Projektowanie wnętrz – 15 najważniejszych zasad

Choć nie myślimy o tym na co dzień, to właśnie w mieszkaniu spędzamy większość życia. We własnych czterech ścianach przeżywamy wiele najważniejszych chwil, a sposób jego urządzenia decyduje o codziennym komforcie i samopoczuciu. Dlatego tak istotna jest odpowiednia aranżacja wnętrza, która powinna uwzględniać szczegółowe planowanie, dokładny projekt i określone zasady architektoniczne. Jak do tego podejść? Ile kosztuje i jak dużo czasu zajmuje realizacja? Na te oraz inne pytania związane z wykańczaniem mieszkania lub pojedynczego pokoju (np. salonu, sypialni czy łazienki) odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule. Poznaj 15 przydatnych porad dla każdego, kto chce cieszyć się praktycznie i pięknie urządzonym wnętrzem!
-
Dostosuj styl aranżacji do specyfiki i wielkości nieruchomości.
-
Mierz siły na zamiary – budżet często jest kluczowym ograniczeniem.
-
Projektuj od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych elementów.
-
Wybierz styl aranżacji, biorąc pod uwagę swoje upodobania i przeznaczenie pomieszczenia.
-
Dobieraj kolory ścian do mebli, a nie odwrotnie.
-
Stosuj akcenty i kontrasty z wyczuciem, mając na uwadze zachowanie spójności.
-
Stosuj powtarzalne elementy, aby zachować spójność aranżacji.
-
W małych pomieszczeniach stosuj jasne kolory, aby uzyskać efekt powiększenia przestrzeni.
1. Uwzględnij specyfikę i wielkość nieruchomości
Dostosuj się do tego, co masz, a nie odwrotnie. Z dużego mieszkania z wysokimi sufatami w ponad stuletniej kamienicy nie zrobisz minimalistycznej przestrzeni w nowoczesnym wydaniu. Podobnie jak trudno dopasować pełen drewnianych, lakierowanych elementów styl do współczesnego budownictwa. Dlatego zacznij od tego, czego zmienić się nie da i do czego aranżacja i projekt mieszkania muszą zostać dostosowane, czyli przede wszystkim:
-
stylu nieruchomości – różnych rozwiązań wymagają nowoczesne apartamenty, wiekowe kamienice czy domy jednorodzinne;
-
materiałów i technologii wykonania ścian, stolarki, podłóg i sufitu – drewniane podłogi narzucają określone koncepcje architektoniczne, podobnie jak plastikowe okna czy ściany w formie regipsów;
-
wielkości – zarówno powierzchni, jak i wysokości, które mają wpływ na projektowanie i planowanie wnętrza pokoju, biura lub innego pomieszczenia.
2. Mierz siły na zamiary
Marzenia i wstępne założenia to jedno, jednak jeśli nie dysponujesz przysłowiowym workiem pieniędzy bez dna, kwestie finansowe stanowią kluczowe ograniczenie w aranżacji mieszkania. Budżet często odgrywa decydującą rolę, gdyż z góry narzuca jedne i wyklucza inne rozwiązania. Dysponując niewielkimi funduszami, nie wydasz kilkunastu tysięcy złotych na najlepszą sofę ani nie zamontujesz w salonie mahoniowej podłogi. Jeśli jednak masz dużą kwotę pieniędzy, dokładnie przemyśl każdy wybór, bo dostępność różnorakich produktów, materiałów, mechanizmów czy technologii projektowania wnętrz jest ogromna.
3. Od ogółu do szczegółu
Podczas dobierania rozwiązań architektonicznych w pokoju, biurze lub innym pomieszczeniu wyjdź od ogółu i stopniowo przechodź do mniejszych elementów. Stosowanie się do tej zasady projektowania wnętrz oznacza, że planowanie obejmuje:
-
najpierw największe elementy, czyli ściany, podłogi, stolarkę i centralne meble w danym pomieszczeniu, np. łóżko, sofę, szafę na ubrania czy stół;
-
następnie krzesła, stoliki, fotele, biurko czy półki;
-
na końcu najmniejsze rzeczy, jak różnego typu dodatki, podzespoły wykończeniowe i ozdoby w rodzaju obrazów, lamp, dywanów albo sprzętów AGD i RTV.
