<-
inspiracje

Najczęstsze błędy przy wyborze oświetlenia

Czy Ty też uważasz, że rozplanowanie oświetlenia w domu to prawdziwe wyzwanie? Jeśli tak, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie błędy popełnia się przy tym najczęściej. Sprawdź też, jak ich unikać!
Najczęstsze błędy przy wyborze oświetlenia

Istnieje wiele poradników wyjaśniających, jak projektować wnętrza. Niestety większość z nich całkowicie pomija albo jedynie zdawkowo wspomina o ważnej kwestii – jak rozplanować oświetlenie w domu. Tymczasem ma ono ogromny wpływ na komfort domowników i ich samopoczucie. Poznaj najczęściej popełniane błędy w tym temacie i sprawdź, jak ich uniknąć, kiedy zabierzesz się za projektowanie wnętrz w swoim mieszkaniu!

Na co zwrócić uwagę, projektując oświetlenie w domu?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie funkcje pełni oświetlenie w domu? Być może w pierwszej chwili przyjdzie Ci do głowy tylko jedna odpowiedź – ma sprawiać, że będzie jasno. To niewątpliwie prawda, ale niepełna. Jego rola to także tworzenie nastroju i zapewnianie komfortu oczom podczas wykonywania różnych czynności o różnych porach dnia. Właśnie dlatego odeszliśmy już od stosowania jednego, centralnie umieszczonego źródła światła w każdym pomieszczeniu. Dzisiaj w projektowaniu wnętrz uwzględniamy:

Jak widzisz, jest wiele kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę, żeby wykonać naprawdę dobry projekt. Jest też sporo miejsca na błędy, których konsekwencje odczuje każdy domownik.

Błąd numer 1 – brak planu doboru oświetlenia

Pierwszym i chyba najczęściej popełnianym błędem jest nieprzygotowanie planu doboru oświetlenia w domu. Wielu skupia się na projektowaniu podłóg, ścian, mebli, dodatkach, a zupełnie pomija kwestię rozkładu źródeł światła. W konsekwencji bardzo często kończy się na tym, że we wnętrzu jest ich zbyt dużo lub zbyt mało, a całość wygląda chaotycznie, przypadkowo i nie pełni właściwie swojej funkcji.

Jak uniknąć tego błędu? Jeszcze na etapie projektowania wnętrz zastanów się, co będziesz w nich robić. Oprócz głównego źródła światła, które zapewne wykorzystasz np. podczas sprzątania, zaplanuj też oświetlenie, zapewniające Ci komfortowe czytanie książek na kanapie, oglądanie TV, jedzenie posiłków, przygotowywanie jedzenia itp. Dzięki temu szybko przekonasz się, jak wiele lamp powinno się znaleźć w Twoim domu. Będzie Ci też łatwiej znaleźć dla nich odpowiednie miejsce.

Błąd numer 2 – źle dobrana barwa światła

Kolejnym problemem bywa dobranie odpowiedniej barwy światła. Zbyt chłodna męczy wzrok i sprawia, że we własnym domu można się poczuć jak w prosektorium. Zbyt ciepła może rozleniwiać i sprawiać, że szybciej będziesz odczuwać senność. Ponieważ projektowanie wnętrz to nasza specjalność, z doświadczenia radzimy Ci trzymać się następujących zasad:

Wiele będzie jednak zależeć od indywidualnych preferencji.

Błąd numer 3 – nieodpowiednia wysokość lamp

Często wyzwaniem jest ustalenie, na jakiej wysokości powinny się znaleźć lampy. Wszystko zależy od tego, jakie miejsce mają oświetlać. Pamiętaj np., że w łazience będziesz lepiej widzieć się w lustrze, jeśli umieścisz źródła światła na wysokości swojej twarzy po obu jej stronach, niż jedno nad lustrem.

Lampy nie mogą przeszkadzać w chodzeniu albo wykonywaniu codziennych czynności. Dotyczy to np. oświetlenia ulokowanego nad stołem. Nie powinno być tak nisko, żebyś trącał je, podając sól osobie z naprzeciwka. Wysokość lamp musi być dostosowana do ich funkcji i Twojego komfortu.

Błąd numer 4 – niedopasowany design lampy do wnętrza

Na koniec ostatni często popełniany błąd, czyli niedobranie wyglądu lampy do stylu wnętrza. Oświetlenie w domu to element całej aranżacji, więc musi z nią współgrać. Jeśli dane pomieszczenie urządziłeś w stylu nowoczesnym, to także oprawa źródeł światła powinna być nowoczesna. Tylko eklektyzm dopuszcza rozbieżności.

Nie chcesz popełnić błędów w oświetleniu? Zgłoś się do jednego z projektantów wnętrz ze Studia Motiv!

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci rozplanować oświetlenie w domu. Jeśli jednak czujesz, że projektowanie wnętrz nie jest Twoją mocną stroną i wolisz skorzystać z fachowej pomocy, skontaktuj się z nami! Studio Motiv tworzą doświadczeni architekci, którzy doskonale wiedzą, jak wykorzystać źródła światła, żeby wydobyć pełny potencjał z każdego pomieszczenia. Sprawdź nas jeszcze dziś!

Kontynuując, akceptujesz naszą politykę prywatności, która pozwala Ci w pełni korzystać z naszego serwisu.