkim:
- kameralny klimat, jaki tworzy ogień trzaskający na palenisku,
- naturalne ciepło i piękny zapach drewna,
- dodatkowe, ekonomiczne źródło ciepła i przyjemnego światła,
- funkcja dekoracyjna,
- popiół powstający w procesie spalania można wykorzystać do posypywania podjazdu, schodków przed domem i drogi dojazdowej, zapobiegając poślizgom.
Wielu zabiera się za projektowanie wnętrz z kominkiem, bo patrzenie na niego sprzyja relaksowi i pomaga zapomnieć o ziemie hulającej za oknem.
Wady kominków
Zalet jest sporo, ale nie chcemy ukrywać i wad. Architekci ze Studia Motiv uczulają na następujące kwestie:
- kominek w domu nie jest bezobsługowy – trzeba w nim palić, sprzątać, wyrzucać popiół,
- potrzeba miejsca na drewno,
- musisz się przygotować na większą ilość kurzu w domu,
- z drewna mogą się po wnętrzach rozchodzić różne żyjątka np. pająki,
- jeśli masz w domu dzieci, musisz je nauczyć zachowywać odpowiedniego dystansu do całej konstrukcji.
Teraz masz już pełny obraz wad i zalet projektowania wnętrz z kominkiem. To jak, wiesz już, czy chcesz mieć go w swoim domu?
Wciąż nie wiesz, czy warto mieć kominek? Poradź się naszych architektów!
Czy wciąż trudno Ci podjąć decyzję? A może nawet wiesz już, że chcesz mieć kominek w domu, ale nie wiesz jaki? Jeśli tak, zapraszamy do Studia Motiv! Nasi architekci chętnie Ci doradzą. Dzięki znajomości rozwiązań dostępnych na rynku oraz fachowej wiedzy wskażą Ci najlepsze opcje. Projektowanie wnętrz bywa trudne i nie musisz tego robić sam. Obejrzyj nasze projekty i realizacje, a przekonasz się, że warto z nami współpracować.