<-
inspiracje

Wielki remont? Niepotrzebny! Podpowiadamy, jak szybko i tanio odświeżyć wygląd mieszkania

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz odmienić wygląd mieszkania bez konieczności przeprowadzania remontu i zatrudniania ekipy fachowców? To dużo prostsze niż myślisz! Przeczytaj nasz tekst i sprawdź, jakie porady ma dla Ciebie projektant wnętrz z Poznania. Wierzymy, że gdy zapoznasz się z zamieszczonymi poniżej inspiracjami, aranżacja pomieszczeń nie będzie miała przed Tobą tajemnic, a Ty oszczędzisz swój czas i […]
Wielki remont? Niepotrzebny! Podpowiadamy, jak szybko i tanio odświeżyć wygląd mieszkania

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz odmienić wygląd mieszkania bez konieczności przeprowadzania remontu i zatrudniania ekipy fachowców? To dużo prostsze niż myślisz! Przeczytaj nasz tekst i sprawdź, jakie porady ma dla Ciebie projektant wnętrz z Poznania. Wierzymy, że gdy zapoznasz się z zamieszczonymi poniżej inspiracjami, aranżacja pomieszczeń nie będzie miała przed Tobą tajemnic, a Ty oszczędzisz swój czas i pieniądze, stosując proste, skuteczne tricki. Zapraszamy do lektury!

O czym warto pamiętać?

Nawet niewielka zmiana może zrobić znaczącą różnicę w wystroju pomieszczenia i sprawić, że stanie się ono bardziej nowoczesne, funkcjonalne i przytulne. Niekiedy do osiągnięcia zadowalającego efektu wystarcza nowy kolor ścian, ustawienie łóżka w innym miejscu, a nawet wymiana uchwytów mebli. Jako specjaliści od projektowania wnętrz wiemy, że nie ma pokojów brzydkich czy nieustawnych — są tylko źle zagospodarowane. Aby móc dostrzec w starych pomieszczeniach nowe możliwości, spójrz na nie tak, jak patrzy się na cudze lokum. Jak tego dokonać? Bardzo prosto. Wystarczy tylko, że zastosujesz trzy proste kroki.

Po pierwsze — zrób wielkie sprzątanie

Nie chodzi tu o zwykłe odkurzanie czy umycie okien. Rzecz w tym, by zapewnić sobie pełny ogląd wnętrza, bez zbędnych elementów, które mogą Cię rozpraszać. Usuń z pola widzenia wszystkie małe przedmioty, rośliny doniczkowe, dodatki, świeczki, lampki, obrazki itp. Pozostaw tylko meble, ściany i podłogę. Dzięki temu pomieszczenia stracą swój dotychczasowy charakter — i o to właśnie chodzi. Pamiętaj, że niekiedy największym hamulcem do pozytywnych zmian są Twoje przyzwyczajenia: usuwając osobiste akcenty, pozbędziesz się poczucia, że mieszkanie jest już gotowe i łatwiej dostrzeżesz w nim nowy potencjał. Aby jeszcze bardziej nabrać dystansu, możesz zrobić telefonem zdjęcia pomieszczeń i obejrzeć je na ekranie komputera.

Po drugie — znajdź atuty pomieszczeń

Dobry pomysł to absolutna podstawa w każdej dziedzinie życia — zwłaszcza tak niestandardowej jak projektowanie wnętrz. Poznań, jako duże i zróżnicowane miasto, mieści w sobie wiele rozmaitych składowych: znajdziesz w nim zarówno stare kamienice „z duszą”, jak i nowoczesne apartamentowce. Oczywiście podobnie wygląda to w innych miejscowościach. Warto pamiętać, że każdy styl architektoniczny ma swoje atuty, a chcąc stworzyć piękną i oryginalną aranżację, musisz je tylko dostrzec. Być może największą zaletą Twojego lokum są zabytkowe wysokie stropy, duże industrialne okna, ładny widok, ciekawe detale wykończeniowe… Cokolwiek to jest, warto zadbać, by po renowacji podkreślić te elementy i pozwolić im grać istotną rolę.