4. Wybierz styl aranżacji
Jak wspomnieliśmy w punkcie pierwszym, jedne z głównych czynników, które wpływają na wybór stylu wnętrza mieszkania podczas jego aranżacji, to jego specyfika i powierzchnia. A zatem nie zawsze istnieje dowolność w określaniu sposobu urządzenia pokoju. Niekiedy trzeba ograniczyć się do niektórych nurtów ze względu np. na dużą wysokość, małą powierzchnię czy materiały wykończeniowe zastosowane do budowy nieruchomości. Wciąż jednak inne, bardziej indywidualne czynniki odgrywają ważną rolę i również one powinny zostać uwzględnione w aranżacji wnętrz salonu, sypialni, pokoju dziecięcego, biura czy dowolnego pomieszczenia. Chodzi m.in. o Twoje osobiste upodobania, przeznaczenie danej przestrzeni czy zastosowane w niej materiały wykończeniowe.
5. Dobieraj kolor ścian do mebli
Nie odwrotnie! Niestety wiele osób nie zna tej zasady i rozpoczyna planowanie od wyboru koloru ścian, a dopiero w następnej kolejności, już po ich pomalowaniu, przechodzi do kupna wyposażenia. W ten sposób można ograniczyć sobie wybór mebli i innych elementów wnętrza. Łatwiej najpierw zaplanować wszystkie sprzęty, a dopiero później pod ich kątem zacząć malowanie. Dzięki temu prościej jest zachować spójność architektoniczną i wizualną konsekwencję, czyli dwa kluczowe aspekty wpływające na odbiór i użytkowanie mieszkania, salonu lub innego pomieszczenia.
6. Posługuj się akcentem i kontrastem
Jedna z kilku ścian w innej barwie niż pozostałe, mocniej podświetlony stół w jadalni, wyrazisty fotel na środku pokoju, jaskrawy dywan przed wejściem – to tylko kilka przykładowych sposobów na akcentowanie wybranych elementów wnętrza. Za pomocą tej metody można osiągnąć naprawdę interesujące efekty wizualne, dlatego warto, aby projekt mieszkania ją uwzględniał. Jednocześnie trzeba pamiętać, że jej zastosowanie wymaga doświadczenia i wyczucia, bo nie każdy wie, jak ze smakiem posługiwać się akcentem.
Podobnie to wygląda z kontrastem – umiejętnie wykorzystany potrafi całkowicie odmienić projektowanie salonu, łazienki, pokoju dziecięcego czy innych przestrzeni. Przykładowymi metodami kontrastowania elementów pomieszczeń jest czarno biała ściana typu „szachownica”, dwa postawione obok siebie fotele w przeciwnych barwach czy jednoczesne zastosowanie okrągłych i kwadratowych ozdób w bezpośrednim sąsiedztwie.
Zarówno akcent, jak i kontrast wymagają przede wszystkim wyobraźni, wyczucia i dobrego smaku – koszty schodzą w tym przypadku na drugi plan, co oznacza, że przy minimalnych nakładach da się uzyskać naprawdę interesujący efekt.
7. Zachowaj konsekwencję i spójność
Porada dotycząca zachowania konsekwencji nieco kłóci się z korzyściami wynikającymi z akcentu i kontrastu, które są niemal zaprzeczeniem spójności. Rzeczywiście, może się tak wydawać, jednak należy zwrócić uwagę, że akcent i kontrast wiążą się tylko z niektórymi elementami, a nie każdym aspektem składającym się na projektowanie wnętrz mieszkania. A zatem na najwyższym poziomie aranżacji, który obejmuje wybór stylu, wielkości zastosowanego wyposażenia czy przeznaczenia pomieszczenia nie ma miejsca na kontrast. Trudno uzyskać bowiem oczekiwane efekty wykończenia przy zastosowaniu np. nowoczesnego stylu w salonie i klasycznego w kuchni.
