Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię? Podpowiadamy! Cz. 2
Chcesz wiedzieć więcej o aranżowaniu kuchennej przestrzeni? W drugiej części naszego poradnika znajdziesz wiele cennych wskazówek. Przekonaj się, jak dobrać odpowiednie oświetlenie i zaplanuj optymalną wysokość szafek. Postaw na profesjonalne urządzanie kuchni i zainspiruj się poradami projektanta wnętrz.
Pamiętaj o odpowiedniej wysokości blatów
Jednym z największych wyzwań przy projektowaniu kuchni jest wybór właściwej wysokości blatu. Musi być dopasowany do potrzeb mieszkańców i wielkości pomieszczenia. W dużych domach łatwiej różnicować wymiary mebli. Najwyżej powinien znajdować się blat do krojenia warzyw i owoców, nieco niżej zlewozmywak, a najniżej kuchenka. Jeśli jednak nie dysponujesz dużym metrażem, lepszy efekt osiągniesz przy zachowaniu podobnych wysokości.
Weź pod uwagę swój wzrost. Ma duży wpływ na zagospodarowanie pomieszczenia. Zbyt niskie lub zbyt wysokie ustawienie mebli jest męczące, może prowadzić do bólu pleców i przeciążenia mięśni. Architekci radzą, by blaty robocze umieszczać na poziomie około 10 lub 15 cm poniżej łokcia stojącej osoby. Dzięki temu wykonywanie różnych czynności będzie po prostu wygodniejsze. Ile miejsca pozostawić w strefie do przyrządzania posiłków? Zalecanymi wymiarami głównego blatu są długość od 90 do 120 cm i 60 cm głębokości. Takie wymiary pozwalają na ergonomiczne rozłożenie deski do krojenia, drobnych sprzętów AGD i artykułów spożywczych.
Dopasuj wysokość zawieszonych szafek
Kolejną kwestią, na którą zwraca uwagę każdy projektant wnętrz, jest wysokość zawieszonych szafek. Zazwyczaj określa się ją na poziomie od 85 do 90 cm. W przypadku szaf wiszących warto zdecydować się na długość od 40 do 100 cm i głębokość 30 cm. To uniwersalne rozwiązanie odpowiednie dla osób o średnim wzroście. Pamiętaj, że jeżeli chcesz zainwestować w sprzęty AGD do zabudowy kuchennej, Twoje meble muszą być do nich dopasowane. Zabudowanie lodówki, kuchenki, piekarnika lub mikrofalówki często wymaga współpracy ze stolarzem, ale daje wyjątkowy efekt i sprawia, że kuchnia prezentuje się nowocześnie i stylowo.
Zadbaj o oświetlenie
Zabierając się za projektowanie kuchni, musisz uwzględnić dobór oświetlenia. Chodzi tutaj nie tylko o wygląd lamp, ale także o ich funkcjonalność. W miejscach przeznaczonych do przygotowywania posiłków zalecane jest zastosowanie światła o natężeniu na poziomie 500 lx. Dzięki niemu gotowanie będzie bezpieczniejsze, a wszystkie umieszczone na blacie artykuły, niezależnie od pory dnia, będą doskonale widoczne. W strefie jadalnej można ograniczyć parametry oświetlenia do 200 lx. Pod wiszącymi szafkami kuchennymi warto zamontować listwę LED. Praktycznym rozwiązaniem są też lampy w regulowanymi reflektorami.
W sklepach znajdziesz różnorodne warianty oświetlenia. Zastanów się, jaki styl architektoniczny podoba Ci się najbardziej. Do aranżacji loftowych polecane są surowe materiały, takie jak drewno i beton. W minimalistycznych pomieszczeniach pięknie prezentują się punkty świetlne w suficie. Romantyczny efekt osiągniesz natomiast przy wykorzystaniu kloszy o miękkich, zaokrąglonych kształtach. Wykorzystaj lampy wiszące, podłogowe i plafony ścienne. Dopasuj je do stylu mebli i materiałów wykończeniowych.
Kuchnia zaprojektowana przez architekta? Czemu nie!
Chcesz mieć pewność, że projekt Twojej kuchni będzie idealny? Skorzystaj z pomocy profesjonalisty. Dobry architekt doradzi przy doborze mebli i oświetlenia oraz zaplanuje optymalny układ pomieszczenia. Przygotuje też wstępną wizualizację wnętrz, dzięki której ocenisz, jak podoba Ci się określona aranżacja. Przestrzeń kuchenna musi pozwalać na swobodne przemieszczanie się, komfortowe gotowanie i spożywanie posiłków. Na pomoc biura projektowego decyduje się coraz więcej właścicieli domów i mieszkań. Nic w tym dziwnego. Każdemu zależy na wygodnym, stylowym miejscu do życia.
Wybierz Studio Motiv i zaprojektujcie razem funkcjonalną kuchnię!
Już wiesz, jak dobrać odpowiednią wysokość blatów i szafek. Ustaw meble według swojego wzrostu i zwróć uwagę na metraż przestrzeni. Nie zapomnij o właściwym natężeniu światła. Skontaktuj się z pracownią architektoniczną. Urządzanie kuchni z architektem jest szybsze i bardziej efektywne. Postaw na funkcjonalny projekt i ułatw sobie wykonywanie codziennych obowiązków.