Trend na minimalizm – jak zmniejszyć ilość mebli i dekoracji bez utraty funkcjonalności?
Istnieje wiele stylów wnętrzarskich. Jedne są mniej popularne, a inne bardziej. Ostatnio, coraz częściej projektuje się pomieszczenia minimalistyczne. Ten trend to odpowiedź na konsumpcjonizm, zatłoczone mieszkania i brak miejsca. Wiele osób szuka sposobów na to, by przestrzeń była bardziej funkcjonalna, przyjemna dla oka i wygodniejsza w codziennym funkcjonowaniu – więc decyduje się na minimalizm. Wprowadzenie tego trendu do domu może być łatwiejsze niż się wydaje. Wystarczy pamiętać o kilku wskazówkach, o których opowiadamy w tym materiale!
Spis treści
- Korzyści z minimalizmu, czyli funkcjonalność, estetyka i przestrzeń
- Jak zredukować ilość mebli, nie tracąc funkcjonalności?
- Dekoracje w stylu minimalistycznym — mniej znaczy więcej
- Jak zachować charakter wnętrza, wprowadzając minimalizm
- Nie wiesz, jak wprowadzić minimalizm do swojego wnętrza? Spotkaj się z projektantem!
Korzyści z minimalizmu, czyli funkcjonalność, estetyka i przestrzeń
Przed podjęciem decyzji o zmianie ilości wyposażenia, warto poznać korzyści płynące z minimalizmu. Dzięki temu można przekonać się, czy to rozwiązanie na pewno będzie odpowiednie i przyniesie oczekiwane efekty!
Po pierwsze eliminując zbędne meble i dekoracje, dostępna przestrzeń może być lepiej wykorzystana i funkcjonalna. Pozbywając się niepotrzebnych, stojących doniczek z dużymi roślinami, można zrobić miejsce na lampę do czytania. Jeden, pojemny regał pozwoli na uporządkowanie wszystkich książek i pamiątek, które wcześniej zajmowały miejsce na kilku małych stolikach, parapetach czy półkach. W rezultacie pomieszczenia stają się nie tylko funkcjonalniejsze, ale i przyjemniejsze dla oka.
Projektowanie wnętrz minimalistycznych przekłada się także na łatwiejsze utrzymanie pomieszczenia w czystości – im mniejsza powierzchnia jest zajęta przez meble i bibeloty, tym łatwiej ją sprzątać! Rezygnacja z nadmiaru przedmiotów może też korzystnie wpłynąć na samopoczucie mieszkańców, redukując uczucie przytłoczenia i stresu. Warto również wspomnieć o aspekcie ekologicznym – minimalistyczne wnętrze to mniej materiałów i energii zużytych do produkcji wyposażenia oraz mniejsza ilość odpadów.
Jak zredukować ilość mebli, nie tracąc funkcjonalności?
Aby ograniczyć liczbę mebli bez utraty funkcjonalności, warto zastosować kilka praktycznych rozwiązań. Przede wszystkim należy postawić na meble wielofunkcyjne, takie jak rozkładane sofy czy łóżka z wbudowanymi szafkami. Kolejnym krokiem jest optymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Warto pomyśleć również o montowaniu półek na ścianach, stosowaniu różnego rodzaju organizerów lub zagospodarowanie narożników pomieszczenia. Ważne jest również dobrze przemyśleć układ wnętrza. Przed zakupem nowych elementów warto dokładnie zmierzyć pomieszczenie oraz zaplanować rozmieszczenie poszczególnych części wyposażenia.
Dekoracje w stylu minimalistycznym — mniej znaczy więcej
Wnętrza minimalistyczne nie muszą być nudne czy pozbawione elementów ozdobnych. Ważna jest jednak równowaga. Dekoracje we wnętrzu minimalistycznym mogą się pojawić, ale przy ich wyborze warto kierować się zasadą „mniej znacz więcej”. Najlepiej będzie postawić na proste formy, stonowane kolory oraz małą ilość ozdób. Dekoracje do pomieszczeń utrzymanych w stylu minimalistycznym powinny mieć wysoką jakość i harmonizować z otoczeniem.
Jako dekoracje we wnętrzu minimalistycznym świetnie sprawdzą się geometryczne obrazy czy plakaty, które wprowadzają nowoczesny akcent. Również rośliny doniczkowe, zwłaszcza o prostych kształtach i niewielkich rozmiarach, doskonale wpisują się w ten trend.
Jak zachować charakter wnętrza, wprowadzając minimalizm?
Wprowadzenie minimalizmu do przestrzeni nie oznacza utraty jej indywidualnego charakteru. Trzeba tylko zadbać o dobór odpowiednich, oryginalnych detali, które podkreślą osobisty styl pomieszczenia. Czyli? Zdjęcia rodzinne, kontrastujące wzory i faktury lub dekoracje w powtarzającym się motywie. To wszystko doda do przestrzeni osobistego charakteru.
Wybierając spersonalizowane elementy, trzeba jednak pamiętać o umiarze! Najlepiej będzie postawić na przedmioty łatwe w przechowywaniu oraz czyszczeniu.
Nie wiesz, jak wprowadzić minimalizm do swojego wnętrza? Spotkaj się z projektantem!
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak wdrożyć minimalizm do swojej przestrzeni życiowej, rozważ pomoc, jaką może zaoferować projektant wnętrz. Ekspert pomoże Ci osiągnąć zamierzony efekt przy jednoczesnej dbałości o funkcjonalność i estetykę miejsca! Pomoc projektanta pozwoli też na uniknięcie błędów takich jak nietrafione zakupy, zmarnowanie cennego czasu na poszukiwania mebli czy przedłużający się remont i nie tylko!