Korzyści z dobrego projektu biura
Wydawać by się mogło, że projektowanie przestrzeni biurowych to nic trudnego. Proces mający na celu poprawę ergonomii w miejscu pracy, a także polepszenie warunków i komfortu realizowania obowiązków zawodowych. W rzeczywistości jednak to pomieszczenia, które mają za zadanie wspieranie przepływu kreatywnych idei, tworzenie środowiska sprzyjającego pomysłom oraz otwartemu dialogowi. Prezentujemy najważniejsze korzyści płynące z posiadania dobrego projektu miejsca pracy.
Co powinien uwzględniać dobry projekt biura?
Tworzenie nienagannego projektu przestrzeni biurowej powinno się rozpoczynać zawsze od dokładnego przeanalizowania potrzeb firmy i zweryfikowania ich z dostępnymi możliwościami. Istotne jest, aby sprawdzić, jaką powierzchnię użytkową ma biuro oraz ilu pracowników musi pomieścić. Szczególnym wyzwaniem jest projektowanie małych pomieszczeń biurowych, zwłaszcza takich, w których różne zespoły projektowe zmagają się z różnymi przedsięwzięciami.
Na pewno dobry projekt biura powinien uwzględniać potrzeby pracowników, a więc zapewniać:
- możliwość swobodnej pracy,
- dostęp do urządzeń niezbędnych do wykonywania powierzonych zadań,
- komfort pracy, na który wpływa między innymi odległość od drugiej osoby, natężenie światła itp.
Jakie są zalety dobrego projektu przestrzeni biurowej?
Biuro to swego rodzaju wizytówka przedsiębiorstwa. Dlatego nie może zostać zaaranżowane zupełnie przypadkowo, zwłaszcza że, gdy klient przychodzi na spotkanie do przestrzeni urządzonej w dobrym guście, od razu zaczyna postrzegać firmę pozytywnie. Co więcej, warto podkreślić, iż o tym, że pracownicy chcą pracować w danym miejscu, coraz częściej decyduje nie tylko aspekt finansowy, ale jakość miejsca pracy.
Najważniejsze korzyści wynikające z dobrego projektu biura to:
- poprawa wizerunku przedsiębiorstwa – wzrost jego atrakcyjności w oczach klienta,
- polepszenie ergonomii i warunków pracy, a co za tym idzie, lepsze samopoczucie, komfort pracowników,
- uzyskanie przestrzeni, w której pracuje się nie tylko wygodnie, ale i wydajnie,
- optymalne wykorzystanie powierzchni biurowej,
- starannie dobrane elementy wykończenia, które pobudzają kreatywne myślenie, inicjując przepływ twórczych idei.
Podsumowanie
Biuro powinno być przede wszystkim funkcjonalne, ale nie należy zapominać, że powinno też mieć swój wyjątkowy klimat, stanowiąc wizytówkę przedsiębiorstwa. Ponieważ żyjemy w czasach, kiedy pracownicy chcą odczuwać satysfakcję z miejsca, w którym pracują, przestrzeń i środowisko, która ich otacza, powinna zostać dobrze przemyślana, a co za tym idzie – zaprojektowana przy uwzględnieniu najnowszych trendów w aranżowaniu przestrzeni pracy. W tym może nam pomóc wyłącznie profesjonalne biuro projektowe.