Charakterystyka stylu skandynawskiego
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o stylu skandynawskim – zapraszamy do lektury! Znajdziesz w niej wskazówki i inspiracje dotyczące tego typu aranżacji. Sprawdź, co proponujemy. Czy taki wystrój będzie odpowiedni dla Twojego domu?
Powszechnienie znany
Łatwo się domyślić, że styl skandynawski powstał na północy Europy. Za jego twórcę uznaje się Carla Larssona, szwedzkiego malarza i architekta wnętrz, który żył i tworzył na przełomie XIX i XX wieku. Jego dzieła, zwłaszcza akwarele, dla wielu stały się inspiracją. Dominowały w nich jasne kolory, przede wszystkim biel. Stanowiły kontrast dla mroków i chłodu północy, dlatego szybko znalazły odzwierciedlenie w urządzanych przez Szwedów domach i mieszkaniach. Projektowanie aranżacji w tym nurcie odznaczało się surowym minimalizmem, który z czasem zaczął być doceniany na całym świecie. Dzisiaj styl skandynawski to jeden z najbardziej popularnych trendów. Nie wychodzi z mody, chociaż czasami jest nieco modyfikowany i urozmaicany.
Prostota i funkcjonalność
Jego podstawowym elementem jest prostota, która przejawia się zarówno w doborze materiałów, dodatków i mebli, jak i kolorów. Nie ma w nim miejsca na przepych, bogate zdobienia i ekstrawaganckie dekoracje. Poza tym projektowanie wnętrz w tym stylu wyróżnia się funkcjonalnością. Duże znaczenie mają praktyczne rozwiązania, które ułatwiają codzienne czynności i sprawiają, że życie staje się łatwiejsze. Najważniejszy jest więc pragmatyzm i ograniczenie posiadanych przedmiotów do minimum. W ten sposób powstaje wyjątkowa przestrzeń wypełniona światłem i jasnymi kolorami.
Wszystkie odcienie bieli
Myli się jednak ten, kto sądzi, że skandynawskie wnętrza są upiornie białe, a tym samym pozbawione ciepła. Wykorzystuje się w nich naturalne materiały, takie jak drewno, len, różnego rodzaju płótna, dzięki którym stają się bardziej przytulne. Niezwykle popularne są drewniane podłogi, które pięknie pachną, a zarazem stanowią izolację. Pomieszczenia, w których je zastosowano, są cichsze. Poza tym takie podłoże jest najprzyjemniejsze dla tych, którzy chodzą po domu boso. Drewniane podłogi można dodatkowo ozdobić prostymi dywanikami. Doskonale, gdy współgrają z innymi elementami, takimi jak kapy i narzuty na łóżkach lub zasłony.
W stylu skandynawskim oprócz wszystkich odcieni bieli dominują też subtelne pastele i beże przełamane szarością lub kolorem niebieskim. Czasami pojawia się też różowy. Odpowiednio dopasowane barwy mają optycznie powiększyć przestrzeń i sprawić, że będzie ona przyjazna oraz miła dla oka. By było jeszcze jaśniej, rezygnuje się z firan, zasłon i innych ozdób na okna.
Naturalnie i komfortowo
Mieszkańcy północy kochają dziką naturę, dlatego chętnie wykorzystują jej elementy do aranżacji wnętrz. Oprócz drewna w stylu skandynawskim dominują takie naturalne materiały jak:
- kamień,
- wiklina,
- juta,
- bawełna.
Zazwyczaj mają one bardzo praktyczne zastosowanie. We wnętrzach pojawiają się więc kosze, zrobione z grubych splotów pledy, kamienne blaty i jutowe sakwy. Każdy element ma swoje przeznaczenie i miejsce, dzięki czemu powstaje harmonijna całość, którą cechuje lekkość formy. Oprócz tego, że świetnie to wygląda, daje również komfort w codziennym funkcjonowaniu.
Geometryczne wzory
Równie popularne, jak inspiracje naturą są wzory geometryczne i wyraźne kontrasty, które stanowią dopełnienie jasnej przestrzeni. W stylu skandynawskim często wykorzystywany jest motyw szachownicy. Doskonale wygląda zarówno na podłodze, jak i na ścianach, na przykład w formie mozaiki. Ten element dekoracyjny dominuje w wielu łazienkach. Wykonany z drobnych płytek o regularnych kształtach w różnych odcieniach błękitu, szarości lub zieleni jest oryginalnym dodatkiem do białych ścian czy kafelków.
Jednak motywy geometryczne mogą pojawiać się także na obrusach, poszewkach czy naczyniach. Ważne, by nie przytłaczały, a były jedynie dodatkiem, elementem, który zwraca uwagę i stanowi interesujące urozmaicenie.
Zachowaj równowagę
Tworząc projekt wnętrz w stylu skandynawskim, bardzo ważne jest to, by poszczególne pomieszczenia urządzone były zgodnie z zasadami minimalizmu, ale nie stały się ascetyczne. Dbaj o to, by pod tym względem zachować równowagę. Warto też pamiętać, że prostota może być elegancka i to w najlepszym tego słowa znaczeniu. Skandynawowie stawiają raczej na ekonomiczne rozwiązania, propagują też handmade, ale przede wszystkim istotna jest dla nich jakość. Wybierają więc solidne produkty, a z nich tworzą aranżacje, które są inspiracją dla projektantów z całego świata.
