Kabina prysznicowa – jak dobrać, żeby pasowała do łazienki?
Od szybkiego prysznica zaczynamy dzień, korzystamy też z niego przed pójściem spać. Kabina prysznicowa powinna więc być wygodna, ale też odpowiednio zaaranżowana, by pasowała do całego wystroju. Warto też wkomponować ją tak w daną przestrzeń, by była ergonomiczna, atrakcyjnie wyeksponowana i efektowna.
Mały metraż
Wiele osób lubi kąpiel w wannie, ale ze względu na niewielkie rozmiary łazienki decyduje się na montaż prysznica. Najlepsze w tym wypadku są kabiny narożne lub przyścienne, które nie zajmują zbyt dużo miejsca. Doskonale sprawdzają się też półokrągłe. Warto zwrócić uwagę na ich drzwi, by nie były skrzydłowe, a przesuwne lub harmonijkowe – to ułatwi aranżację całego wnętrza. Poza tym rozwiązania tego typu nie ograniczają przestrzeni drugiej osoby, która w tym samym czasie może korzystać z łazienki.
Należy pamiętać, że im bardziej kabina ma być funkcjonalna, tym więcej wymaga ona przestrzeni. Dlatego niektórzy decydują się na wersję minimalistyczną – bez ścian, odgradzając prysznic od łazienki jedynie zasłoną. Jednak to rozwiązanie nie zawsze jest praktyczne – zależy od wyprofilowania podłoża i położenia odpływu.
Więcej przestrzeni
Dużo łatwiejsze jest projektowanie nieco większych wnętrz. W nich nie trzeba się ograniczać – można je urządzić bardzo nowocześnie, a nawet awangardowo. W przestronnych łazienkach pojawiają się bowiem kabiny wolnostojące, efektowne, niektóre przeźroczyste. Na rynku dostępnych jest mnóstwo mniej lub bardziej tradycyjnych modeli. Przy aranżacji tego typu wnętrz nie trzeba też wybierać między wanną a prysznicem, bo można zamontować i jedno i drugie, albo kupić kabinę wannową – funkcjonalną i świetnie się prezentującą.
Hitem dużych łazienek są też kabiny asymetryczne, narożne, których jeden bok przylegający do ściany jest dłuższy, a drugi krótszy.
Niekoniecznie tradycyjne modele
W klasycznych łazienkach najczęściej pojawiają się standardowe kabiny prysznicowe. My zachęcamy, by nieco odejść od prostych i przewidywalnych rozwiązań. To pomieszczenie, nawet jeżeli jest przeznaczone dla wielopokoleniowej rodziny, nie musi być nudne! Do stworzenia kabiny prysznicowej można użyć luksfery lub szkła i tym samym zyskać nie tylko wyjątkowy efekt, ale też optycznie powiększyć przestrzeń.
Szklane ściany oddzielające brodzik od reszty łazienki stają się coraz bardziej modne. Na pewno dużo lepiej prezentują się we wnętrzach niż zabudowane od podłogi po sufit kabiny. Szkło nadaje pomieszczeniu lekkości i pasuje zarówno do kafelków, jak i do drewna czy kamienia. Jeżeli zależy Ci na intymności, może być przydymione – w całości lub na przykład do trzech czwartych wysokości. Takie kabiny często są dodatkowo ozdabiane – najbardziej popularny jest motyw kwiatów. Im bardziej wymyślny projekt, tym większe koszty, ale powszechnie dostępne, produkowane hurtowo modele też są niezwykle atrakcyjne.
Czy szkło jest bezpieczne?
Materiał, z jakiego zbudowane są przeźroczyste kabiny prysznicowe, to szkło hartowane – bardzo wytrzymałe i odporne na zginanie oraz zmiany temperatury. Jeżeli pęknie, rozpada się na mnóstwo drobnych, tępych kawałków. Takie rozwiązanie jest więc w pełni bezpieczne dla nas i dla naszych bliskich – nawet tych najmłodszych.
Dopasowany brodzik
Wybierając kabinę prysznicową, należy zwrócić uwagę na brodzik. Jak już było wspomniane, aranżacja wielu wnętrz sprzyja, by całkowicie z niego zrezygnować. Jest to bardzo wygodne dla osób starszych i o ograniczonej sprawności, ale pozwala też zachować czystość. Mycie posadzki jest bowiem szybkie i łatwe. Natomiast jeżeli brodzik jest konieczny, warto wybrać ten płytszy – głębokie optycznie skracają kabinę i niekorzystnie wpływają na jej ogólny wygląd.
Wygoda i funkcjonalność
Radzimy więc, by w pierwszej kolejności określić potrzeby, a potem możliwości – dopiero później zastanawiać się nad modelem. Jeśli już zdecydujesz się na kupno konkretnego wariantu, niech będzie eleganckim elementem wystroju, a nie tylko funkcjonalnym miejscem, w którym się myjesz.