<-
inspiracje

Mieszkanie nowoczesne, ale nie chłodne. Sprawdź, jak dodać mu przytulności i indywidualnego charakteru

Urządzanie własnego mieszkania daje mnóstwo radości, jednak miejscami bywa też wyzwaniem. Jednym z częstszych dylematów jest to, czy aranżacja może być jednocześnie nowoczesna i przytulna. Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że tak. Wystarczy umiejętnie zagrać światłem, kolorem, fakturą i dodatkami, a nawet z natury surowy loft przytuli Cię swoimi wnętrzami. Na co zwracać szczególną uwagę podczas projektowania przestrzeni? Kilka sprawdzonych […]
Mieszkanie nowoczesne, ale nie chłodne. Sprawdź, jak dodać mu przytulności i indywidualnego charakteru

Urządzanie własnego mieszkania daje mnóstwo radości, jednak miejscami bywa też wyzwaniem. Jednym z częstszych dylematów jest to, czy aranżacja może być jednocześnie nowoczesna i przytulna. Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że tak. Wystarczy umiejętnie zagrać światłem, kolorem, fakturą i dodatkami, a nawet z natury surowy loft przytuli Cię swoimi wnętrzami. Na co zwracać szczególną uwagę podczas projektowania przestrzeni? Kilka sprawdzonych pomysłów na ocieplenie nowoczesnej aranżacji podrzucamy w tym wpisie. Jeśli więc poszukujesz wnętrzarskich inspiracji, czytaj dalej!

Nowoczesne i przytulne wnętrze – czy to się uda?

Zdarza się, że rezygnujemy z wymarzonego wystroju w obawie przed tym, że będzie on zbyt chłodny w odbiorze. Jak podkreślają projektanci – całkowicie niesłusznie. Nowoczesne projekty wnętrz wcale nie oznaczają laboratoryjnych przestrzeni bez klimatu. Wręcz przeciwnie – często od progu przyciągają swoją energią. To mieszkania, w których przyjemnie i, co równie ważne – wygodnie się mieszka. Jest tu miejsce m.in. na:

Nowoczesne wnętrza bardzo lubią eklektyzm form i kreatywne rozwiązania. Bazą aranżacji w tym stylu jest najczęściej stonowana paleta barw z przewagą bieli, beżów, szarości, czerni. To świetne tło dla mocnych akcentów kolorystycznych oraz wzorów. Możliwości do manewru podczas projektowania przestrzeni są więc praktycznie nieograniczone.

Jak ocieplić mieszkanie i dodać mu charakteru? Oto kilka pomysłów, które Cię zainspirują!

Ciepłe kolory to też styl nowoczesny

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, nowoczesny styl we wnętrzach to nie tylko czernie, biele i szarości. Co powiesz na odważny kolor na ścianie w sypialni? Tapetę o nieoczywistej fakturze w kąciku wypoczynkowym w salonie? A może cegłę dekoracyjną w roli kuchennego backsplashu? Paradoksalnie – efekt starego muru idealnie wpisuje się właśnie w nowoczesny styl, zwłaszcza w przestrzenie inspirowane loftową lub skandynawską estetyką.

Cegła to materiał szalenie klimatyczny. Na pierwszy rzut oka wydaje się surowa, jednak w rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie. Szczególnie ta w naturalnym rudo-czerwonym odcieniu fantastycznie ociepla wnętrze i dodaje mu charakteru. Z kolei w aranżacjach w stylu scandi bardzo dobrze odnajdzie się cegła bielona w towarzystwie drewnianych akcentów. Z uwagi na nierównomierny kolor oraz nieregularną fakturę powierzchni ceglana ściana dodatkowo optycznie modeluje pomieszczenie. Z tego powodu to świetne rozwiązanie także do kameralnej sypialni, kuchni w aneksie czy mieszkania typu studio.

Nie zapomnij o drewnie

Jego naturalnie ciepły odcień sprawia, że już od progu robi się przytulnie. Wykorzystaj je więc na podłodze, ale też w meblach oraz dodatkach. Drewno to klasyczny materiał – owszem, jednak niech Cię to nie zmyli. W projektowaniu wnętrza nowoczesnego również bardzo dobrze zdaje egzamin. Jak wykorzystać je na mniej klasyczne sposoby?

  1. Pomyśl o drewnianych lamelach – to wnętrzarski hit, który podbija serca projektantów. Nie bez przyczyny! Cienkie listewki na ścianie, suficie albo w roli kreatywnych ścianek działowych hipnotyzują geometrycznym designem.
  2. Łącz odważnie drewno z metalem – minimalistyczny stół w industrialnym stylu, designerskie krzesła, hokery, taborety to sprawdzony patent na ocieplenie kuchni lub jadalni.
  3. Baw się formą – co powiesz na asymetryczny regał albo półki przeznaczone do montażu bezpośrednio w ścianie?