Spójność dotyczy również elementów wyposażenia, które powinny do siebie pasować. O ile kontrast może obejmować kolory czy kształty, o tyle stosowanie w jednym wnętrzu mebli w różnych stylach trudno uznać za dobre rozwiązanie. Przykładowo, ustawienie nowoczesnego, minimalistycznego stołu w pełnym ozdób, kolorów i bibelotów pokoju zaaranżowanym w nurcie rustykalnym całkowicie psuje kunsztownie planowaną aranżację.
Aby zachować spójność, warto też stosować powtarzalne elementy, które pojawiają się w każdym pomieszczeniu mieszkania, jak np. te same krzesła, identyczne stoły czy jednakowy sposób malowania ścian. Również podobne dodatki, akcesoria czy sprzęty RTV i AGD w całym domu robią pozytywne wrażenie wizualne.
Konsekwencja jest ważna także pod względem funkcjonalności pomieszczeń. Trudno wyobrazić sobie np. ustawienie pralki w przedpokoju czy tym bardziej lodówki w pokoju dziecięcym – to oczywiste sprawy, ale uświadamiają konieczność uwzględnienia przeznaczenia danego wnętrza podczas jego aranżacji. Należy o nim pamiętać szczególnie w trakcie wyboru miejsca dla sprzętów RTV i AGD.
8. W małych pomieszczeniach stosuj jasne kolory
Powierzchnia nieruchomości w dużym stopniu decyduje o tym, jak przebiega projektowanie wnętrza. Szczególne wyzwanie stoi przed osobami, które zamierzają wykończyć niewielki pokój. Niezwykle istotne jest w tym przypadku zastosowanie odpowiedniego koloru ścian, tak aby uzyskać efekt przytulności i optycznego powiększenia przestrzeni, co korzystnie wpływa na jej odbiór. Jak to zrobić? Jednym z najlepszych i zarazem najprostszych sposobów jest pomalowanie ścian i sufitu farbą o jasnym kolorze.
Dlaczego to takie ważne? Ponieważ jasne barwy na ścianach i suficie sprawiają, że wnętrze wydaje się wizualnie większe. Ponadto odbijają światło, co również przekłada się na komfort przebywania w pomieszczeniu. Warto zatem stawiać na takie odcienie jak biel, krem, ecru, beż, jasny szary czy lazur. Zupełnie inny rezultat daje natomiast zastosowanie ciemnych kolorów, które są optycznie przytłaczające i przyczyniają się do postrzegania przestrzeni jako mniejszej, niż jest w rzeczywistości.
9. Mierz, co się da
Zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje, które wpłyną na projekt aranżacji wnętrz, wykonaj precyzyjne pomiary wszystkich powierzchni. Zapomnij o dobieraniu wyposażenia pomieszczeń „na oko” – to najgorsze, co możesz zrobić. Ewentualne błędy popełnione podczas zakupu mebli czy sprzętów gospodarstwa domowego mogą obniżać funkcjonalność i wygodę eksploatacji zarówno ich samych, jak i wnętrza. Planowanie pokoju czy biura powinno uwzględniać każdy centymetr powierzchni, tak aby było wiadomo, że ustawienie danego elementu w określonym miejscu zapewni ergonomię jego użytkowania i zarazem komfort korzystania z pozostałej przestrzeni oraz innych sprzętów znajdujących się obok.
10. Wykonaj projekt i wizualizacje
Pomiary są ważne również dlatego, że bez nich nie da się wykonać projektu wnętrza. Tymczasem jest to dokument kluczowy dla aranżacji salonu, sypialni, kuchni i każdego innego pokoju, który wchodzi w skład nieruchomości. Posiadając dokładny rzut z góry poszczególnych pomieszczeń, możesz precyzyjnie rozpocząć planowanie mieszkania i umieszczanie w nim wybranych sprzętów, mebli oraz innych elementów wyposażenia. Projekt jest Twoim przewodnikiem podczas aranżacji. Dlatego, jeśli z niego nie korzystasz, błądzisz po omacku i utrudniasz sobie uzyskanie pożądanego efektu, czyli urządzenie mieszkania zgodnie z własnymi wyobrażeniami oraz założeniami, funkcjonalnie i zarazem atrakcyjnie wizualnie.
