<-
inspiracje

Wnętrze, w którym miło jest przebywać. Podpowiadamy, jakie elementy mają wpływ na samopoczucie użytkowników przestrzeni

Miejsca, w których przebywamy, wpływają na nasze samopoczucie. Mogą inspirować, pobudzać do działania albo wręcz przeciwnie – relaksować. Kolorystyka, faktury, materiały, oświetlenie, roślinność, wyposażenie – to wszystko aspekty, które warto wziąć pod uwagę podczas projektowania. Dobrze zaaranżowane biuro, apartament czy kawiarnię rozpoznasz od razu. To przestrzenie, które przyciągają swoją energią. Jak więc stworzyć projekt wnętrza, w którym miło jest […]
Wnętrze, w którym miło jest przebywać. Podpowiadamy, jakie elementy mają wpływ na samopoczucie użytkowników przestrzeni

Miejsca, w których przebywamy, wpływają na nasze samopoczucie. Mogą inspirować, pobudzać do działania albo wręcz przeciwnie – relaksować. Kolorystyka, faktury, materiały, oświetlenie, roślinność, wyposażenie – to wszystko aspekty, które warto wziąć pod uwagę podczas projektowania. Dobrze zaaranżowane biuro, apartament czy kawiarnię rozpoznasz od razu. To przestrzenie, które przyciągają swoją energią. Jak więc stworzyć projekt wnętrza, w którym miło jest przebywać? Podpowiadają projektanci ze studia Motiv w Poznaniu!

Funkcjonalna i przytulna przestrzeń – jak ją zaprojektować?

Faktem jest, że projektowanie przestrzeni mieszkalnych i publicznych rządzi się nieco innymi prawami. Jednak istnieją pewne elementy wspólne, które należy uwzględnić w każdym projekcie wnętrza. Kilka patentów na udaną aranżację zdradzamy poniżej!

1. Dobra organizacja i wygoda przede wszystkim

W funkcjonalnie urządzonym apartamencie przyjemniej się mieszka, w ergonomicznym biurze – efektywniej pracuje. Podczas projektowania zwróć więc szczególną uwagę na ergonomię. Ergonomiczne przestrzenie projektuje się z myślą o maksymalnym komforcie osób, które w nich przebywają. Materiały wykończeniowe, konstrukcja i ustawienie mebli, kolorystyka, dobór oraz rozmieszczenie oświetlenia – to wszystko jest ważne. Co dokładnie radzą w tej kwestii projektanci wnętrz?

Bez względu na to, czy mówimy o projekcie mieszkania, czy biura, celuj w praktyczne rozwiązania. Postaw na wygodne meble oraz powierzchnie łatwe do utrzymania w czystości. Zadbaj też o dobrą organizację – odpowiednia ilość miejsca na rzeczy to podstawa. Pamiętaj jednak, że do wszystkich półek, szafek i szuflad musisz mieć swobodny dostęp. Zrezygnuj więc z niepotrzebnych sprzętów, nadmiaru mebli. Ciekawą alternatywą dla klasycznej zabudowy są np. nowoczesne systemy modułowe oraz rozwiązania na wymiar, dzięki którym optymalnie zagospodarujesz każdy metr kwadratowy. Docenisz je szczególnie w kameralnym apartamencie lub niewielkim biurze.

2. Wybieraj naturalne materiały

Przebijają te sztuczne praktycznie pod każdym kątem. Są przyjemne w dotyku, komfortowe w codziennym użytkowaniu, a także wytrzymałe. Część z nich dodatkowo tworzy w pomieszczeniach przyjazny mikroklimat. Metal, szkło, ceramika, wiklina, rattan, ale też len, bawełna, juta i oczywiście drewno – tego szukaj. Projektanci podkreślają często, że dla drewna nie ma wnętrz zakazanych. Trudno się z tym nie zgodzić. To świetna baza – uniwersalna, ponadczasowa, plastyczna, a więc dająca wiele możliwości.

Dębowy parkiet, drewniane regały, stoły i krzesła, designerskie lamele w roli ścianek działowych, to wszystko pomysły, które warto uwzględnić w projekcie. Drewno doskonale zgrywa się z większością kolorów, ociepla wnętrza, dodaje im przytulnego charakteru. Wbrew obawom niektórych osób jest łatwe w pielęgnacji i przede wszystkim prawdziwie ponadczasowe – nabiera szlachetności wraz z upływem lat. Wykorzystaj je więc koniecznie w projektowaniu przestrzeni.

3. Kolorystyka, faktury, struktury – odkryj ich potencjał

W połączeniu z odpowiednio dobranym oświetleniem dają ogromne pole do manewru podczas aranżacji. Czy wiesz, że:

Marzą Ci się granatowe ściany w kameralnym apartamencie lub czarna kuchnia w aneksie? Nic nie stoi na przeszkodzie aby właśnie tak było. Na temat doboru kolorystyki krąży szereg mitów, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistością – warto mieć na to poprawkę. Tak więc, inspiruj się wnętrzarskimi trendami lecz nie daj się ograniczać. Tworząc aranżację, kieruj się własnymi odczuciami. Twoje mieszkanie czy biuro musi Ci się podobać. Dobry projektant wnętrz podpowie Ci, jak umiejętnie zagrać kolorem, fakturą, strukturą powierzchni aby osiągnąć rewelacyjny efekt, a przy okazji… zyskać kilka dodatkowych metrów kwadratowych!

