Architekt wnętrz, projektant i dekorator – czym się zajmują?
Pojęcia te są bardzo często mylone. Fakt, wszyscy ci fachowcy zajmują się szeroko pojętym urządzaniem wnętrz, jednak zakres uprawnień każdego z nich jest inny. Na czym polegają owe różnice? Jak wybrać odpowiedniego specjalistę do swoich potrzeb? Odpowiadamy w tym artykule.
-
Architekt wnętrz zajmuje się projektowaniem przestrzeni całościowo, uwzględniając m.in. instalacje budowlane i ergonomię.
-
Projektant wnętrz może specjalizować się w projektowaniu konkretnych przestrzeni, takich jak kuchnie czy łazienki, i najczęściej pracuje dla konkretnych firm.
-
Dekorator skupia się na estetyce przestrzeni i ma ponadprzeciętne wyczucie estetyczne.
-
Każdy z tych fachowców zajmuje się czymś innym, ale biura projektowe często zatrudniają specjalistów o różnych kwalifikacjach i kompetencjach, aby zapewnić kompleksowe podejście do projektu.
-
Wybór fachowca powinien zależeć od konkretnych potrzeb klienta.
Podobni, jednak różni
Tak, jak różnica między architektem a dekoratorem może być dość jasna. Tak, trudniej już rozgraniczyć, co należy, a co nie należy do obowiązków fachowca, jeśli mowa o projektancie i architekcie wnętrz. Na każdym z etapów projektowania przestrzeni domu, mieszkania czy firmy potrzebny jest inny specjalista. Sprawdź definicje opisujące poszczególne profesje i zdecyduj – reprezentant, którego z tych zawodów jest Ci potrzebny.
Architekt
Zacznijmy od tego, kim jest architekt wnętrz – to najczęściej osoba, która ukończyła stosowny kierunek studiów (np. Akademię Sztuk Pięknych tak jak cały nasz zespół). Taki specjalista nie tylko ma doskonałe wyczucie smaku, ale także wiedzę z zakresu:
- centralnego ogrzewania;
- instalacji elektrycznych i hydraulicznych;
- właściwości fizycznych materiałów budowlanych.
Dzięki temu potrafi on spojrzeć na projekt mieszkania całościowo. Dla specjalisty, który ukończył kierunek architektoniczny dom to dużo więcej niż przestrzeń, która ma pięknie wyglądać. To także miejsce, które ma ułatwiać mieszkańcom codzienne życie. Mieszkanie lub pomieszczenie urządzone przez architekta będzie funkcjonalne. Dobry fachowiec podejmuje decyzje, biorąc pod uwagę możliwości konstrukcyjne budynku i normy budowlane. Urządzając przestrzeń, zastanowi się nad ergonomią ustawienia mebli i dodatków. Zapewni on także ciągi komunikacyjne, które ułatwią poruszanie się. Na tle innych specjalistów wyróżnia go właśnie wiedza i dbałość o zgodność projektu z obowiązującymi normami budowlanymi.
Projektant
Można powiedzieć, że projektant to taki architekt minus wiedza budowlana. Będzie to jednak duże uproszczenie, ponieważ wielu projektantów wnętrz dokształca się także z niektórych niuansów inżynieryjnych, jednak w dużym uproszczeniu można przyjąć taką definicję. Często fachowiec tego typu to osoba o wąskiej specjalizacji, umiejąca np. stworzyć i zaplanować przestrzeń kuchenną lub wnętrze łazienki. Zaprojektowanie pojedynczej przestrzeni najczęściej uwzględnia opracowanie kompletu mebli. W tym przypadku znaczenie ma także wiedza z zakresu instalacji oraz ergonomii. Osoby te pracują dla konkretnych firm, specjalizujących się w tworzeniu zabudowy lub mebli na zamówienie. Fachowiec zna najnowsze trendy oraz możliwości łączenia materiałów i faktur. Ograniczenie tego zawodu polega na tym, że projektant pracujący dla konkretnej marki specjalizuje się zazwyczaj wyłącznie w produktach danego przedsiębiorstwa.
Dla zdolnego i doświadczonego projektanta stworzenie funkcjonalnego wnętrza powinno być łatwe. Często taka osoba nie posiada jednak umiejętności myślenia całościowego, jak to ma miejsc w przypadku architekta wnętrz.
Dekorator
Specjalista zwany dekoratorem skupia się przede wszystkim na wystroju pomieszczeń. Dzięki dużej wrażliwości estetycznej potrafi on skutecznie wydobyć piękno danej przestrzeni. Dobry dekorator posiada ponadprzeciętne wyczucie w zakresie łączenia kolorów, faktur, materiałów, struktur, wzorów i kształtów. Można powiedzieć, że to niemal artystyczny zawód, w którym intuicja, znajomość różnych stylów, trendów i ponadczasowych rozwiązań ma kluczowe znaczenie. To właśnie dzięki tym fachowcom pomieszczenia stają się spójne oraz zyskują niepowtarzalną klasę. Zatrudniając specjalistę od wystroju wnętrz, zyskujesz:
- wydobycie atutów i zamaskowanie niedoskonałości;
- udekorowanie zgodne z rozmiarem miejsca (optyczne powiększenie małych pomieszczeń);
- dobór detali, które pozwolą na zbudowanie konkretnego charakteru wnętrza;
- trafną ocenę jakości dobieranych przedmiotów oraz zmieszczenie się w założonym przez Klienta budżecie.
Wejście dekoratora oznacza zwieńczenie projektu. Gdy swoją pracę wykonali już inni fachowcy, wtedy jest czas na dopieszczanie szczegółów. Dekorator zatrudniany jest także w przypadku przygotowywania sali na wesele lub inną ważną okazję. Na tych stanowiskach często spotyka się absolwentów kierunków plastycznych oraz artystycznych.
Podsumowanie
Każdy z tych fachowców zajmuje się czymś innym. Jeśli potrzebujesz kogoś, kto łączy wszystkie przytoczone umiejętności i cechy – skontaktuj się z nami! Jako biuro projektowe z wieloletnim doświadczeniem zatrudniamy specjalistów o różnych kwalifikacjach i kompetencjach. Stworzymy dla Ciebie dom marzeń. Zapraszamy!