<-
inspiracje

Styl vintage we wnętrzach – czym się charakteryzuje?

Chcesz czuć się jak bohaterka filmu "Śniadanie u Tiffany'ego" lub podróżować w czasie do lat 50.? Wypróbuj styl vintage w swoim wnętrzu! W tym artykule dowiesz się, jak połączyć antyki z nowoczesnymi elementami, co dobrać do wnętrz i gdzie szukać inspiracji. Odkryj magię dawnych czasów i stwórz unikalną przestrzeń!
Styl vintage we wnętrzach – czym się charakteryzuje?

Lubisz oryginalny wystrój wnętrz? Na pewno do gustu przypadnie Ci styl vintage, który przede wszystkim charakteryzuje się tym, że łączy przeciwieństwa. Bywa awangardowy i zaskakujący. Dlatego nadal cieszy się popularnością i ma wielu zwolenników. Jeżeli podobają Ci się stare meble lub dodatki, to może być też coś dla Ciebie! Koniecznie przeczytaj nasz wpis, aby się zainspirować!

Od dawna znany

Początkowo styl vintage odnosił się do ubrań. W modzie pojawił się już w XIX wieku i polegał na noszeniu strojów z poprzedniej epoki lub stylizowanych na stare. Nie mogły być one w żadnym stopniu zniszczone. Vintage nie jest bowiem stylem, w którym nosi się rzeczy zużyte, lecz takie, które mimo upływu lat nadal świetnie wyglądają. Do dzisiaj jest to nurt lubiany przez projektantów mody, chociaż proponowane przez nich kreacje są tylko wzorowane na ubraniach z poprzedniej dekady lub starszych. Przejawia się on w krojach oraz dodatkach, jest łączony z tym, co nowoczesne.

Podobnie w przypadku wystroju wnętrz. Ich projektowanie w stylu vintage to podróż przez epoki i doskonała zabawa. Myli się jednak ten, kto sądzi, że całość tworzą przypadkowo zebrane antyki i inne stare elementy. W gustownie urządzonych pomieszczeniach są one starannie dobrane i zestawione w taki sposób, by podkreślić ich zalety oraz unikatowy charakter. Jeśli nie czujesz się pewnie w aranżacji wnętrz, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy specjalnie dla Ciebie stworzą wyjątkowe projekty vintage.

Łączenie przeciwieństw

Obecnie projektowanie w tym stylu polega przede wszystkim na łączeniu przeciwieństw. Można na przykład zaaranżować stare meble w nowych wnętrzach. To zawsze robi wrażenie! Może być też na odwrót, jeżeli w starej kamienicy albo w innym zabytkowym budynku pojawią się pomieszczenia wypełnione nowoczesnymi elementami. Ważne, by trzymać się zasady, że to, co stare, łączy się z tym, co powstało całkiem niedawno lub jest symbolem nowoczesności.

Jeżeli więc mieszkasz w apartamentowcu, możesz stworzyć niepowtarzalną aranżację vintage. Podobnie jest ze starymi domami, które da się zaprojektować w taki sposób, by przedstawiały nowoczesne przestrzenie. Wszystko więc zależy od tego, jak bardzo chcesz i możesz eksperymentować.

Zachowaj umiar

Tak naprawdę wnętrza vintage nie są urządzane według jakichś zasad. Trudno by było je określić, bo przecież styl ten tworzą bardzo unikatowe elementy. Projektant ma zarys wystroju, ale wiele zależy od tego, co uda mu się znaleźć i kupić, o ile oczywiście stawia na faktycznie stare przedmioty, a nie tylko te stylizowane. Nie ma więc sztywnych reguł. Zawsze natomiast jest niezbędna wyobraźnia. Koniecznie trzeba też pamiętać o dobrym smaku i nie przesadzać z liczbą mebli, zwłaszcza na niewielkich powierzchniach. Salon w stylu retro nie będzie wyglądał elegancko ani przytulnie, jeśli znajdzie się w nim zbyt dużo starych rzeczy. Jeżeli nie chcesz mieszkać we wnętrzach, które przypominają antykwariat, zachowaj umiar.

Przedmioty z przeszłością

Lubisz dawać drugie życie starym rzeczom? Szperasz po antykwariatach, zwiedzasz targi staroci w poszukiwaniu czegoś wyjątkowego? Styl vintage na pewno jest dla Ciebie! Przedmioty z dawnych lat, zwłaszcza z czasów PRL-u, wracają do łask i wkraczają na salony. Obecnie nie musisz kupować kosztownych mebli z początku XX wieku, by nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter. Wystarczy, że wybierzesz się na własny stryszek lub do piwnicy. Możesz się też zapisać do specjalnych grup na portalach społecznościowych, których członkowie wymieniają się rzeczami w stylu retro lub po prostu oddają je za darmo, bo nie są im już potrzebne.

W ten sposób możesz zaopatrzyć się w przedmioty „z duszą” lub inaczej mówiąc „z przeszłością”. Czasami wystarczy je jedynie odnowić, by na nowo cieszyły oko.

Nie tylko antyki

Zazwyczaj aranżacja wnętrz vintage opiera się na meblach. Niekiedy wystarczy jeden mocny akcent. Może to być kredens, ogromna, pluszowa kanapa, fotel bujany lub drewniany stół. Zastanów się więc, jakie elementy w Twoim domu będą nowoczesne i co będzie punktem odnoszącym się do dawnych czasów.