4. Oświetlenie ma znaczenie

Rola światła w projektowaniu przestrzeni jest ogromna, mimo to często niedoceniana. To błąd, ponieważ właśnie światło pozwala zagrać wszystkim pozostałym elementom aranżacji tak, jak powinny. Decyduje o tym, jak odbieramy kolory, buduje klimat, modeluje optycznie wnętrza. Bezpośrednio wpływa też na samopoczucie – może relaksować albo sprzyjać koncentracji.

Oświetlenie to temat tak obszerny, że zasługuje na osobny artykuł. Konstrukcja i materiały opraw, rozmieszczenie źródeł światła, a nawet parametry samych żarówek – to wszystko ma znaczenie dla finalnego efektu. Co koniecznie musisz wiedzieć?

  1. Dobieraj oświetlenie do funkcji, stylu, ale i metrażu pomieszczenia.
  2. Pojedynczą lampę sufitową zamień na kilka(naście) punktowych źródeł światła.
  3. Zadbaj o dobre doświetlenie strategicznych miejsc: w biurze/gabinecie – stanowisk pracy, w domu – kuchennej wyspy, blatów, łazienki, strefy home office.
  4. Pokochaj kinkiety – ich miękkie, łagodne światło rozmywa kontury, zmniejsza kontrasty, relaksuje i odpręża.
  5. Parametry żarówek są ważne – wybieraj modele o ciepłej albo neutralnej temperaturze barwowej.

Pamiętaj, że światło musi być dla Ciebie komfortowe. Nie może być zbyt zimne ani razić Cię w oczy. Zwróć również uwagę na materiał, kolorystykę, konstrukcję samej oprawy. Niektóre modele kloszy rozpraszają światło po całym pomieszczeniu, inne skupiają je w określonych punktach. Często dodatkowo powodują jego odbicie od ściany lub sufitu. Światło odbite jest z natury przyjemniejsze w odbiorze – tworzy przytulny nastrój i sprzyja odpoczynkowi.

Kwestię oświetlenia polecamy dograć do końca już na wstępnym etapie tworzenia projektu wnętrza. Raz źle rozplanowane, może być później trudne do zmiany. Za to już dobrze dobrane potrafi odmienić aranżację nie do poznania – gra jest więc warta świeczki! Tutaj po raz kolejny bardzo przydaje się dobry projektant wnętrz, który podrzuci Ci kilka sprawdzonych rozwiązań.

5. Rośliny, które tworzą klimat

Rośliny tworzą w pomieszczeniach przyjazny mikroklimat – nawilżają, oczyszczają, natleniają powietrze. Jednak to nie jedyne ich zalety. Zieleń liści genialnie relaksuje, jednocześnie pobudza kreatywność i sprzyja twórczemu myśleniu. Designerskie donice z roślinnością poustawiane na parapetach, regałach albo wprost na podłodze warto uwzględnić podczas projektowania apartamentu, ale też biura, poczekalni, kawiarni. Jak prawidłowo dobierać rośliny do projektów wnętrz?

Dobieraj gatunki do stylu i funkcji pomieszczenia

Do sypialni oraz strefy wypoczynkowej salonu zaproś figowce, paprotki, zielistki, które intensywnie oczyszczają i nawilżają powietrze. Świetne będą również draceny, skrzydłokwiaty oraz anturia. We wnętrzu kuchni, a także restauracji, świeże zioła to strzał w dziesiątkę. Bazylia, szałwia, rozmaryn, mięta będą ciekawą dekoracją, a przy okazji posłużą jako przyprawy.

Dopasuj roślinność do metrażu wnętrza

W przestronnym apartamencie śmiało zaaranżuj na podłodze zieloną wyspę. Z kolei w projektowaniu kameralnej przestrzeni stawiaj raczej na mniejsze rośliny. Sprawdzą się tu także pnącza. Inną ciekawą opcją są ogrody wertykalne – zielona ściana w biurze, recepcji, poczekalni czy lokalu gastronomicznym to świetna sprawa!

Testuj kreatywne rozwiązania

Za pomocą roślinności efektownie podzielisz przestrzeń na strefy funkcjonalne. Jako kreatywne ścianki działowe wykorzystaj np. regały bez tylnego panelu. To idealne miejsce nie tylko na akcesoria, lecz także na rośliny w ozdobnych doniczkach. Możesz przetestować to rozwiązanie w firmowym open space, jak również w domowym biurze lub apartamencie typu studio.

Po więcej inspiracji zajrzyj do pracowni projektowej Motiv!

Na to, jak odbieramy daną przestrzeń, a także jak się w niej czujemy, wpływa szereg czynników. Wszystko zaczyna się jednak już na etapie projektowania. Zainwestuj więc w dopracowany w szczegółach projekt wnętrza. Potrzebujesz więcej inspiracji? Zapraszamy do studia projektowego Motiv w Poznaniu! Podpowiemy Ci, w jaki sposób zestawiać kolory, dobierać oświetlenie, faktury, roślinność aby uzyskać aranżację, która Cię zachwyci. Zobacz nasze realizacje, a w razie pytań napisz lub zadzwoń!

Kontynuując, akceptujesz naszą politykę prywatności, która pozwala Ci w pełni korzystać z naszego serwisu.