Subtelne ozdoby
Wiele osób nie wyobraża sobie, by w ich domu zabrakło dekoracji, dodatków i bibelotów. W wersji skandynawskiej mogą zaistnieć tylko te starannie dobrane. Przede wszystkim są to elementy typowo użytkowe, takie jak:
- narzuty, poduszki i koce,
- ramki na rodzinne fotografie,
- szklane, pozbawione ozdób naczynia – na przykład misy lub wazony,
- świeczniki,
- proste, drewniane regały na książki.
Poza tym dopuszczalne są niewielkie grafiki na ścianach. Popularne są również zabawki skandynawskie. Odznacza je doskonała jakość wykonania, dlatego ich cena jest zazwyczaj wysoka. Produkuje się je z tkanin, drewna i tektury. Mają pobudzić dziecięcą wyobraźnię i być alternatywą dla elektronicznych gadżetów. Są bardzo wytrzymałe i można się nimi długo cieszyć, niezależnie od tego, czy będą tylko bibelotem, czy podarujesz je jakiemuś maluchowi do zabawy.
Zielone akcenty
Biel pięknie współgra z zielenią, dlatego jednym z najpowszechniejszych dodatków w stylu skandynawskim są kwiaty doniczkowe. Warto wygospodarować dla nich miejsce. Niekoniecznie powinny stać na parapecie, bo wówczas przysłaniają okna i w pewnym stopniu odcinają naturalne światło. Lepiej kupić specjalny kwietnik albo ustawiać je na blatach i stołach. Zadbaj, by miały odpowiednie osłonki i doniczki, które będą pasować do wystroju.
Jeżeli nie masz ręki do kwiatów, możesz zdecydować się na rośliny sztuczne, jednak tylko te wysokiej jakości – starannie wykonane, eleganckie, do złudzenia przypominające prawdziwe. Stanowią one piękną, a zarazem niewymagającą ozdobę. Podobnie jest z zielonymi owocami, którymi możesz wypełnić szklane misy i postawić w jadalni lub salonie. Chociaż zrobiono je z tworzyw sztucznych, wyglądają bardzo apetycznie!
Otwarte przestrzenie
Profesjonalne projektowanie wnętrz o niewielkim metrażu bywa wyzwaniem. W przypadku stylu skandynawskiego warto je optymalnie zagospodarować, stawiając na otwarte przestrzenie. Kuchnię można połączyć z salonem, a sypialnię z… łazienką! Niektóre rozwiązania są naprawdę odważne, jednak dzięki nim zyskasz nie tylko interesującą aranżację, ale też nieco więcej miejsca.
Nie zapomnij również o oświetleniu – odpowiednio dobrane optycznie powiększa każde pomieszczenie. Lampy są ważnym elementem dekoracyjnym i powinny pasować do całości wnętrza. W stylu skandynawskim nie może zabraknąć tych z abażurami. Jednak nie wszystkie muszą być w stylu retro. Nowoczesny design stanowi przeciwwagę dla naturalnych tkanin, a metal świetnie komponuje się z drewnem.
Industrialne dodatki
Dla kontrastu w skandynawskich wnętrzach często pojawiają się elementy industrialne. Wynika to przede wszystkim z ich użyteczności – są bardzo wytrzymałe. Można z nich korzystać przez wiele lat. Są to przede wszystkim:
- różnego rodzaju lampy i kinkiety,
- regały na książki,
- stoliki kawowe,
- wieszaki, stojaki, półki.
Jeżeli więc lubisz mocne akcenty, uzupełnij wystrój tego typu meblami i dodatkami. Nadadzą wnętrzu charakteru i będą interesującym urozmaiceniem.
Solidne meble
Poszczególne firmy meblarskie tworzą całe kolekcje w stylu skandynawskim. Wybór jest naprawdę ogromny, dlatego warto skorzystać z porady profesjonalnego architekta wnętrz, który podpowie, co naprawdę warto kupić. Przeważają meble zrobione z drewna, jednak nie wszystkie wyróżnia funkcjonalność, która jest tak ważna, przede wszystkim dla osób urządzających niewielkie mieszkanie. Należy też zwrócić uwagę, z jakiego gatunku je wykonano, w jaki sposób je zaimpregnowano i zabezpieczono przed potencjalnymi uszkodzeniami. Wszystko to jest bardzo istotne w kontekście wieloletniego użytkowania.
Zachęcamy do tego, by inwestować w wyposażenie, które jest nie tylko ładne, ale przede wszystkim starannie wykończone i praktyczne. Takie są między innymi kamienne blaty, wizualnie bardzo efektowne, a zarazem łatwe w utrzymaniu w czystości i niezmiennie piękne przez długi czas.
Dla kogo?
W stylu skandynawskim najlepiej będą się czuli ci, którzy lubią ład i porządek. Tego typu aranżacja sprawdzi się w przypadku osób, które nie są kolekcjonerami, nie mają potrzeby prezentowania swoich pamiątek i licznych gadżetów zbieranych latami. Czyste, proste, gustownie urządzone wnętrza sprawią przyjemność minimalistom i osobom ceniącym pragmatyzm. Jeśli się do nich zaliczasz, koniecznie zamów projekt i każdego dnia ciesz się wysublimowanym pięknem!
Zachęcamy do kontaktu
Jeśli zainteresował Cię styl skandynawski, ale projektowanie nie jest Twoją najmocniejszą stroną – skorzystaj z naszej pomocy i wskazówek. Doradzimy Ci najlepsze rozwiązania i podpowiemy, jak możesz zmienić swoje wnętrza. Zadzwoń lub napisz!