Projektowanie wnętrz publicznych – sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić
Przestrzeń biura, kawiarni, gabinetu, poczekalni jest wizytówką firmy, a często też miejscem pracy, relaksu bądź twórczych działań. To, w jaki sposób urządzone jest wnętrze, bezpośrednio wpływa na efektywność i kreatywność pracowników, a także na samopoczucie klientów lub gości. Podział na strefy funkcjonalne, odpowiedni dobór kolorystyki, faktur, oświetlenia, ergonomiczne meble, przyjazna akustyka – to wszystko ma tutaj znaczenie. Dlaczego w aranżację warto zaangażować dobrego architekta wnętrz? Podpowiadają projektanci ze studia projektowego Motiv w Poznaniu!
Projektowanie wnętrz publicznych – co musisz wiedzieć?
O ile w projektowaniu wnętrz prywatnych liczą się w głównej mierze upodobania oraz styl życia domowników, o tyle już w przypadku biur, gabinetów, przestrzeni komercyjnych pod uwagę należy wziąć szereg dodatkowych czynników zewnętrznych, m.in.:
- lokalizację oraz przeznaczenie lokalu,
- profil działalności inwestora,
- oczekiwania i preferencje potencjalnych klientów.
To wszystko aspekty, które mają bezpośredni wpływ na ostateczny wygląd aranżacji.
W projektowaniu przestrzeni publicznych liczy się przede wszystkim ergonomia. Wiele rozwiązań świetnie sprawdza się w mieszkaniu, natomiast już w biurze czy gabinecie najzwyczajniej nie zda egzaminu. Ponieważ meble i sprzęty są tutaj intensywnie eksploatowane, warto stawiać na materiały o podwyższonej wytrzymałości, odporne na czynniki zewnętrzne, łatwe w czyszczeniu. Ne może zabraknąć również przemyślanych rozwiązań akustycznych. Dobór kolorystyki, faktur oraz oświetlenia także ma duże znaczenie. Chodzi przecież o wizytówkę Twojego biznesu, a pierwsze wrażenie robi się tylko raz.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy projektanta wnętrz?
Sposób, w jaki urządzisz przestrzeń, bezpośrednio przełoży się na komfort pracy Twojego zespołu, a czasami także na powodzenie całego projektu biznesowego. Często to właśnie pierwsze wrażenie przesądza o tym, czy klient ponownie wróci w dane miejsce. Większość z nas jest wzrokowcami – lubimy estetycznie urządzone wnętrza. Biuro, gabinet, poczekalnia czy lokal gastronomiczny zaaranżowany w dobrym stylu po prostu przyciąga. Klienci chętnie wracają do takich miejsc. Aranżacja powinna być więc dobrze przemyślana. Dlaczego warto poprosić o pomoc w projektowaniu doświadczonego architekta? Oto, co zyskujesz, stawiając na współpracę ze studiem projektowym!
Optymalnie wykorzystasz całą dostępną przestrzeń
O udanej aranżacji nie decyduje metraż ani nawet układ przestrzenny pomieszczeń. Tutaj liczy się przede wszystkim pomysł i twórcze podejście. Dobry projektant potrafi dostrzec potencjał w każdej przestrzeni. Z pewnością Cię zainspiruje, podrzuci kilka rozwiązań, a może nawet sprawi, że spojrzysz na wnętrze z nowej perspektywy. Podpowie Ci na przykład, jak podzielić lokal na strefy funkcjonalne oraz optymalnie zagospodarować cały dostępny metraż. Nietypowy układ architektoniczny, liczne skosy czy wnęki to więc nie problem, a wręcz przeciwnie – naturalny potencjał, który da się ciekawie wykorzystać.
Zapewnisz sobie lub swoim pracownikom ergonomiczne miejsce pracy
Meble, wykończenie, akustyka, oświetlenie, ilość naturalnego światła – elementów wpływających na ergonomię przestrzeni publicznej jest wiele. W gabinecie lekarskim czy stomatologicznym kluczową rolę odgrywają na przykład odpowiednio dobrane materiały, rozmieszczenie źródeł światła oraz wygodny dostęp do szafek, szuflad, niezbędnego sprzętu. W przypadku aranżacji biura ważny jest z kolei komfort pracowników. Wydzielone miejsca do pracy kreatywnej i indywidualnej, odpowiednio dobrana kolorystyka, dobre oświetlenie, ale też ogólny klimat sprzyjający twórczemu myśleniu to wszystko aspekty, o które warto zadbać podczas projektowania. Równie ważne są oczywiście wygodne meble, a także skuteczne rozwiązania akustyczne. Ergonomiczne przestrzenie tworzy się z myślą o maksymalnym komforcie ludzi, którzy w nich pracują.