Wykonanie projektu wymaga precyzji i uwzględnienia nie tylko wszystkich elementów wyposażenia, ale również przyłączy instalacyjnych, ewentualnych skosów ścian, grzejników oraz pozostałych parametrów, obiektów i podzespołów, które stanowią o kubaturze i powierzchni pomieszczeń. Ponieważ nie każdy jest w stanie sobie z tym poradzić samodzielnie lub ma czas na przeprowadzenie niezbędnych czynności, warto rozważyć współpracę z architektem zajmującym się zawodowo aranżacją wnętrz.
W takim razie ile kosztuje projekt mieszkania? Na to nie ma prostej odpowiedzi, ponieważ konkretna stawka zależy od wielu czynników, jak np. indywidualne wymagania, wielkość nieruchomości czy renoma architekta. Nie zmienia to faktu, że zdecydowanie warto skorzystać z jego usług ze względu na profesjonalny efekt i brak ewentualnych błędów w projekcie. W ten sposób można oszczędzić czas, mając pewność, że praca została wykonana zgodnie z wymaganiami sztuki architektonicznej i aranżacyjnej.
Zawodowi projektanci mają dostęp do specjalistycznych programów, które pozwalają na wszechstronne, precyzyjne i czytelne projektowanie wnętrz. Warto skorzystać także z możliwości trójwymiarowych wizualizacji, ponieważ pozwalają one na jeszcze większe „wczucie się” we wnętrze i sprawdzenie, jak w rzeczywistości będzie się w nim mieszkało czy pracowało. Planowanie i aranżacja to jedno – praktyka pokazuje jednak, że nawet najlepsze projekty mogą nie pokrywać się z wyobrażeniami, co tym bardziej przekonuje do wykonania dokładnego planu i wizualizacji.
11. Postaw na funkcjonalność
Nawet jeśli marzysz o pełnej bibelotów, kolorowej przestrzeni, w której możesz popuścić wodze aranżacyjnej fantazji, rzeczywistość często weryfikuje tego rodzaju plany. Czy brutalnie? To kwestia sporna, jednak znaczenia funkcjonalności dla komfortu codziennego życia nie da się nie zauważyć. Co z tego, że fotel pięknie wygląda, skoro po chwili siedzenia kręgosłup skręca się z bólu? Jaki pożytek płynie ze ścian wymyślnie pomalowanych najdroższymi farbami w pokoju dziecięcym? Przykłady można mnożyć, a o praktyczności pomieszczeń trzeba zawsze pamiętać. Jest ona tym istotniejsza w przestrzeniach biurowych i miejscach, w których wykonuje się obowiązki zawodowe. Tam funkcjonalność zawsze znajduje się na pierwszym miejscu, często kosztem designu, który schodzi na dalszy plan.
12. Zadbaj o oświetlenie
Nawet najwspanialsze meble, najpiękniejsza podłoga i najlepsze wyposażenie nie będą prezentować się w pełni atrakcyjnie w złym świetle. Dobra aranżacja oświetlenia to jeden z kluczowych aspektów wpływających na komfort życia i wizualny odbiór salonu, pokoju dziennego, kuchni i każdego innego pomieszczenia. Z kolei odpowiedni projekt właściwie dobranych żarówek i lamp może sprawić, że tanio, ale ze smakiem wyposażone mieszkanie będzie wyglądać wręcz oszałamiająco.
