<-
inspiracje

Spieki kwarcowe – co musisz o nich wiedzieć?

Szukasz dobrej alternatywy dla naturalnego kamienia w swoim domu? Przydałoby się coś lżejszego, a przy tym równie wytrzymałego i efektownego? Spieki kwarcowe mogą być tym, czego szukasz. Poznaj ich właściwości i dowiedz się, jak je wykorzystują architekci wnętrz.
Spieki kwarcowe – co musisz o nich wiedzieć?

Materiał sztuczny czy naturalny? Imituje tylko marmur czy także inne rodzaje kamienia? Gdzie można go stosować i jakie ma właściwości? Spieki kwarcowe – bo o nich mowa – u jednych budzą zachwyt, u innych szereg wątpliwości. Właśnie dlatego w tym artykule odczarowujemy ten materiał. Przekonaj się, że projektowanie wnętrz z jego wykorzystaniem to naprawdę świetny pomysł. Przeczytaj do końca i dowiedz się, za co każdy dobry architekt wnętrz wysoko go ceni!

Czym są spieki kwarcowe?

Zacznijmy od rozstrzygnięcia pierwszej ważnej kwestii – spieki kwarcowe to materiał naturalny. Chociaż nie występuje w przyrodzie, wytwarza się go z naturalnych surowców, takich jak: rozdrobniony kwarc, granit, iły łupkowe, pigmenty ceramiczne. Taką mieszankę poddaje się najpierw prasowaniu, a następnie wypalaniu w temperaturze 1220 ºC. W efekcie powstaje niezwykle wytrzymały materiał, który może imitować różne rodzaje kamienia, a także beton lub nawet drewno. Powierzchnia stopu wykańczana jest poprzez:

Różnorodna jest więc nie tylko kolorystyka i wzory spieków kwarcowych, ale także ich faktura. Otwiera to przed architektami wnętrz ogrom możliwości podczas projektowania i jest jedną z wielu zalet tego materiału.

Jakie właściwości posiadają spieki kwarcowe?

Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych za korzystaniem w projektowaniu wnętrz ze spieków kwarcowych przemawiają też ich właściwości. Najważniejsze z nich to wysoka odporność na:

Ze względu na te właściwości wielu architektów chętnie używa spieków kwarcowych podczas projektowania wnętrz nie tylko w mieszkaniach, ale też w biurach, salonach SPA lub innych miejscach, gdzie panują trudne albo specyficzne warunki.

Jakie zalety posiadają spieki kwarcowe?

Powiedzieliśmy trochę o cechach materiału, ale to jeszcze nie koniec jego zalet. Czy wiesz, że choć spieki kwarcowe są zdecydowanie lżejsze od kamienia, to nie ustępują mu wytrzymałością? Można z powodzeniem wykorzystywać je podczas projektowania wnętrz wszędzie tam, gdzie użycie kamienia jest niemożliwe lub niewskazane ze względu na jego ciężar.

Kolejną zaletą, o której trzeba wspomnieć, jest łatwiejszy montaż, niewymagający stosowania dodatkowych wzmocnień ani specjalnej podkonstrukcji. Architekci wnętrz bardzo cenią też fakt, że spieki kwarcowe mogą mieć różną grubość, dzięki czemu ilość sposobów ich wykorzystania jest dużo większa niż wspomnianego już kamienia naturalnego. Jeśli dodać do tego łatwość czyszczenia, wielość kolorów i wzorów oraz długą żywotność, dostajemy produkt niemal doskonały.

Gdzie można zastosować spieki kwarcowe?

Na koniec bardzo ważna kwestia – gdzie i jak można zastosować spieki kwarcowe? Architekci wnętrz sięgają po nie, projektując:

Materiał ten można wykorzystać także inne sposoby. Wykonuje się z niego blaty stołów, drzwi. Chcemy jednak podkreślić, że bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej grubości płyty do jej zastosowania. Dlatego warto skonsultować się z fachowcem na etapie projektowania wystroju wnętrza.

Chciałbyś spieki kwarcowe w swoim domu? Postaw na architektów wnętrz ze Studio Motiv i ciesz się pięknym wnętrzem!

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu nie masz już wątpliwości co do tego, czym są spieki kwarcowe, jakie mają właściwości i dlaczego warto ich używać w aranżacji wnętrz. Jeśli chcesz włączyć je w wystrój swojego M, to zapraszamy do Studio Motiv! Nasi architekci chętnie stworzą dla Ciebie projekt, w którym uwzględnią Twoje poczucie estetyki, a jednocześnie pokażą, jak możesz wykorzystać fantastyczny materiał, któremu poświęciliśmy dzisiejszy artykuł.

Kontynuując, akceptujesz naszą politykę prywatności, która pozwala Ci w pełni korzystać z naszego serwisu.