<-
inspiracje

Jakie kolory wybrać do klasycznych wnętrz?

Klasyczne aranżacje wcale nie muszą być nudne – wystarczy umiejętne dopasowanie barw, aby zachwyciły elegancją, przytulnym klimatem lub luksusem. Poznaj kolory, które doskonale sprawdzą się w Twoich wnętrzach!
Jakie kolory wybrać do klasycznych wnętrz?

Miłośnicy aranżacyjnej klasyki cenią przede wszystkim jej stonowaną estetykę i nienachalność, a także uniwersalność designu oraz możliwość eksperymentowania z dodatkami. Jeśli również preferujesz klasyczne wnętrza, dowiedz się, jakie kolory pasują do nich najlepiej i jakie barwy poleca doświadczony architekt!

Na co zwrócić uwagę, wybierając kolory do wnętrza?

Niezależnie od tego, czy chodzi o klasyczne wnętrze, czy urządzone w dowolnym stylu, pamiętaj o kilku zasadach dotyczących wyboru kolorystyki wyposażenia, ścian i dodatków. Uzyskany wystrój zależy głównie od ich starannego dopasowania do specyfiki danego pomieszczenia. Jeśli pokój jest ciemny i wymaga optycznego rozjaśnienia, postaw na jasne odcienie. Chcąc nieco go ocieplić i nadać klimat przytulności, zdecyduj się na barwy z gamy brązów. W aranżacjach klasycznych sprawdzi się między innymi:

Wspomniane kolory swobodnie połączysz i zestawisz ze sobą, jednak pamiętaj, aby unikać nadmiaru barw, gdyż ryzykujesz wtedy stworzeniem chaotycznej aranżacji, a to kłóci się z klasyką. Użyj maksymalnie trzech odcieni, z czego jeden powinien być tym dominującym – pozostałe to jedynie uzupełniające go akcenty.

Głębokie barwy do klasycznego wnętrza

Zdecydowane, głębokie kolory sprawdzą się, jeśli wystrój wnętrza ma cechować się odrobiną elegancji, tajemniczości i luksusu. Pozwolą przełamać nieco klasyczną monotonię i nadadzą jej nietypowy charakter. Chcąc uzyskać właśnie taki efekt, rozważ te ciemne odcienie niebieskiego: lapis-lazuli, indygo, błękit pruski czy kobalt. Jeżeli zależy Ci na designie w ciepłym, przytulnym klimacie, wybierz czekoladowy i kasztanowy brąz lub barwę brandy, a chcąc wykreować ekskluzywny klimat – sięgnij po szkarłat.

Kolory ziemi i natury w klasycznym wnętrzu

Stanowią one trafne rozwiązanie w aranżacjach klasycznych – doświadczony architekt wnętrz wie, jak wykorzystać ich potencjał. To przede wszystkim różne odcienie zieleni: oliwkowy, pistacjowy, malachitowy, lecz także soczysta barwa kojarząca się ze świeżo wyrośniętą trawą. Wśród kolorów ziemi nie można pominąć beżu, brązu i żółtego o różnej intensywności i natężeniu. Wszystkie sprawdzą się świetnie w przypadku wystrojów, w których dąży się do zachowania klasyki w unikalnym wydaniu.

Klasyczna biel? Czemu nie!

To mit, że biel pasuje wyłącznie do aranżacji skandynawskich – i choć to właśnie w nich znajduje najczęściej swoje zastosowanie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ją również w klasycznych wystrojach. Może posłużyć jako tło dla wspomnianych powyżej kolorów, ponieważ jest uniwersalna i harmonizuje ze wszystkimi barwami. Pamiętaj, że projektowanie wnętrz musi uwzględniać przełamanie surowości i chłodu białych powierzchni, a w tym celu doskonale sprawdzą się zarówno eleganckie, głębokie odcienie, jak i kolory ziemi.

Nie wiesz, jak urządzić klasyczne wnętrze? Zgłoś się do Studio Motiv!

Z chęcią pomożemy Ci wykreować klasyczne wnętrze, które jednak nie będzie ani nudne, ani sztampowe – projektowanie to nasza pasja i jako doświadczeni architekci wiemy, jak wyeksponować mocne strony każdego pomieszczenia, odkryć jego potencjał i zagospodarować przestrzeń, aby zachwycała funkcjonalnością i stylem. Skontaktuj się z nami w Studio Motiv i opowiedz nam o swoich oczekiwaniach, a my stworzymy projekt, który pokochasz!

Kontynuując, akceptujesz naszą politykę prywatności, która pozwala Ci w pełni korzystać z naszego serwisu.