Po trzecie — stwórz dobry plan

Kiedy już oczyścisz pomieszczenie z bibelotów i znajdziesz jego najmocniejsze strony, zastanów się, czego tak naprawdę oczekujesz i co możesz zmienić niewielkim nakładem sił oraz środków. Skup się na tych aspektach, które w największym stopniu rzutują na charakter każdego pomieszczenia. Należą do nich:

Tworząc plan działania, weź też pod uwagę swój budżet. Pamiętaj, że ograniczone finanse niekoniecznie muszą być przeszkodą — potraktuj je jak wyzwanie. Być może właśnie dzięki nim stworzysz dużo ciekawsze aranżacje niż te, które powstałyby przy większych nakładach finansowych. Przykładowo, jeśli nie możesz pozwolić sobie na zakup nowej tapety dla całego pokoju, kup tyle materiału, ile potrzeba na jedną ścianę. To właśnie ona będzie grać główną rolę we wnętrzu: zacznie przyciągać wzrok i stanie się nowym „środkiem ciężkości” pokoju. Co więcej, nawet jeżeli dysponujesz tylko pojedynczą rolką tapety, możesz przykleić ją w strategicznym miejscu, np. za sofą, telewizorem lub obok kącika jadalnego. Dzięki temu osiągniesz bardzo ciekawy efekt wizualny, a przy okazji optycznie podzielisz pokój na strefy o różnym przeznaczeniu.

Oczywiście to tylko przykłady. Poniżej znajdziesz szczegółowy opis każdego z trzech wymienionych powyżej aspektów urządzania pomieszczeń. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu z łatwością stworzysz udaną aranżację.

Kolor ma znaczenie

Barwy w znacznym stopniu wpływają na charakter pomieszczenia. Pod tym względem projektowanie wnętrz w Poznaniu, Warszawie, czy innych dużych miastach nie różni się wiele od tego w mniejszych miejscowościach. Zasady są wszędzie te same: jasne i chłodne kolory optycznie powiększają i „oddalają” ściany, a ciemne i ciepłe — pomniejszają je. Dzięki temu, zestawiając ze sobą dwie różne barwy, można łatwo skorygować proporcje pomieszczenia, sprawiając, że nawet długi i wąski pokój wyda się bardziej ustawny i przestronny.

Pragnąc zmienić kolorystykę pomieszczenia, możesz użyć farby lub wspomnianej wyżej tapety. Każda z opcji ma swoje zalety, a to, którą wybierzesz, zależy jedynie od Twoich preferencji i umiejętności. Pamiętaj, że zarówno klejenie, jak i malowanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy i może być doskonałą zabawą, tym bardziej że w Internecie znajdziesz wiele filmików ze wskazówkami, jak się do tego zabrać.

Lokalizacja, czyli wielkie przestawianie

Przyzwyczajenie sprawia, że nawet przeprowadzając kolejne remonty, większość osób umieszcza nowe sprzęty w tych samych miejscach, w których stały stare. Jest to poważny błąd: projektowanie wnętrz polega w dużej mierze na przestawianiu mebli i znajdywaniu dla nich nowych lokalizacji.

Odświeżając pokój, spróbuj ustawić łóżko stół, czy sofę przy innej ścianie niż zwykle — być może dzięki temu osiągniesz znacznie ciekawszy i bardziej funkcjonalny układ pomieszczenia? Pamiętaj, że niczego nie ryzykujesz: zawsze przecież możesz powrócić do pierwotnego ustawienia.

Weź również pod uwagę fakt, że duże znaczenie ma to, jakie elementy wystroju pomieszczenia można dostrzec już od progu. Jeśli to będzie zgrabna, nowoczesna komoda, półka z książkami czy kwietnik, pokój wyda się znacznie bardziej stylowy i elegancki niż wtedy, gdy pierwszą rzeczą, jaka rzuci się gościom w oczy, pozostanie stare łóżko lub wielka, ciężka szafa na ubrania.

Odśwież wygląd mebli

Wygląd i stylistyka mebli mają ogromny wpływ na charakter całego pomieszczenia. Pragnąc odświeżyć wnętrze, najlepiej byłoby kupić do niego nowy komplet. Jest to jednak spory wydatek — a przy tym całkowicie zbędny koszt. Zamiast nadwyrężać swój budżet, możesz dać starym szafkom nowe życie poprzez zastosowanie kilku sprytnych tricków. Jak to zrobić? Bardzo prosto. Oto nasze propozycje:

Zmiany na lepsze

Odnowienie wyglądu mieszkania wcale nie musi być drogie ani czasochłonne. Mamy nadzieję, że dzięki uzyskanym od nas poradom z łatwością uporasz się z tym zadaniem i przeprowadzisz swój „remont bez remontu”. Oczywiście mamy świadomość faktu, że nie każdy jest tworzony do aranżowania pomieszczeń i nie wszystkich cieszy mierzenie się z rozmaitymi wyzwaniami, jakie mogą pojawić się po drodze. Jeśli więc wolisz powierzyć swoje lokum fachowcom i szukasz dobrego projektanta wnętrz w Poznaniu, skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy Ci w dokonaniu szybkiej i taniej metamorfozy Twojego mieszkania.

Kontynuując, akceptujesz naszą politykę prywatności, która pozwala Ci w pełni korzystać z naszego serwisu.