<-
inspiracje

Jadalnia marzeń – jak ją urządzić? Podpowiadamy!

Zastanawiasz się, jak zaaranżować jadalnię, żeby była ładna i funkcjonalna? Poznaj najważniejsze wskazówki Studia Motiv, dzięki którym odpowiednio ustawisz stół i zadbasz o codzienny komfort spożywania posiłków.
Jadalnia marzeń – jak ją urządzić? Podpowiadamy!

Nie bez powodu mówi się, że stół to serce każdego domu. Podczas wspólnego jedzenia domownicy mają wreszcie trochę czasu, by porozmawiać czy po prostu ze sobą pobyć. To również doskonałe miejsce na przyjęcia czy spotkania z bliskimi. O czym pamiętać podczas projektowania i urządzania jadalni, aby to wnętrze było funkcjonalne i przytulne? Poznaj wskazówki od specjalisty ze Studia Motiv!

Na co zwrócić uwagę, chcąc urządzić jadalnię?

Miejsce do wspólnego spożywania posiłków to must have w każdym domu. Jadalnia wcale nie musi być jednak dużym pomieszczeniem – grunt to przemyślany projekt. Czasami to osobny pokój, a innym razem niewielki kącik, np. w kuchni czy salonie. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest też zagospodarowanie miejsca pomiędzy aneksem kuchennym a częścią wypoczynkową.

Co warto wziąć pod uwagę podczas aranżacji? Meble i dodatki oraz ich ustawienie najlepiej dobrać do:

Zadbaj o odpowiednią wielkość stołu

Od czego zacząć projektowanie i urządzanie jadalni? Jednym z pierwszych kroków jest wybór odpowiedniego stołu. Jeśli przestrzeń jest niewielka, najlepiej sprawdzi się model o prostokątnym kształcie. Przy małej liczbie domowników można wybrać też stół kwadratowy.

Przyjmuje się, że każda osoba powinna mieć ok. 50 × 40 cm stołu dla siebie, by wygodnie zjeść. Minimalne wygodne wymiary prostokątnego stołu to jednak:

Jeśli masz więcej przestrzeni, możesz wybrać stół okrągły lub owalny. Przy projektowaniu jadalni należy jednak przyjąć odpowiednią średnicę, minimalnie:

Pamiętaj jednak, aby dopasować wielkość stołu do swoich rzeczywistych, codziennych potrzeb. Warto zachować trochę zapasu (np. na dwie osoby), jednak nie ma sensu wybierać mebla pod kątem kilku imprez w roku.

Przemyśl, jak ustawić stół

Rozmiar i kształt stołu to dopiero początek. Dla komfortu kluczowe jest także odpowiednie ustawienie. Projektant podczas aranżacji jadalni wykorzysta dokładne wymiary pomieszczenia oraz umiejscowienie okien, drzwi czy innych stałych elementów.

Jeśli jest taka możliwość, stół najlepiej umieścić od strony południowo-zachodniej lub południowej, by zapewnić sporo naturalnego światła. Istotne jest również ustawienie względem ściany. Dla komfortu między nią a stołem najlepiej zostawić ok. 80 cm wolnej przestrzeni.

Kwadratowy i prostokątny stół można ponadto w razie potrzeby dosunąć właśnie do ściany. Modele okrągłe lub owalne nie dają takiej możliwości. Jeśli masz elastyczne potrzeby i niewiele miejsca, postaw na stół rozkładany.

Weź pod uwagę materiały

Meble do jadalni to zwykle zakup na lata. Stół ma kontakt z żywnością i napojami oraz różnymi temperaturami. Krzesła z kolei są często przesuwane, a dodatkowo muszą być przede wszystkim wygodne.

Wybór odpowiednich materiałów, np. wysokiej jakości drewna, pomoże Ci długo zachować meble w dobrym stanie. Zapewni Ci jednocześnie komfort na co dzień.

Chcesz mieć wymarzoną, a przy okazji funkcjonalną jadalnię? Wybierz studio projektowe Studio Motiv!

Przemyślany wystrój jadalni oraz odpowiednie ustawienie mebli to klucz do tego, by doskonale czuć się w swoim domu. Dobry projektant poradzi sobie nawet z niewielką przestrzenią. Urządzi ją w taki sposób, by zadbać nie tylko o komfort podczas spożywania posiłków, ale również estetykę. Właśnie tak działają projektanci ze Studio Motiv, którzy do każdego wnętrza podchodzą elastycznie. Jeśli szukasz wsparcia podczas projektowania i urządzania jadalni, skontaktuj się z nami!

Kontynuując, akceptujesz naszą politykę prywatności, która pozwala Ci w pełni korzystać z naszego serwisu.