<-
inspiracje

Projekt salonu w greckim stylu

Uwielbiasz grecką kulturę, tamtejsze zwyczaje i wnętrza? Możesz je przenieść do własnego mieszkania. Jeśli urządzisz je w tym stylu, będzie w nim jasno i słonecznie. Zacznij od salonu, w którym podejmujesz gości i spędzasz czas z bliskimi. Niech poczują się jak na wielkich, greckich wakacjach! Duże okna Grecja kojarzy nam się przede wszystkim z bielą […]
Projekt salonu w greckim stylu

Uwielbiasz grecką kulturę, tamtejsze zwyczaje i wnętrza? Możesz je przenieść do własnego mieszkania. Jeśli urządzisz je w tym stylu, będzie w nim jasno i słonecznie. Zacznij od salonu, w którym podejmujesz gości i spędzasz czas z bliskimi. Niech poczują się jak na wielkich, greckich wakacjach!

Duże okna

Grecja kojarzy nam się przede wszystkim z bielą i błękitem. Taki też powinien być salon w greckim stylu – unikamy w nim ciemnych kolorów (wyjątkiem jest brąz!) i przytłaczających barw. Stawiamy natomiast na światło. Oświetleniu, nawet temu najstaranniej dobranemu, daleko będzie do greckiego słońca, ale możemy się postarać, by było dobrze zlokalizowane i obfite. Zaplanuj więc rozmieszczenie nie tylko lamp wiszących, sufitowych, ale też znajdź miejsce na stojące i oświetlenie punktowe umieszczone w listwach, regałach czy ścianach. Projektowanie salonów jest najłatwiejsze w dużych, przestronnych domach – idealnie, gdy z tego typu wnętrza wychodzi się na taras. Sprzyja to spędzaniu czasu na dworze i utrzymaniu greckiego stylu także na tej dodatkowej przestrzeni. Niezbędnym elementem są pokaźne okna – im większe, tym lepiej. Jednak nawet w bloku możesz stworzyć taką wyjątkową aranżację, dzięki której nieustannie będziesz się czuć jak na urlopie!

Wszystkie odcienie niebieskiego

Jak już było wspomniane, w greckim krajobrazie, ale też we wnętrzach, dominuje czysta, niezłamana biel. To zła wiadomość dla tych, którzy mają dzieci i zwierzęta – trudno zachować czystość na białych kanapach i fotelach, gdy ma się czworonożnych, futrzanych przyjaciół lub małe pociechy, które właśnie zaczęły poznawać świat. Jednak dodatkiem do jasnych barw są wszystkie odcienie niebieskiego – odpowiednia aranżacja pozwoli więc zachować grecki charakter salonu i sprawi, że będzie on funkcjonalny. Zachęcamy do eksperymentowania z takimi kolorami, jak:

W greckim salonie może też pojawić się beż, ecru i brąz, ale ten ostatni głównie w postaci niewielkiej liczby drewnianych dodatków.

Greckie zakamarki

Na grecki salon doskonale nadają się wnętrza, w których są wnęki, nisze, zaokrąglone drzwi i inne elementy przypominające tamtejszą kulturę. Ma to na celu przywołanie wąskich uliczek i budynków pełnych zakamarków. Na ściany proponujemy materiały o niejednolitej fakturze – mogą to być kamienne płytki, mozaiki czy tapety. Minimaliści poprzestają po prostu na pobielonych ścianach, natomiast miłośnicy luksusu inwestują w marmur. Odpowiednio wykorzystany jest idealnym uzupełnieniem tego typu aranżacji. W greckim salonie nie może też zabraknąć wiklinowych i rattanowych mebli. Pięknie prezentują się w nim również dodatki z trawy morskiej. Dopełnieniem są naturalne tkaniny takie jak len, płótno lub batyst. Mogą się pojawić w formie narzut na kanapy i fotele, ale też jako firanki.

Misterne ornamenty

Namiastka Grecji w Twoim domu nie może obyć się bez ornamentów! Ozdoby te pochodzą ze starożytności, ale współcześnie przybierają różne formy. Ich wzorów jest mnóstwo, podobnie jak możliwości wykorzystania. Jednym z nich jest palmeta – ornament złożony z rozpostartych liści palmy. Mniej skomplikowany i bardzo powszechny jest meander w postaci jednej, załamującej się pod kątem prostym linii. Popularne są też różnego rodzaju spirale. Tego typu wzory to efektowne ozdoby wnętrz – zwłaszcza, jeżeli są solidnie wykonane i umiejętnie zaaranżowane. Mogą się pojawiać na ścianach, ale też na dodatkach – na przykład na wazach, misach i innych naczyniach.

Mniej niż więcej

Profesjonalne projektowanie opiera się przede wszystkim na umiarze – i ten zalecamy przy urządzaniu salonu w stylu greckim, który nie lubi przepychu. Nie można więc przesadzić z bibelotami, a także z nadmiarem mebli. Poza tym polecamy kupowanie tylko wysokogatunkowych produktów, by uniknąć kiczowatego efektu. Zachęcamy też do tego, by we wnętrzu pojawiły się rośliny – drzewka mandarynkowe, kwiaty w wazonach i gałązki oliwne. Te zawsze dobrze się prezentują!

Kontynuując, akceptujesz naszą politykę prywatności, która pozwala Ci w pełni korzystać z naszego serwisu.