Dobrze doświetlisz wnętrze, a przy okazji optycznie je powiększysz
Rola światła w projektowaniu wnętrz jest ogromna. Jego barwa, natężenie i rozmieszczenie decydują o tym, jak postrzegamy całość aranżacji, m.in. jeśli chodzi o odbiór kolorów oraz faktur. Światło ma także bezpośredni wpływ na samopoczucie. W zależności od temperatury barwowej może sprzyjać koncentracji albo wręcz przeciwnie – relaksować. Co więcej, przy pomocy oświetlenia da się świetnie wymodelować optycznie przestrzeń. W efekcie nawet kameralne biuro czy niewielki gabinet sprawią wrażenie przestronniejszych niż są w rzeczywistości.
Stworzysz przyjazne miejsce, w którym chce się przebywać i wyróżnisz się na tle konkurencji
Przestrzeń biura, gabinetu, kawiarni jest integralną częścią projektu biznesowego. Wnętrze musi być oczywiście funkcjonalne, jednak sama ergonomia to za mało. Wystrój powinien być przede wszystkim autentyczny, mieć trochę indywidualnego charakteru. Możliwości stworzenia klimatycznej przestrzeni, innej niż wszystkie, jest wiele. Świetną opcją zarówno dla małych biur, jak i open space są na przykład aranżacje inspirowane filozofią sitting&standing, które umożliwiają wygodną pracę na stojąco, jak również na siedząco. Innym ciekawym trendem są wnętrza w duchu biophilic design.
Koncepcja projektowania w zgodzie z naturą po raz pierwszy pojawiła się już w latach 80. W międzyczasie została ulubienicą projektantów i na dobre zadomowiła się w przestrzeniach publicznych. Nie bez przyczyny – biofilne aranżacje odpowiadają na naturalną potrzebę człowieka, jaką jest kontakt z przyrodą. Pozytywnie wpływają na samopoczucie, pobudzają kreatywność, obniżają poziom stresu. Wyposażenie z naturalnych materiałów, kolory ziemi, faktury imitujące te, które spotkać można w przyrodzie, a także żywe rośliny, w tym ogrody wertykalne – to wszystko bardzo dobre pomysły. Warto wykorzystać je w projektowaniu biur, lokali gastronomicznych, ale i gabinetów lekarskich, stomatologicznych, ośrodków SPA czy salonów urody.
Jak przebiega współpraca z projektantem podczas projektowania wnętrz publicznych?
Wszystko zależy tak naprawdę od konkretnego przypadku – przeznaczenia lokalu oraz profilu działalności klienta. Podstawą projektu biura, gabinetu, restauracji bądź każdej innej przestrzeni publicznej są oczekiwania przedstawione przez samego inwestora. Projektant przenosi tę wizję na konkretną przestrzeń, ale też inspiruje, doradza, pokazuje alternatywne opcje. Warto pamiętać, że wnętrza publiczne powstają dla ludzi. Właśnie dlatego na początku każdego nowego projektu należy zadać sobie kluczowe pytanie – jak potencjalny klient czy pracownik ma się w danym miejscu czuć?
Ważna jest także znajomość aktualnych przepisów. W projektowaniu wnętrz publicznych mamy konkretne zasady gry –obowiązujące normy, których musimy się trzymać. Właśnie dlatego pomoc dobrego architekta wnętrz bardzo się tutaj przydaje. Aby w pełni wykorzystać potencjał danej przestrzeni, liczy się też kreatywne podejście oraz otwartość na nieszablonowe rozwiązania. Współpraca z projektantem to tak naprawdę poszukiwanie inspiracji oraz rozwiązań aranżacyjnych, które sprawdzą się najlepiej. Niekiedy bywa i tak, że podczas pracy nad projektem w głowach powstaje zupełnie nowa wizja wnętrza. Kluczem do udanej aranżacji jest więc otwartość oraz gotowość do spojrzenia na własną koncepcję z innej perspektywy.
Jak przygotować się do spotkania z projektantem wnętrz?
Pierwsze spotkanie z projektantem to rozmowa na temat potrzeb, oczekiwań, upodobań, ale też samego projektu biznesowego. Aranżacji przestrzeni biurowej czy komercyjnej nie można traktować w oderwaniu od profilu działalności. Zanim więc wybierzesz się do pracowni projektowej, polecamy przejrzeć wcześniej trochę inspiracji. To naprawdę wiele ułatwia. Sprecyzowanie własnych preferencji to dobry punkt wyjścia do dalszych poszukiwań, jednak tym, co liczy się najbardziej, jest otwartość na różne rozwiązania. Potrzebujesz pomocy w projektowaniu wnętrza biura, gabinetu, lokalu gastronomicznego lub innej przestrzeni publicznej? Zapraszamy do studia projektowego Motiv w Poznaniu. Skontaktuj się z nami i umów na spotkanie!