Poza tym owe dawne czasy to pojęcie bardzo ogólne. Warto na wstępie określić, do jakiego okresu lub epoki chcesz nawiązywać. Istotne jest to, by nie mieszać kilku stylów, lecz tworzyć kontrastowe zestawienia na zasadzie stare – nowe. Antyki w połączeniu z meblościanką z PRL-u mogą wyglądać niezbyt atrakcyjnie, a rzeźbione w drewnie krzesła z eleganckimi obiciami niekoniecznie będą pasować do stołu z wczesnych lat 80.

Ważne jest to, że nie musisz stawiać na kosztowne meble, które kupują głównie kolekcjonerzy. Styl vintage polega na cofnięciu się w czasie minimum 25 lat, czyli do lat 90. Elementy tego wystroju są jeszcze powszechnie dostępne. Znajdziesz je bez problemu i odkupisz za niewielkie sumy. Czasami konieczne jest ich odnowienie. Dzięki temu możesz nadać im inny kolor i dopasować je do swoich potrzeb.

Gustowne starocie

Bardzo efektowną wersją wystroju vintage jest ta, w której nie pojawiają się meble, lecz tylko dodatki w stylu retro. Inspiracje do jej stworzenia znajdziesz wszędzie tam, gdzie sprzedawane są stare, pozornie nikomu niepotrzebne już rzeczy. Należy więc wybrać się na różnego rodzaju targi staroci, bazary, ale też do sklepów specjalizujących się w tego typu asortymencie. Na co warto zwracać uwagę? Przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach świetnie będą się prezentować:

Modne są także gramofony, które oprócz tego, że są symbolem dawnych czasów i mają oryginalny design, dodatkowo pozwalają odsłuchiwać płyty winylowe, które nadal mają wielu zwolenników. Dzięki nim jeszcze bardziej poczujesz klimat minionych lat!

Zadbaj o szczegóły

Czasami styl vintage tworzą drobne szczegóły. Bywa też, że jest on jedynie zaakcentowany, na przykład za pomocą sztukaterii i innych dekoracji na suficie oraz ścianach. Świetnie wyglądają także tapety wzorowane na tych pochodzących z lat 20. ubiegłego wieku. Wnętrza urządzone w tym stylu wiele też zyskują dzięki nieco już zapomnianym, ciężkim zasłonom, zwłaszcza aksamitnym.

Odpowiedni dobór tkanin także jest bardzo istotny. Są to obicia meblowe, poszewki poduszek, obrusy czy bieżniki. Oprócz aksamitu często wykorzystywany jest flausz i poliester. Wzory i kolory trzeba natomiast dopasować do całej aranżacji. Polecamy przede wszystkim różnego rodzaju printy i tkaniny z nadrukami. Inspiracje można czerpać między innymi z produktów, które powstawały w Ameryce w latach 50.

W stylu retro może być także podłoga. Uniwersalny parkiet w jodełkę będzie ozdobą niejednego pomieszczenia.

Nie można zapomnieć o oświetleniu. Stare lampy w nowoczesnych wnętrzach to doskonały, chociaż zazwyczaj dosyć kosztowny pomysł. Jednak przy odrobinie szczęścia można znaleźć i odkupić urocze, starodawne kinkiety do powieszenia przy łóżku, piękne abażury i stojące lampy, które ustawia się w gabinecie lub w salonie.

W łazience i w kuchni

Oczywiście styl vintage dotyczy także takich pomieszczeń jak kuchnia i łazienka, w których jest wiele nowoczesnych sprzętów. Wystarczy dodać do nich coś retro i już w tych wnętrzach pojawiają się subtelne, kontrastowe zestawienia. Przede wszystkim warto postawić na stylizowaną armaturę. Kunsztownie wykonane baterie łazienkowe i kurki są bardzo eleganckie. Coraz częściej w łazienkach ustawiane są także wolnostojące wanny na rzeźbionych nóżkach. Nie tylko świetnie wyglądają, ale też miło się w nich wykąpać!

Natomiast w kuchni proponujemy postawić na dodatki. Stare meble kuchenne bywają mniej praktyczne lub niefunkcjonalne, a w aranżacji tych wnętrz nie można zapomnieć o ich użyteczności. Jednak istnieje wiele elementów, które są w stylu vintage i mogą się przydać w czasie przyrządzania lub podawania posiłków. Bez wątpienia jest to zastawa. Pięknie wykonane komplety przekazywane z pokolenia na pokolenie są nie tylko wyjątkową pamiątką, ale też niebanalną dekoracją. Jeżeli nie ma takich w Twojej rodzinie, możesz je niedrogo kupić. Niekoniecznie też musisz inwestować w delikatną porcelanę. Fajansowe kubki także będą stanowić kontrast dla nowoczesnych sprzętów i industrialnego wystroju. Podobnie jest z ceramiką, która jest dostępna w wielu wersjach i kolorach.

Co jeszcze może urozmaicić wnętrze Twojej kuchni?

W stylu vintage dostępne są między innymi:

W aranżacji można też wykorzystać nowe produkty z bardzo modnymi motywami folkowymi. Wiele więc zależy od tego, jaki jest Twój pomysł na kuchnię i jak dalece ma być ona retro.

Elegancja i awangarda

Należy dodać, że styl vintage uznawany jest czasami za awangardowy. Jednak to nie znaczy, że nie może być też elegancki. Wszystko zależy od tego, jakie meble i dodatki ze sobą zestawisz. Wybierz takie, które ożywią wnętrze Twojego mieszkania i sprawią, że będzie się w nim dobrze żyło. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jak zaaranżować styl vintage w domu i czym on się charakteryzuje.

Kontynuując, akceptujesz naszą politykę prywatności, która pozwala Ci w pełni korzystać z naszego serwisu.