Mieszkanie nowoczesne, czyli jakie? Sprawdź, czego nie może w nim zabraknąć
Lubisz przestronne i gustownie urządzone mieszkania? Postaw na nowoczesną aranżację wnętrz! Sprawdź, jakie elementy wyposażenia muszą się w niej znaleźć. Poznaj porady od projektantów z Poznania, dobierz odpowiednie meble i dodatki. Wykorzystaj potencjał przestrzeni swojego domu.
Nowoczesna aranżacja wnętrz
Polacy chętnie decydują się na nowoczesny wystrój pomieszczeń. To dość uniwersalny styl, który znajduje zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, apartamentach, jak i niewielkich lokalach mieszkalnych. Niezależnie od dostępnego metrażu, wprowadza do przestrzeni wrażenie przestronności, elegancji i luksusu. Jednocześnie pozostaje bardzo naturalny w odbiorze i nie przytłacza zbyt wyszukaną formą. Decydując się na nowoczesne projektowanie wnętrz w Poznaniu, można korzystać z szerokiej gamy materiałów, barw, mebli i dodatków. Jakie z nich sprawdzają się najlepiej?
Szklane elementy wyposażenia
We współczesnych aranżacjach często pojawia się szkło. To wyjątkowy materiał, dzięki któremu można optycznie powiększyć i rozjaśnić pomieszczenie. Szczególnie dobrze sprawdza się w niewielkich mieszkaniach z ograniczonym dostępem do światła dziennego. Wysokiej jakości szkło hartowane jest odporne na uszkodzenia. Trudno je stłuc lub zarysować. W przypadku rozbicia rozpryskuje się na wiele drobnych, nieostrych kawałków, przez co jest w pełni bezpieczne dla mieszkańców i nadaje się chociażby dla rodzin z małymi dziećmi i zwierzętami. Ciekawym rozwiązaniem są na przykład szklany stolik do salonu, lustro na ścianie lub ścianki działowe. Oryginalny efekt można uzyskać dzięki półkom ze szkła, które często nie są dostrzegane przez gości i wywołują wrażenie lewitujących przedmiotów.
Geometria i spójność przestrzeni
Kolejnym sprawdzonym pomysłem na wystrój nowoczesnego wnętrza są formy geometryczne. Zdecyduj się na dywan w koła, kwadraty i trójkąty lub poduszki o różnych kształtach. Geometryzm przestrzeni rozumie się również jako pewnego rodzaju koncepcję jej układu. Wybieraj meble, które mają wyraźnie zarysowane formy. Na ścianie umieść plakaty w ramkach, na przykład tryptyk, zachowując równomierną odległość pomiędzy dekoracjami. Zadbaj również o funkcjonalny układ wyposażenia, dzięki któremu poruszanie się po pokojach będzie płynne i komfortowe. Projektant wnętrz w Poznaniu dysponuje programami graficznymi ułatwiającymi podejmowanie decyzji o ustawieniu mebli i dekoracji. Wstępna wizualizacja wystroju pozwoli ocenić, czy uzyskany efekt będzie spójny i praktyczny oraz bez dodatkowych kosztów wprowadzić niezbędne poprawki.
Odpowiednia kolorystyka
Jakie kolory powinny znaleźć się w nowoczesnej aranżacji? Szczególne miejsce we współczesnej palecie barw zajmują biel i beż. Jasne odcienie sprawiają, że mieszkanie staje się jaśniejsze i przestronniejsze. Poza tym świetnie działają na zasadzie kontrastu. Na białej ścianie kolorowe dodatki wyglądają bardziej wyraziście. Kontrastowe połączenia warto wykorzystać na przykład w aranżowaniu salonu i sypialni, gdzie poduszki mogą mieć barwę dopełniającą obicia sofy lub narzuty na łóżko. Projektanci polecają również korzystanie z odcieni szarości oraz barw ziemi, które wykazują działanie uspokajające i sprzyjają relaksowi.
Minimalistyczny wystrój
Projektując mieszkanie, kieruj się ideami minimalizmu. Stawiaj na jakość, nie na ilość. Kupując elementy wyposażenia, zastanów się, jakie będą pełnić funkcje i dlaczego ich potrzebujesz. Nowoczesna aranżacja wnętrz jest wolna od przepychu i przesytu. Dobrą opcją są zatem szafki i regały z zamykanymi drzwiczkami, za którymi można dyskretnie ukryć posiadane przedmioty codziennego użytku. Jeśli decydujesz się na odkryte półki, utrzymuj je w czystości i nie stawiaj na nich zbyt wiele drobiazgów. Minimaliści chętnie inwestują w produkty wielofunkcyjne. Pamiętaj, że podstawowe wyposażenie Twojego domu również może być jego dekoracją. Zamiast fantazyjnych kwietników, zestawów obrazów, luster i ramek na zdjęcia możesz zainwestować na przykład w praktyczny i elegancki zagłówek przy łóżku w sypialni, wyższej jakości blaty kuchenne lub elegancki stół do jadalni. Na wygląd domu w dużej mierze wpływają także podłoga i ściany. Koncentruj się na podstawach, później stopniowo urozmaicaj je o dodatki.
