<-
inspiracje

Sypialnia w romantycznym stylu

Każdy z nas chce stworzyć w domu lub mieszkaniu przestrzeń, jaka sprzyja błogiemu wypoczynkowi oraz spokojnym snom. Tak też projektując sypialnię, staramy się zadbać o jak największą wygodę i spore znaczenie ma dla nas funkcjonalność tego pomieszczenia. Nie warto jednak zapominać o względach estetycznych, gdyż to one również mają duży wpływ na to, w jakim nastroju […]
Sypialnia w romantycznym stylu
Każdy z nas chce stworzyć w domu lub mieszkaniu przestrzeń, jaka sprzyja błogiemu wypoczynkowi oraz spokojnym snom. Tak też projektując sypialnię, staramy się zadbać o jak największą wygodę i spore znaczenie ma dla nas funkcjonalność tego pomieszczenia. Nie warto jednak zapominać o względach estetycznych, gdyż to one również mają duży wpływ na to, w jakim nastroju budzimy się rano. Istnieje wiele sposobów aranżacji tego pomieszczenia, ale szczególnie warto zwrócić uwagę na jeden z nich, jaki często proponują projektanci wnętrz. Mowa o romantycznym stylu, który w dużej mierze kojarzy się z kobiecością, ale przy odpowiednich zabiegach również przypadnie do gustu mężczyznom. Zanim zaczniemy projektowanie sypialni utrzymanej w romantycznym tonie, zapoznajmy się z kilkoma pomocnymi wskazówkami. Kierując się nimi, stworzymy miejsce, z jakiego będziemy zadowoleni i w jakim poczujemy się dobrze.

Jakie kolory i wzory polecają projektanci wnętrz?

Na podłogach warto położyć panele w jasnych odcieniach drewna. Jeśli mowa o ścianach, szczególną uwagę zwróćmy na pastelowe kolory – różowy, błękitny, żółty. Równie dobrze sprawdzą się: biel, ciepłe odcienie beżu oraz jasne brązy. Ściany mogą zostać pomalowane na te kolory, jak i zostać wyłożone tapetami z nadrukami o ww. barwach. Popularnymi motywami graficznymi są oczywiście kwiaty (np. róże, lilie), liście egzotycznych gatunków roślin oraz różnego rodzaju ornamenty.

Pamiętajmy jednak o tym, że projektowanie sypialni, jak i innych pomieszczeń, wymaga wyostrzonego zmysłu estetycznego. Tak też decydując się na wzorzyste tapety, starajmy się zachować umiar, aby natłok zbyt małych lub zbyt dużych elementów graficznych nie przytłoczył wnętrza. Dobrym pomysłem jest np. wprowadzenie mocniejszego, bardziej wyrazistego akcentu na ścianie, na której znajduje się wezgłowie łóżka. Wówczas pozostałe ściany pozostaną stonowane, co wyciszy wnętrze.

Kiedy już wiemy, jakie kolory i wzory się sprawdzą, realizujmy dalej projekt sypialni i przejdźmy do wyboru mebli pasujących do jej romantycznej aranżacji.

Projektowanie sypialni – meble i dodatki z nutką romantyzmu

W tym pomieszczeniu oczywiście muszą znaleźć się: wygodne łóżko, przy nim mała szafka lub stolik nocny, szafa na ubrania oraz komoda lub toaletka, jeśli oczywiście wystarczy miejsca. Co ważne, dzięki wielości form, kolorów i materiałów, z jakich powstają te meble, romantyczna sypialnia może przyjąć różne oblicza. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu nawiąże ona m.in. do klasycznych rozwiązań w aranżacji wnętrz. Wybór zależy oczywiście od nas, a projektanci wnętrz wskażą na meble, które idealnie dopasują się do tej wizji.

Tak też projektując sypialnię łączącą cechy romantyczne i klasyczne, zwróćmy uwagę na tapicerowane łóżka z dużymi zagłówkami. Zdecydujmy się na drewniane meble o dość prostej linii. W tym wariancie polecane są beż oraz biel – zarówno dominujące w elementach wyposażenia pokoju, jak i dodatkach. Nawiązując do nich, pomyślmy o wiszących i nocnych lampach z materiałowymi abażurami oraz koronkowych firanach, a także zasłonach uszytych z grubych tkanin. Aby ożywić to romantyczno-klasyczne wnętrze, na ścianach zawieśmy lustra w ozdobnych oprawach oraz ramki ze zdjęciami. Z kolei na podłodze sprawdzi się puszysty dywan nawiązujący swą kolorystyką do całego pomieszczenia.

Inne oblicza romantycznej sypialni

Wśród innych pomysłów, jakie przedstawiają projektanci wnętrz, warto wspomnieć o romantycznej sypialni utrzymanej w wiejskim oraz nowoczesnym stylu.

W pierwszej z wymienionych opcji dominuje biel oraz surowe drewno – np. pod postacią belek konstrukcyjnych oraz mebli. Żywe kolory ziemi sprawdzą się tutaj również bardzo dobrze. W sypialni „wiejsko-romantycznej” łóżko powinno być dość duże i wykonane właśnie z drewna. Doskonałe okażą się szafy, szafki i komody, które zdawać by się mogło, zostały odziedziczone po babci. Warto również zwrócić uwagę na antyki np. w odnowionej, rustykalnej odsłonie. Decydując się na projektowanie sypialni, w której romantyzm i wiejski klimat łączą się w jedno, nie zapominajmy o kwiatowych, roślinnych motywach. Mogą one pojawiać się na ścianach np. jako tapeta oraz oczywiście na różnego rodzaju dodatkach. Zasłony wykonane z naturalnych tkanin, materiałowe abażury i oczywiście pościel oraz poduszki z kwiatowymi nadrukami tworzą całą tę przestrzeń.

Jak już wspomniano, projektanci wnętrz proponują także aranżację romantycznej sypialni w nowoczesnej formie. W takiej przestrzeni na pierwszy plan wysunie się prostota oraz minimalizm. Zabraknie tu raczej ciężkich mebli, a zastąpią je lekkie konstrukcje. Duże łóżko stanie się mocnym akcentem, ale dzięki swej formie i kolorystyce będzie wtapiać się niejako w przestrzeń. We wnętrzu będą dominować: biel, beż, szarość. Można je skontrastować z ciemniejszymi lub bardziej wyrazistymi dodatkami. Wśród nich warte polecenia są np. stojące, smukłe lampy w czarnym kolorze, czy też oświetlenie LED zamontowane u wezgłowia łóżka. Dodatki i bibeloty zostaną ograniczone do niezbędnego minimum. Aby jednak podkreślić romantyczny charakter nowoczesnej sypialni, na ścianach warto wyeksponować wspólne fotografie czy też nad łóżkiem zamontować lustro lub samą jego ramę.

Kontynuując, akceptujesz naszą politykę prywatności, która pozwala Ci w pełni korzystać z naszego serwisu.