<-
inspiracje

Garderoba – jak ją dobrze zaprojektować?

Przestronna garderoba, w której zmieszczą się nie tylko liczne kreacje, ale też buty, to marzenie wielu kobiet. Jednak warto podkreślić, że także panowie, zwłaszcza ci, którzy dbają o wygodę i porządek, potrafią docenić jej zalety. Projektanci wnętrz coraz częściej muszą uwzględnić tego typu przestrzeń w domu czy mieszkaniu. Urządzenie garderoby, która spełni oczekiwania wszystkich domowników, […]
Garderoba – jak ją dobrze zaprojektować?

Przestronna garderoba, w której zmieszczą się nie tylko liczne kreacje, ale też buty, to marzenie wielu kobiet. Jednak warto podkreślić, że także panowie, zwłaszcza ci, którzy dbają o wygodę i porządek, potrafią docenić jej zalety. Projektanci wnętrz coraz częściej muszą uwzględnić tego typu przestrzeń w domu czy mieszkaniu. Urządzenie garderoby, która spełni oczekiwania wszystkich domowników, to wielka sztuka. Dlatego mamy kilka podpowiedzi, od czego zacząć i na co przede wszystkim zwrócić uwagę.

To nie musi być pokój

Kiedyś garderoby można było zobaczyć tylko w obszernych domach jednorodzinnych – czyli tam, gdzie jest zazwyczaj spora przestrzeń do zagospodarowania. Dzisiaj nie zawsze przeznacza się na nie całe pokoje. W dużej mierze związane jest to z ograniczonym metrażem mieszkań. Nowoczesna aranżacja wnętrz właśnie na tym polega, by optymalnie wykorzystać każdy centymetr i proponować nieoczywiste rozwiązania. Garderobę można więc zaprojektować w odpowiednich rozmiarów wnęce, wyodrębnić ją w sypialni lub w korytarzu. Wcale nie musisz mieć dużo przestrzeni, by cieszyć się miejscem, w którym będziesz przechowywać odzież i niezbędne dodatki.

Dostosowana do Twoich potrzeb

Urządzanie garderoby warto rozpocząć od wstępnego szkicu, projektu, w którym jasno określisz, jakie są Twoje wymagania. Singielka zupełnie inaczej rozplanuje układ szafek i półek niż kobieta, która jest matką i ma liczną rodzinę. Biznesmen przeznaczy sporo miejsca na garnitury, a miłośnik sportu dołoży szuflad, by móc schować profesjonalną odzież i gadżety. Żadna, nawet najbardziej pojemna szafa nie będzie tak dostosowana do Twoich potrzeb, jak stworzona specjalnie dla Ciebie garderoba. Projekt tego wnętrza powinien w stu procentach pasować do Twojej osobowości i stylu życia.

Nie tylko ubrania

Tylko Ty wiesz, co będziesz trzymać w swojej garderobie. W tym zakresie nie ma żadnych ograniczeń. Ubrania to podstawa, trzeba więc dokładnie przemyśleć, jakich półek potrzebujesz. W standardzie znajduje się zazwyczaj:

Przy projektowaniu zwróć uwagę na to, by ta przestrzeń była dla Ciebie wygodna. Ważny jest jej wystrój i to, by pasowała do stylu, w jakim utrzymany jest cały dom. Przede wszystkim jednak aranżacja ma być praktyczna i dawać Ci swobodę ruchów. Dlatego też powinna uwzględnić to, co jest dla Ciebie niezbędne – kosz na pranie, toaletkę, a może manekina, na którym będziesz dobierać stylizacje? Jeżeli lubisz się przebierać, porównywać zestawienia i dopasowywać różne elementy garderoby, nie zapomnij o wygospodarowaniu miejsca na lustro. Pamiętaj też, że im więcej odpowiednio ustawionych zwierciadeł, tym pomieszczenie wydaje się większe.

Postaw na światło

Do garderoby bardzo często nie dociera światło dzienne, dlatego tak ważne jest jej oświetlenie. Na pewno powinno znaleźć się przy wieszakach i półkach – może stanowić piękny element dekoracyjny. Pojedynczy żyrandol też się sprawdzi, ale lepiej prezentują się odpowiednio rozmieszczone halogeny. Nowym i ciekawym rozwiązanie są systemy świetlne, które można zastosować bezpośrednio na relingach oraz w korpusie szaf, które uruchamiają światło w momencie otwierania drzwi od szafy. Istotna jest barwa światła – zimna wyostrza kolory, nieco je zmienia, gorzej wygląda w nim nasza cera. Dlatego należy wybierać oświetlenie o barwie ciepłej, dzięki której będzie przytulniej i milej.

Profesjonalna pomoc

Funkcjonalny i estetyczny projekt garderoby to wyzwanie, dlatego często nieodzowna jest fachowa pomoc. Specjaliści od aranżacji wnętrz doskonale znają najnowsze trendy i potrafią dopasować rozwiązania, które świetnie sprawdzają się w codziennym życiu. Warto z nimi skonsultować swoje pomysły – dzięki temu zyskasz wyjątkową przestrzeń, z której będziesz korzystać z przyjemnością przez wiele lat.

Kontynuując, akceptujesz naszą politykę prywatności, która pozwala Ci w pełni korzystać z naszego serwisu.