<-
inspiracje

Jeden styl czy mix stylów? Sprawdź, co wybrać i jak stworzyć spójną aranżację

Urządzasz mieszkanie i nie wiesz, czy zdecydować się na jeden styl, w którym konsekwentnie zaaranżujesz wnętrze, czy lepiej postawić na eklektyzm i wymieszać różne designy? Wiele zależy od Twoich indywidualnych preferencji oraz pomieszczenia – jego rozmiarów, stopnia nasłonecznienia, przeznaczenia. Profesjonaliści zajmujący się projektowaniem i aranżacją wnętrz. wiedzą o tym, że w każdym przypadku kluczem do satysfakcjonującego efektu […]
Jeden styl czy mix stylów? Sprawdź, co wybrać i jak stworzyć spójną aranżację

Urządzasz mieszkanie i nie wiesz, czy zdecydować się na jeden styl, w którym konsekwentnie zaaranżujesz wnętrze, czy lepiej postawić na eklektyzm i wymieszać różne designy? Wiele zależy od Twoich indywidualnych preferencji oraz pomieszczenia – jego rozmiarów, stopnia nasłonecznienia, przeznaczenia. Profesjonaliści zajmujący się projektowaniem i aranżacją wnętrz. wiedzą o tym, że w każdym przypadku kluczem do satysfakcjonującego efektu wizualnego jest spójność wystroju. Sprawdź, jak ją uzyskać i daj się zainspirować!

Aranżacja wnętrz – poznaj inspirujące wskazówki projektantów z Poznania

Chcąc wykreować oryginalną, stylową i jednocześnie schludną przestrzeń, pamiętaj o unikaniu przesytu – nadmiar dekoracji, różnych kolorów i wzorów, mieszanka faktur czy nieprzemyślane łączenie nurtów aranżacyjnych może poskutkować chaosem, który nie wygląda dobrze i działa przytłaczająco. Nie jest to dobre rozwiązanie w żadnym pomieszczeniu, dlatego – rozpoczynając projektowanie wnętrz – zadbaj o stonowaną bazę. Będzie ona stanowić subtelne tło dla wszelkich eksperymentów z wystrojem. Bezpieczną propozycją są odcienie bieli, beżu, jasnego brązu czy szarości. To uniwersalne barwy pasujące do większości kolorów, dlatego warto zastosować je na ścianach, sufitach i podłodze. Taka podstawa daje niemal nieograniczone możliwości aranżowania pomieszczenia.

Kolejną cenną wskazówką, którą zna każdy projektant wnętrz, jest to, aby wybrać jeden główny nurt aranżacyjny i uzupełniać go elementami pochodzącymi z innych stylów. Dzięki temu unikniesz nadmiernej, chaotycznej mieszanki różnych designów. Oto inspiracje, którymi możesz się posiłkować!

Łączenie różnych stylów – sprawdź, jak to zrobić

Jako stonowana baza do Twoich eksperymentów idealnie sprawdzi się styl skandynawski. Kojarzy się on głównie z minimalizmem i prostotą, a także wykorzystaniem naturalnych materiałów. Priorytetem jest w nim funkcjonalność i ograniczenie zbędnych przedmiotów, a wnętrza mają być jasne, przestronne oraz praktyczne. Oczywiście nie oznacza to wcale surowości czy nudy – w celu ocieplenia aranżacji wykorzystuje się tekstylne dodatki, takie jak narzuty na kanapy, dekoracyjne poduszki, zasłony w oknach czy dywany na podłogach. Wszystko utrzymane jest w stonowanych kolorach, które stanowią doskonałe tło do przemycania elementów z innych designów. Aranżacja wnętrz skandynawskich pozwala urozmaicać je dodatkami w klimacie:

Łączenie dwóch stylów, z których jeden jest tym dominującym i bazowym, to najbezpieczniejszy sposób na uzyskanie spójnego designu. Dzięki temu wnętrze staje się zaskakujące i oryginalne, jednak nie pojawia się w nim niechciany przesyt, chaos czy nadmiar różnorodności. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zadziałał nieco odważniej i wprowadził więcej eklektyzmu do swojej aranżacji. Jak to zrobić?

