<-
inspiracje

O czym należy pamiętać przy urządzaniu wnętrz dla seniorów i osób niepełnosprawnych?

Jak urządzić wnętrze dla seniora lub osoby niepełnosprawnej? Co powinno być priorytetem podczas projektowania mebli, podłóg, łazienki? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj zasady, którymi kieruje się Studio Motiv!
O czym należy pamiętać przy urządzaniu wnętrz dla seniorów i osób niepełnosprawnych?

Kiedy przychodzi zadbać o komfort starzejących się rodziców lub dziadków, często pojawia się potrzeba wprowadzenia zmian w ich otoczeniu. Dla młodej, zdrowej osoby urządzanie wnętrza dla seniora lub osób niepełnosprawnych może być jednak problematyczne. Chcąc poradzić sobie z tym zadaniem, trzeba spojrzeć na sprawy ich oczami. Studio Motiv pomoże Ci to zrobić! Projektowanie wnętrz to nasz chleb powszedni, więc mamy dla Ciebie sporo rad. Zaczynamy!

Postaw na antypoślizgowe materiały i podłogi bez progów

Z upływem lat wyzwaniem stają się dla człowieka nawet zupełnie podstawowe czynności, takie jak chodzenie. Pokonywanie wysokich progów może być na tyle uciążliwe, że zniechęci seniora do przemieszczania się po domu. Urządzanie wnętrza dla osób niepełnosprawnych i starszych warto więc zacząć od przyjrzenia się podłogom. Studio Motiv radzi:

Zastosowanie tych wskazówek podczas projektowania wnętrz sprawi, że podłogi przestaną przypominać seniorowi lub osobie niepełnosprawnej tor przeszkód. Nie będą go też zniechęcać do chodzenia po własnym domu.

Wstaw przesuwne drzwi

Kolejna kwestia, którą trzeba uwzględnić podczas projektowania wnętrz dla seniorów lub osób niepełnosprawnych, to dobór odpowiednich drzwi. W przypadku ludzi z ograniczeniami ruchowymi rekomenduje się modele przesuwne, ponieważ:

Jak widzisz, urządzanie wnętrz dla seniorów wymaga koncentrowania się na zapewnianiu im bezpieczeństwa. Właśnie pod tym kątem należy rozważać każdy element wyposażenia. W Studio Motiv podchodzimy do tej kwestii bardzo poważnie, bo rozumiemy, że nawet drobne niedopatrzenie może prowadzić do poważnego wypadku.

Nie zapomnij o odpowiedniej wysokości mebli

Co jeszcze ma zasadnicze znaczenie w projektowaniu wnętrz dla seniorów i osób niepełnosprawnych? Wysokość mebli! My w Studio Motiv wybieramy je, kierując się następującymi zasadami:

Pamiętaj też, że meble powinny się łatwo otwierać i mieć wygodne uchwyty.

Wybierz wygodną kabinę prysznicową

Przejdźmy teraz do łazienki, która wymaga szczególnej uwagi. Urządzanie jej pod kątem potrzeb seniorów lub osób niepełnosprawnych znowu oznacza priorytetyzowanie kwestii bezpieczeństwa i ułatwianie mobilności. My w Studio Motiv, projektując wnętrza takich pomieszczeń, stosujemy:

Zdecydowanie odradzamy wanny i małe kabiny!

Potrzebujesz pomocy przy urządzaniu mieszkania? Zgłoś się do architekta wnętrz ze Studia Motiv!

W tym artykule wspomnieliśmy tylko o niektórych kwestiach istotnych podczas urządzania wnętrz dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Jest ich jednak zdecydowanie więcej. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że Twoi bliscy będą mieszkać bezpiecznie i komfortowo, a przy tym estetycznie i przytulnie, to zapraszamy do Studio Motiv! Projektowanie wnętrz pod kątem potrzeb osób z ograniczeniami to jedna z naszych specjalności. Skontaktuj się z nami, a chętnie powiemy Ci o tym więcej!

Kontynuując, akceptujesz naszą politykę prywatności, która pozwala Ci w pełni korzystać z naszego serwisu.