<-
inspiracje

Pokój gościnny – jak go urządzić, aby był przytulny? Podpowiadamy!

Chcąc zaprojektować pokój gościnny, musisz wiedzieć, od czego zacząć. Poznaj nasze podpowiedzi, jak urządzić to wnętrze, aby było wygodne i przytulne, a jednocześnie zachwycało stylową aranżacją.
Pokój gościnny – jak go urządzić, aby był przytulny? Podpowiadamy!

To pomieszczenie, które warto mieć zarówno w domu – gdzie łatwiej o wyodrębnienie oddzielnego wnętrza, jak i w mieszkaniu – w nim tę rolę najczęściej odgrywa salon. Niezależnie od tego, jak często przyjmujesz gości, pokój przeznaczony do ich przyjęcia, wygodnego przenocowania czy kilkudniowego pobytu z pewnością się przyda. Sprawdź, jak go urządzić i poznaj praktyczne porady doświadczonych architektów!

Czym kierować się przy urządzaniu pokoju dla gości?

Przytulność, rodzinna atmosfera, komfort i funkcjonalność – wszystkie te aspekty mają znaczenie nie tylko w pokoju gościnnym, a każdym innym wnętrzu, które ma być wygodne w użytkowaniu. Projektowanie pomieszczenia o charakterze reprezentacyjnym – takiego do przyjmowania odwiedzających Cię osób na małych poczęstunek, wpadających z krótką wizytą oraz tych zostających na kilka dni – może stanowić spore wyzwanie. Istnieje kilka kwestii wymagających szczególnego uwzględnienia. Ergonomiczne posłanie, przestrzeń do przechowania bagażu lub wolne półki na rozpakowanie rzeczy to konieczność, jeśli chcesz, aby Twoi goście czuli się u Ciebie swobodnie.

Gdzie najlepiej urządzić pokój gościnny w domu?

Jeśli dysponujesz wolnym pomieszczeniem, które możesz przeznaczyć na pokój gościnny, masz nieco ułatwione zadanie. Zastanów się jednak, jakie wnętrze wybierzesz do tej roli. Powinno ono być nieco oddalone od najczęściej użytkowanych stref domu, aby uniknąć zakłócania pobytu gości, ich zbyt wczesnego budzenia o poranku czy utrudniania zaśnięcia wieczorem. Pamiętaj też o łatwym dostępie do łazienki i kuchni. Jeżeli zamierzasz przyjmować osoby z niepełnosprawnościami, z ograniczoną sprawnością ruchową czy starsze, koniecznie wygospodaruj dla nich przestrzeń na parterze i zadbaj o brak barier architektonicznych.

Jak wyposażyć pokój gościnny?

Starannie dobrane wyposażenie znacząco wpłynie na komfort pobytu i zadowolenie Twoich gości. Projektowanie wnętrz z myślą o odwiedzających Cię osobach powinno uwzględniać zatem:

Chcąc podnieść komfort pobytu, połóż w okolicy łóżka miękki dywan, a w oknach powieś stylowe zasłony lub zamontuj rolety zapobiegające nadmiernemu nagrzewaniu i dające poczucie prywatności. Mile widziane są również kwiaty w doniczkach – zielone rośliny korzystnie wpływają na nastrój i jakość powietrza we wnętrzu.

Co, jeśli pokój gościnny musi zostać zagospodarowany w salonie? Tak najczęściej dzieje się w mieszkaniach z uwagi na ograniczony metraż. W takim przypadku poza rozkładaną sofą zadbaj o wolne miejsce w szafie – wystarczy kilka wieszaków i półek oddanych do dyspozycji gości. Warto też wizualnie oddzielić sferę sypialną od reszty pomieszczenia. Każdy architekt wnętrz wie, jak tego dokonać, wykorzystując oświetlenie i ustawiając meble w odpowiedni sposób.

W jakim stylu urządzić pokój gościnny?

Z pewnością nienachalnym i niezbyt krzykliwym – urządzanie wnętrz dla gości to zadanie, w którym priorytetem jest zachowanie uniwersalności. Świetnie sprawdzi się minimalizm, jednak nie w surowej, zimnej odmianie. Niezbędne są dodatki kreujące przytulny klimat. Możesz postawić również na aranżacje modernistyczne, eleganckie i eklektyczne, a także dopasować wystrój do designu zastosowanego w pozostałych częściach domu.

Nie wiesz, jak urządzić pokój gościnny? Skorzystaj z pomocy Studio Motiv!

Chcąc mieć pewność, że pokój gościnny będzie funkcjonalny, przytulny i wygodny, powierz jego projektowanie i urządzanie doświadczonym architektom wnętrz – znajdziesz ich w Studio Motiv. Zgłoś się do nas, a my odkryjemy potencjał każdego pomieszczenia i wyeksponujemy jego zalety, tworząc w nich praktyczny kącik dla Twoich gości. Sprawdź nasze dotychczasowe realizacje i daj się zainspirować.

Kontynuując, akceptujesz naszą politykę prywatności, która pozwala Ci w pełni korzystać z naszego serwisu.