Eklektyczna aranżacja wnętrza – projektowanie na wyższym poziomie wtajemniczenia

Popularność eklektyzmu w urządzaniu pomieszczeń wynika głównie z jego nieszablonowości i możliwości dowolnego eksperymentowania z przeróżnymi stylami. To rozwiązanie dla osób, które nie potrafią wybrać jednego nurtu, w jakim chciałyby zaaranżować swoją przestrzeń – stawiają na nie przede wszystkim artyści, ludzie młodzi o otwartych umysłach, studenci i miłośnicy nietypowych połączeń. Oczywiście nie jest tak, że – urządzając wnętrze eklektyczne – możesz zapomnieć o zasadzie unikania przesytu. Zestawienie kilku stylów w jednej aranżacji to trudna sztuka, której podejmie się wyłącznie doświadczony projektant wnętrz – w Poznaniu może to zaproponować studio projektowe Motiv. Jeśli jednak chcesz podołać temu zadaniu samodzielnie, pamiętaj o kilku wskazówkach:

Nowoczesne projektowanie biofilne – zaproś biophilic design do swoich wnętrz!

Współczesna aranżacja wnętrz stawia na kontakt z przyrodą, który odzwierciedla się nie tylko w stosowaniu naturalnych materiałów, lecz przede wszystkim w dużej ilości żywych kwiatów – umieszczanych zarówno w doniczkach, jak i w postaci zielonych ścian porośniętych roślinami. Istnieją teorie mówiące o tym, że kontakt z naturą koi nerwy, równoważy emocje i wspiera regenerację – dlaczego zatem nie skorzystać z tego i nie wprowadzić do swoich pomieszczeń nieco natury? Miłośników modernizmu powinien przekonać fakt, że jest to niezwykle modny i nowoczesny nurt aranżacyjny. Pasjonaci eklektyzmu z pewnością docenią łatwość jego łączenia z innymi stylami. Zielone kwiaty sprawdzą się w każdej aranżacji – odświeżą wystrój skandynawski, ocieplą loftowy, urozmaicą prowansalski i rustykalny, a w designie glamour będą stanowić element równoważący blichtr i luksus. Jak więc widać – ich obecność można uznać za obowiązkową i z pewnością warto zaprosić je do swojego domu.

A może lepszym rozwiązaniem jest wybór jednego stylu?

W niektórych przypadkach może się okazać, że lepiej postawić na jeden nurt aranżacyjny i konsekwentnie stosować go we wnętrzu. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy urządzane pomieszczenie jest małe lub ciemne. W takich sytuacjach warto zastosować zabiegi optycznie powiększające i rozjaśniające przestrzeń, a mieszanie stylów z pewnością temu nie służy. Doświadczeni projektanci doskonale potrafią zweryfikować potencjał każdego mieszkania i wiedzą, kiedy lepszym rozwiązaniem jest jeden styl, a kiedy można pokusić się o łączenie dwóch lub kilku. Z miksowania designów rezygnują też miłośnicy klasyki.

Wciąż nie wiesz, jak zaaranżować swoje wnętrze? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów!

Jeśli nadal nie zdecydowałeś, czy Twoja aranżacja powinna odzwierciedlać jeden styl, czy może lepiej sprawdzi się we wnętrzach eklektyczny mix różnych nurtów, daj sobie pomóc! Projektowanie wnętrz w Poznaniu to specjalizacja Studia Motiv – pracujący w nim architekci doskonale znają najnowsze trendy i wiedzą, jak odkryć potencjał każdego pomieszczenia. Zgłoś się do nich, a stworzą dla Ciebie zachwycającą i funkcjonalną przestrzeń!

Kontynuując, akceptujesz naszą politykę prywatności, która pozwala Ci w pełni korzystać z naszego serwisu.