Oświetlenie pomieszczeń
Jednym z najważniejszych etapów projektowania wnętrz w stylu nowoczesnym jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Obecnie standardem są żarówki LED, które wyróżniają się dużą żywotnością i są ekologiczne. Rozwój technologii pozwala na zastosowanie wielu ciekawych rozwiązań, takich jak montaż lampy świecącej w wielu kolorach. Każda barwa światła nieco inaczej wpływa na nastrój przebywających w pomieszczeniu osób: czerwień dodaje energii, zieleń uspokaja, błękit sprzyja koncentracji. Modnym rozwiązaniem są także oświetlenie punktowe w sufitach podwieszanych oraz listwy ledowe, które można zamocować przy szafkach kuchennych lub na korytarzu.
Projektowanie wnętrz w Poznaniu coraz częściej obejmuje też wdrażanie technologii Smart Home. Światła mogą zapalać się automatycznie po wykryciu obecności człowieka lub być sterowane przez aplikację. Punkty świetlne w każdym pomieszczeniu powinny być zorientowane na realizowane w danym miejscu czynności. Lampy z abażurem to dobry wybór do sypialni, a lampki biurkowe z regulacją kąta nachylenia sprawdzą się w gabinecie lub pokoju dziecka odrabiającego lekcje.
Wysokiej jakości meble
Jak wybrać odpowiednie meble? Przede wszystkim zwracaj uwagę na jakość materiałów, z których zostały wykonane. W nowoczesnym wzornictwie najczęściej pojawiają się naturalne surowce, takie jak drewno, stal, chrom i skóra. Postaw na gładkie powierzchnie i zrezygnuj z nadmiaru zdobień. W planowanej aranżacji mogą jednak wystąpić meble o nietypowych, futurystycznych kształtach, na przykład fotel przypominający jajo. Najważniejsza jest funkcjonalność. Wybieraj solidne elementy wyposażenia, które pozostaną w idealnym stanie pomimo intensywnego użytkowania i będą łatwe w czyszczeniu. Wielu inwestorów zamawia meble na wymiar, idealnie dopasowywane do posiadanej przez nich przestrzeni. To dobry sposób na praktyczne zabudowanie wnęk i znalezienie dodatkowego miejsca do przechowywania.
Etapy projektowania nowoczesnego wnętrza
Jak widać, nowoczesny wystrój można poznać po materiałach, układzie mebli, kolorystyce i oświetleniu. Opracowanie idealnej aranżacji jest jednak sporym wyzwaniem. Od czego zacząć? Możesz obejrzeć przykładowe realizacje biura projektowego i wytypować elementy wyposażenia, które podobają Ci się najbardziej. Najlepsze projekty wnętrz odpowiadają indywidualnym potrzebom mieszkańców. Warto zatem:
- dokładnie przeanalizować dostępną w lokalu przestrzeń i podzielić ją na strefy użytkowe (do pracy, spania, jedzenia, gotowania, zabawy z dziećmi, realizowania hobby),
- zainwestować w solidne materiały wykończeniowe (podłoga, ściany, sufit i sprawne instalacje elektryczne oraz wodno-kanalizacyjne są podstawą funkcjonalnego mieszkania),
- dobrać niezbędny zestaw mebli, które spełniają oczekiwania konkretnych użytkowników (na przykład nastolatek potrzebuje dużego biurka z miejscem na książki szkolne i komputer),
- udekorować pomieszczenia niewielką ilością dekoracji, takich jak lustra, obrazy, kwiaty i ramki na zdjęcia.
Jeśli nie masz pomysłu na spójny wystrój, możesz zdecydować się na projektowanie we współpracy z architektem. Specjalista podpowie, jak wykorzystać potencjał lokalu oraz zadba o zrealizowanie projektu w określonym budżecie. Doradzi, gdzie kupić meble i dodatki oraz jak je ustawić. Konsultacje z projektantem wnętrz cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ umożliwiają szybkie i bezstresowe wyposażenie pomieszczeń.
Projekt nowoczesnego wnętrza
Marzysz o wygodnym, ładnym i nowoczesnym mieszkaniu? Szczególną uwagę zwróć na układ przestrzeni i minimalistyczne wyposażenie. Wybieraj kolory ziemi, szklane meble oraz naturalne materiały. Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami. Razem unowocześnimy lokal lub wykonamy wykończenie w apartamencie w standardzie deweloperskim.