Te drugie są praktycznym schowkiem na różne przedmioty, a do tego w ogóle nie zajmują miejsca. Idealnie wpisują się np. we wnętrze nowoczesnej kawalerki lub strefy home office w salonie.

Styl nowoczesny lubi tkaniny

Jeśli więc lubisz otaczać się materiałami – korzystaj z nich śmiało. Zasłony, rolety rzymskie, pledy, narzuty, koce, dywany, dywaniki czy nawet tekstylna tapeta ścienna – na to wszystko jest miejsce w nowoczesnych wnętrzach. Możesz też zagrać kontrastem i postawić na jeden wyrazisty akcent, który wyróżni się na tle całości aranżacji. Pluszowy fotel albo tkaniny dekoracyjne w geometryczne wzory zaprezentują się fantastycznie nawet w industrialnych przestrzeniach.

Materiały ocieplają mieszkanie dosłownie i w przenośni. Po miękkim dywanie z przyjemnością będziesz chodzić boso, tekstylna tapeta dodatkowo izoluje od chłodu ściany. Z kolei zasłony w oknach sprawiają, że wpadające do pokoju światło tworzy łagodniejsze cienie. Wnętrza „ubrane” w tkaniny mają także dużo lepszą akustykę. Gdy dźwięk odbija się od miękkich powierzchni, jest łagodniejszy w odbiorze. W mieszkaniu nie powstaje wtedy nieprzyjemny pogłos.

Graj w zielone

Intensywna zieleń liści genialnie przełamie biały total look, szarość betonu, kamienia, ceglaną czerwień, dając wrażenie przytulności. W dodatku obecność roślin naturalnie relaksuje oraz tworzy we wnętrzach zdrowy mikroklimat. Korzyści jest więc całkiem sporo! Czy będzie to zielona wyspa zaaranżowana wprost na podłodze, pnącza poustawiane na regałach i półkach, czy świeże zioła na kuchennym parapecie – zależy już wyłącznie od Ciebie.

Światło i… jeszcze raz światło

To właśnie ono jest najważniejszym elementem aranżacyjnej układanki. Światło buduje klimat oraz ma bezpośredni wpływ na to, jak czujemy się we wnętrzach. Ono też pozwala zagrać odpowiednio całości aranżacji. Sposób oświetlenia mieszkania to więc jedna z kluczowych kwestii, którą warto dobrze przemyśleć podczas projektowania. Pojedyncza lampa zawieszona centralnie pod sufitem nigdy nie jest dobrym pomysłem. Zamiast tego postaw na wiele punktów świetlnych. Tak naprawdę im więcej, tym lepiej. W dużym salonie może być ich nawet kilkanaście – podpowiadają projektanci. O czym jeszcze warto pamiętać?

Wybieraj żarówki o ciepłej temperaturze barwowej. Pokochaj kinkiety – światło padające bocznie na ceglany mur, tapetę, meble lub dekoracje fantastycznie je wyeksponuje. Do sypialni oraz strefy wypoczynkowej salonu najlepszym wyborem są oprawy, które dodatkowo odbijają światło od ściany lub sufitu. Miękka, łagodna dla oczu poświata rozmyje kontury, zmniejszy kontrasty i stworzy przytulny nastrój.

Baw się dodatkami

Zaproś do wnętrza dodatki, które najbardziej do Ciebie pasują.

A może przytulne wnętrze z książkami w roli głównej? Ściana pełna książek to kolejny patent projektantów na ocieplenie nowoczesnego mieszkania. Kolorowe grzbiety okładek na regale mogą być doskonałym materiałem wnętrzarskim. Taka ścienna instalacja świetnie wygląda np. w minimalistycznych, białych aranżacjach w stylu scandi. Dodaj do tego jeszcze wygodny fotel, designerską lampę podłogową, a wyczarujesz w salonie wyjątkowy klimat!

Masz jeszcze inny pomysł na przytulne wnętrze?

Przepisów na klimatyczne, nowoczesne aranżacje jest tyle, ilu ludzi. Przytulne wnętrze może przyciągać harmonią, ale równie dobrze zaskakiwać kontrastem oraz siłą nieoczywistych połączeń. Co jest lepsze? Każdy z pomysłów się sprawdzi, jeśli tylko czujesz, że do Ciebie pasuje. Urządzając przestrzeń, kieruj się przede wszystkim własnymi odczuciami. W mieszkaniu resetujesz się po dniu pełnym wyzwań i ładujesz nową energią. Zaaranżuj je więc po swojemu – dokładnie tak, jak lubisz.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy projektowaniu wnętrza, zapraszamy do studia projektowego Motiv w Poznaniu. Podpowiemy Ci, na co jeszcze zwracać uwagę oraz stworzymy dla Ciebie indywidualny projekt. W razie pytań napisz lub zadzwoń – z przyjemnością Ci doradzimy!

Kontynuując, akceptujesz naszą politykę prywatności, która pozwala Ci w pełni korzystać z naszego serwisu.