13. Sięgaj po inspiracje, ale nie kopiuj
To oczywiste, że gdy chodzi o planowanie mieszkania, nie tworzysz koncepcji samodzielnie od podstaw do samego końca. Każdy czerpie skądś inspiracje. Podczas gdy jedni marzą o klasycznym wnętrzu z antycznymi meblami i lśniącym, drewnianym parkietem niczym z uniwersyteckiej biblioteki, inni chcą mieć nowoczesną kuchnię z tzw. wyspą pośrodku jak we współczesnych serialach. To zrozumiałe, jednak kopiowanie wykończenia wnętrza od Lubiczów z „Klanu” czy wprost z oksfordzkiej biblioteki to, delikatnie mówiąc, niezbyt dobry pomysł. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że każda nieruchomość jest inna pod wieloma względami, a po drugie z nieumiejętnego kopiowania modnych wzorów nigdy nie wynika nic dobrego, również, a raczej przede wszystkim w architekturze.
14. Pamiętaj o dekoracjach
Zarówno brak, jak i przesyt ozdób w mieszkaniu są potencjalnie niekorzystne dla jego wizualnej aranżacji. Kluczową rolę przy dobieraniu dekoracji odgrywa – jak to zwykle bywa w architekturze – dobry smak, wyczucie estetyczne, spójność i równowaga. Umiejętnie dobrane obrazy czy eleganckie lampy potrafią całkowicie odmienić wnętrze, tymczasem kiczowate figurki czy lśniące błyskotki mogą zepsuć odbiór estetyczny nawet najdroższych i najbardziej stylowych mebli.
Wybór różnego rodzaju dodatków i akcesoriów do wnętrz jest wręcz nieograniczonym. Z jednej strony to dobrze, bo każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak jak w gąszczu tysięcy produktów wyszukać ten, który rzeczywiście łączy w sobie wysoką jakość i estetyczny design, a tym samym pozytywnie wpływa na wystrój salonu lub innego pokoju? W gruncie rzeczy kluczowa jest metoda prób i błędów – dobór elementów ozdobnych to kwestia indywidualnego wyczucia, dlatego warto stawiać je w różnych miejscach i sprawdzać, gdzie najlepiej będą się prezentować. Planowanie ich rozmieszczenia powinno uwzględniać również oświetlenie.
Oczywiście najistotniejszy jest sam wybór akcesoriów, które muszą pasować do charakteru pomieszczenia. Jak wspominaliśmy na początku artykułu, zasady projektowania wnętrz wskazują, że przechodzi się od ogółu do szczegółu, dlatego dekoracje należy dobierać pod kątem pozostałych elementów aranżacji. Najprostszym sposobem jest kupienie produktów w podobnym stylu co reszta wnętrza, jednak umiejętne zastosowanie eklektycznych dodatków również pozwala na osiągnięcie ciekawego efektu wizualnego.
15. Rozważ skorzystanie z usług specjalisty
Jak widać, odpowiedź na pytanie, jak projektować wnętrza, jest wielowymiarowa i obejmuje różne aspekty, które wpływają na rezultat wykończenia danej przestrzeni. Jeśli chcesz mieć pewność, że mieszkanie spełni Twoje wymagania – będzie atrakcyjne wizualnie i funkcjonalne – powierz projekt aranżacji doświadczonym architektom i dekoratorom, a właśnie tacy fachowcy tworzą nasz zespół.
Zleć projektowanie i aranżację wnętrz fachowcom
Oferujemy profesjonalne i precyzyjne projekty mieszkań, domów, biur, zakładów pracy oraz innych nieruchomości i pomieszczeń. Proponujemy kompleksowe planowanie i fachowe doradztwo, dzięki czemu masz pewność, że wszystkie kwestie związane z projektowaniem są w dobrych rękach i zostaną wykonane zgodnie z najwyższymi standardami. Pozostajemy do Twojej dyspozycji na każdym etapie aranżacji. Wykonujemy projekty i wizualizacje, pomagamy w dobraniu wyposażenia i rozmieszczeniu sprzętów, podpowiadamy wybór najlepszych rozwiązań oświetleniowych i instalacyjnych. Jesteśmy po to, żeby wnętrze, w którym spędzasz wiele czasu, dawało Ci satysfakcję i zapewniało wysoki komfort użyteczności oraz wygody. Zapraszamy do współpracy!